Turystyka jest rozbudowaną i bardzo treściwą sferą polskich upodobań wakacyjnych. Polacy najchętniej wybierają się na wyprawy w Tatry i Sudety, ale okres letni to zdecydowana przewaga wypoczynku nad morzem. Widać więc spore zróżnicowanie pod tym względem, co jednocześnie czyni turystykę niezwykle ciekawą i fascynującą.
Zmiany upodobań Polaków w sferze wyjazdów zachodzą bardzo często, zwykle związane z turystycznymi upodobaniami naszych sąsiadów, którzy coraz częściej decydują się na wypoczynek w naszym kraju. To z kolei oznacza zwiększenie zysków dla miejscowości wypoczynkowych i ogromną konkurencyjność w zawodach opierających się właśnie na turystyce.
Tym samym jednak rodzime wyprawy i podróże w góry, nad morze czy nawet nad jezioro stają się mniej atrakcyjne, ponieważ w pełni dominowane są przez turystów zagranicznych. Polacy decydują się więc na wyjazdy poza Polskę, korzystając z licznych i bogatych ofert wyjazdowych biur podróży.
I to dokładnie zorganizowane wycieczki w ostatnich trzech latach kosztowały naszych rodaków grube miliony – które woleliśmy wydać w obcych krajach, ciesząc się nie tylko doskonałą pogodą, miłą atmosferą, ale i niesamowitych atrakcji. Upodobania turystyczne Polaków kształtują się jednak nie tylko w oparciu o migrację turystyczną zagranicznych turystów. Wpływ na to mają również strasznie wysokie ceny, na które natknąć się można właściwie w każdym większym mieście nadmorskim lub miejscowości górskiej. Ogromne koszta noclegów i posiłków odstraszają klientów, co prowadzi do obumierania turystyki w danych regionach geograficznych kraju – głównie na obszarach położonych nad morzem Bałtyckim.
O wiele tańsze wydają się wyjazdy zagraniczne i właśnie dlatego tak często się na nie decydujemy: Grecja, Egipt, Hiszpania, Włochy i Tunezja należą do najchętniej i najwięcej odwiedzanych krajów przez Polaków. W dalszej kolejności znajdują się Turcja, Japonia, Chiny, Portugalia, Anglia zaś plasuje się dopiero w połowie stawki. Takie wyniki świadczą zaś tylko o jednym – w Polsce turystyka rodzima zwyczajnie się nie opłaca.