Turystyka górska w polskich realiach

Jeśli będziemy szukać w Polsce obszaru o charakterze turystycznym, który można odwiedzać praktycznie przez cały rok – zmieniając jedynie cel odwiedzin – to terenem takim z pewnością okażą się góry. Nie ma znaczenia, czy będą to nieśmiertelne Tatry, najchętniej wybierane przez turystów, Karkonosze, Sudety, Bieszczady czy Beskidy. Niezależnie od charakteru czy umiejscowienia gór atrakcje turystyczne pozostają bowiem takie same.
W przypadku polskich pasm górskich turystyka na tym obszarze rozwija się wyjątkowo prężnie, znacznie wyprzedzając turystykę nadmorską czy mazurską. Powodem tego jest praktyczny brak ograniczeń czasowych jak w tych dwóch innych przypadkach: turysta w góry może wyjechać o każdej porze roku i spędzać czas na aktywnym wypoczynku. W przypadku Mazur czy morza jednym okresem turystycznym pozostaje okres od późnej wiosny do wczesnej jesieni. Polskie realia sprzyjają zresztą szybkiemu i prężnemu rozwojowi górskiej turystyki. Z roku na rok rozrastają się górskie miasta i wsie, tworząc rozległe bazy noclegowe dla przybywających turystów. Wzrasta również sama ilość atrakcji zimowych: powstają kolejne stoki i trasy zjazdowe dla narciarzy oraz snowboardzistów, kolejki linowe i krzesełkowe są zaś odnawiane i remontowane. W czasie lata góry żyją zaś turystami przybywającymi tu w celu zdobywania górskich szczytów, spacerowania po dolinach, zażywania kąpieli w gorących źródłach czy podziwiania fantastycznego krajobrazu, jakiego nie znajdzie się nigdzie indziej.
Zakopane, Szczyrk, Szczawnica, Białka Tatrzańska czy Szklarska Poręba to tylko jedne z nielicznych miejscowości górskich, w których turystyka wyciska najbardziej widoczny ślad i do których najchętniej i najczęściej przyjeżdżają turyści z całej Polski oraz z przygranicznych miejscowości. Miasta te mają doskonałe fundamenty do dalszego rozwoju w oparciu właśnie o turystykę górską: powstające nowe miejsca noclegowe i restaurację zachęcają turystów do przyjazdu, a coraz szersza gama atrakcji pozagórskich (kluby, dyskoteki, salony gier, centra handlowe) sprawiają, że do górskiego wyjazdu przekonują się nawet najwięksi sceptycy.

Napisz komentarz

Musisz być zalogowany żeby komentować.