Puszcza Białowieska

Cudownym miejscem, które warto zobaczyć jest z pewnością Puszcza Białowieska. Ponad 90% powierzchni Puszczy Białowieskiej stanowią lasy. głównie liściaste. W rezerwacie ścisłym Białowieskiego Parku Narodowego człowiek nigdy nie sadził i nie ścinał drzew, ani nie usuwał zwalonych pni.
Obecnie także nie wykonuje się tam żadnych prac, poza przesuwaniem na bok przewróconych drzew tarasujących drogi. Dlatego typ roślinności zależy wyłącznie od żyzności gleby i jej wilgotności. Na najżyźniejszych stanowiskach rosną lasy liściaste, zwane grądami (z przewagą dębów i grabów), na wilgotnych olszowe lasy bagienne (olsy, z dominacją olszy czarnej), wzdłuż rzek i strumieni lasy olszowo-jesionowe (łęgi), na suchych bory sosnowe, świerkowe i mieszane. Do najcenniejszych zbiorowisk roślinnych parku należy rzadko w Polsce spotykana świerczyna na torfie. W lesie tym. prawie pozbawionym drzew liściastych. dominuje świerk.
Runo składa się z mchów torfowców wśród których występują unikatowe rośliny. takie jak listera sercowata i żurawina drobnolistna. Las białowieski wydaje się nieuporządkowany: jest wielowarstwowy i bogaty w różnorodne gatunki drzew. rozmaitego wieku i wysokości. Obok siebie rosną drzewa w różnym wieku, tworząc kolejne piętra: najpotężniejsze, „staruszki”, niższe, średnie wiekiem i zupełnie małe. Najwyższe drzewa w parku, świerki, mają ponad 52 m wysokości, a średni wiek drzew w rezerwacie ścisłym wynosi 130 lat (w Polsce – 54). Rośnie w nim 1 580 drzewo wymiarach pomników przyrody, czyli średnio jedno na 3 hektary powierzchni nawet znana jako duży krzew wierzba iwa osiąga tu do 22 metrów wysokości i 40 cm średnicy pnia. Do naj starszych drzew w Parku należą dęby, liczące ponad 400 lat. Najbardziej wiekowy z nich, Dąb Jagiełły, w wieku około 500 lat został w 1974 roku powalony przez wichurę. Niesamowite wrażenie sprawiają martwe już, jeszcze stojące pnie i te już powalone, na których wyrastają unikatowe gatunki mszaków, porostów i grzybów. Taki las, mroczny i trudno dostępny, oglądali nasi przodkowie.

Napisz komentarz

Musisz być zalogowany żeby komentować.