Zakamarki Wolińskiego Parku Narodowego

Woliński Park Narodowy to miejsce w którym znajdziemy mnóstwo ciekawej roślinności, której w naszej okolicy nie ma. Jednak samo wybrzeże Morza Bałtyckiego jest ubogie w roślinność.

Na plaży zobaczymy niepozorną honkenię piaskową, solankę kolczystą, rukwiel nadmorską i wyrzucone przez morze brązowe plechy morszczynu. Na wydmach zwracają uwagę trawy: wydmuchrzyca piaskowa i piaskownica zwyczajna, a także coraz rzadziej występujący mikołajek nadmorski. Korzenie tych roślin zapobiegają wywiewaniu piasku i utrwalają wydmy. Na klifach nadmorskich, oprócz nielicznych drzew, rośnie krzew – rokitnik, obsypujący się jesienią drobnymi, jaskrawopomarańczowymi owocami.

Klify Zalewu Szczecińskiego są porośnięte kolczastymi zaroślami śliwy tarniny, głogów i róż. Na krawędziach urwisk rośnie niewiele roślin, wśród których dominuje dziewanna wielkokwiatowa. Ciekawa jest również roślinność jezior parku i Zalewu Szczecińskiego. Do najpiękniej kwitnących należą grzybienie białe i grzybieńczyki wodne w północnej części Zalewu, tworzące w lipcu żółto-zielone kobierce. W Jeziorze Raczym występuje osobliwość – paprotnik poryblin jeziorny. Najcenniejsze zbiorowiska roślinne chronione są w sześciu rezerwatach. Rezerwat przyrody im. prof. dr Władysława Szafera obejmuje podnóża Lelowej Góry na wschód od Wapnicy. Chroniona jest w nim buczyna z żywcem cebulkowym w runie. W rezerwacie im. dr Bohdana Dyakowskiego w okolicy Trzciągowa podlega ochronie buczyna z łanami perłówki jednokwiatowej. Rezerwat im. prof. dr Adama Wodziczki zajmuje wąski pas klifu nad Zalewem Szczecińskim, od Lubina do Karnocic. Objęty w nim zostal ochroną krajobraz klifowy ze stanowiskami roślinności kserotermicznej. Rezerwat im. prof. dr Zygmunta Czubińskiego, który jest położony na wschodzie od góry Gosań (od klifu na Świdnej Kępie), chroni wolińską buczynę storczykową. Rezerwat im. prof. dr Mariana Raciborskiego, który leży na północnym zachodzie od Wisełki, zawiera w sobie chronione miejsca wiciokrzewu pomorskiego i zimoziołu północnego, natomiast w rezerwacie im. doc. dr Stefana Jarosza, w pobliżu latarni morskiej „Kikut”, na wschodzie od Wisełki, gdzie ochroną została objęta kępa litej buczyny, która rośnie pośród drzewostanów sosnowych.

Napisz komentarz

Musisz być zalogowany żeby komentować.