Pierwsza wycieczka w góry.

Nauczyciele uczniów starszych klas- często w szkołach ponadgimnazjalnych – jako kierunek wycieczek obierają góry. Takie wyprawy nie maja na szczęście nic wspólnego z niebezpiecznymi wspinaczkami, o jakich każdego dnia słyszymy w mediach. To wycieczki turystyczne, o charakterze typowo rekreacyjnym. Jeśli uczniowie korzystają ze śnieżnego szaleństwa, sa to niewielkie stoki przystosowane do sportów zimowych . W każdej jednak sytuacji, jako rodzice powinniśmy sprawdzić czy wyjazd jest odpowiednio przygotowany. Bardzo ważne jest między innymi dodatkowe ubezpieczenie. Nawet na niewielkim stoku może bowiem dojść do  wypadku, a koszty leczenia i rehabilitacji mogą znacznie przekroczyć rodzinny budżet. Ważna jest także kompetencja opiekunów.

Idealnym rozwiązaniem byłby nauczyciel, który potrafi jeździć na nartach i w razie potrzeby udzieli naszemu dziecku odpowiednich wskazówek. W każdej, popularnej górskiej miejscowości, możemy skorzystać z usług instruktora, który za odpowiednia opłatą nauczy uczestników wycieczki stawiać pierwsze kroki na stoku. Góry wiążą się swoimi prawami. Prawami natury. Dlatego nie lekceważ ostrzeżeń o nadchodzącej zmianie pogody. Nie sugeruj się słońcem, bo pogoda w górach może się zmienić w ciągu kilku minut. Jeśli wyjdziesz za daleko, możesz nie zdążyć wrócić.  Nie wchodź na szlaki, które sa zamknięte. Jeśli Ty lub Twoje dziecko wybiera się w góry po raz pierwszy, nie kupuj od razu sprzętu. Może się okazać, że góry nie sa miłością Twojego życia. Niepotrzebnie więc narażasz się na całkiem spore koszty. Kup jedynie odpowiednie spodnie, kurtkę i obuwie. Narty i inny potrzebny sprzęt możesz wypożyczyć w każdej górskiej miejscowości. jeśli jedziesz w grupie, masz nawet szanse na duże zniżki. Jeśli po powrocie okaże się ze właśnie poznałeś miłość swojego życia – Góry – wówczas możesz kompletować swój własny sprzęt. Przy jego wyborze, kieruj się zawsze radami specjalistów, którzy maja większe doświadczenie niż Ty. Poczytaj fora, porozmawiaj ze znajomymi .