Urlop na górskich szlakach – jak się przygotować?

Kiedy wyjeżdżasz na urlop w górach, podczas którego chcesz wziąć plecak i przemierzać góry oraz doliny, powinieneś pamiętać o dobrym ekwipunku. Taki plecak to podstawa dla osoby, która chce w spokoju przemierzać górskie szlaki. W środku powinien znajdować się krem do opalania, który uchroni nas przed szkodliwymi promieniami słonecznymi. Promieniowanie słoneczne wysoko w górach jest znacznie bardziej intensywne niż na nizinach, dlatego nie można zapomnieć o tym również w zimie. Dzieje się tak dlatego, że słońce, które odbija się od białego śniegu ma podwójne działanie i niekorzystnie działa na naszą skórę. Warto także włożyć do plecaka cokolwiek, co mogłoby uchronić sam plecak jak i nas przed deszczem, jaki może nas złapać w górach. Górskie szlaki mają to do siebie, że za każdym razem, kiedy się na nie wybierasz, nie jesteś pewien pogody, jaka cię zastanie w wyższych partiach. Nigdy właściwie nie można przewidzieć tego, że w czasie słonecznego pięknego dnia nie będzie wielkiej ulewy wysoko w górach.

Dlatego należy uchronić się przed przemoczeniem, bo przemoczone ubrania to tragedia dla każdej osoby, która nie wzięła nic na zmianę. Warto ubrać się na cebulkę wychodząc w górskie szlaki. Warto zabrać czapkę oraz okulary. Nie warto ubierać się w kilka warstw bardzo grubych ubrań, bo są one po pierwsze bardzo ciężkie, po drugie, sprawiają, że będzie nam za gorąco i będziemy się przegrzewali w szybkim tempie. Ponadto, turystyka górska uprawiana profesjonalnie wymaga od nas doskonałego obuwia. Obuwie, które chcemy zabrać ze sobą na górskie wycieczki powinno mieć trwałe, grube podeszwy, a także powinno zostać wykonane z nieprzemakalnego materiału aby człowiek ich używający mógł czuć się komfortowo. Nie wolno wychodzić w góry w letnich tenisówkach, w japonkach, a na pewno zabronione wręcz powinno być wychodzenie w góry w butach, które mają obcasy. Udany urlop w górach to kwestia naszej umiejętności zorganizowania sobie czasu wolnego, ale także tego, czy będziemy dobrze przygotowani na urlop.