Turystyka rekreacyjno-wyczynowa

Panuje moda na aktywny wypoczynek. Coraz więcej ośrodków turystycznych proponuje nam przeróżne formy wypoczynku aktywnego. W tym sezonie modne są „parki linowe”. Zarówno dorośli jak i dzieci mogą skorzystać z zabawy w takim parku. Są parki mniejsze i większe, w zależności, w jakich okolicach są usytuowane. Przeważnie w takich parkach stoją wysokie słupy na kilkanaście metrów, bądź są to małe „domki” usytuowane w różnych odległościach, do których przechodzi się po odpowiednich siatkach. Oczywiście chodząc po siatkach lub zjeżdżając na linach jesteśmy odpowiednio zabezpieczeni, jak przy wspinaczkach górskich.

Mamy również kaski – niezbędne w takich przejściach czy zjazdach. Dla dzieci są przygotowane prawie takie same atrakcje, tylko, że w mniejszym wydaniu. Dzieci też są odpowiednio zabezpieczone. Parki linowe to frajda dla amatorów adrenaliny oraz dla tych, którzy chcą przełamać strach i lęk przed wysokością. Dla dzieci to świetna zabawa, bo na ogół nie boją się wysokości oraz mały sprawdzian umiejętności. Zazwyczaj takie parki linowe usytuowane są na terenach zalesionych. Przygotowuje się taki obszar pod park i oczyszcza z niskiej roślinności. Niektóre zjazdy mają po 200-300 metrów. W takich parkach można przeprowadzać szkolenia dla osób lubiących wspinaczkę. Iną popularną formą czynnego wypoczynku jest jazda kładem. Jazdy organizowane są po lasach, jeśli miejsce na to pozwala lub wytyczone są odpowiednie miejsca przy ośrodkach. Tak jak w przypadku parków linowych, jazda kładami to również rozrywka dla dorosłych i dzieci. Można też jeździć razem z dziećmi. Skoki na bungie mają przeróżne wersje. Są prawdziwe bungie tylko dla dorosłych z ogromnych wysokości lub bungie połączone z trampoliną dla dzieci. W obu przypadkach bungie posiadają odpowiednie zabezpieczenia. Dla dorosłych to niewyobrażalny zastrzyk adrenaliny, a dla dzieci zabawa dwa w jednym. Turystyka rekreacyjno-wyczynowa święci triumf. Powstaje coraz więcej możliwości aktywnego wypoczynku połączonego ze skokiem adrenaliny. Lubimy się bać i dobrze się przy tym bawimy.