Archiwum miesiąca Grudzień, 2011

Gdzie najchętniej podróżują Polacy

Patrząc na opinie Polaków oraz na statystyki najczęściej odwiedzanymi przez Polaków są miejsca, gdzie dopisuje pogoda, można poleżeć na plaży w słoneczku lub w cieniu napić się chłodnego piwka. Wystarczy się rozejrzeć i zastanowić, gdzie podróżują znajomi z naszego najbliższego otoczenia. Jeśli nie chcemy się wybierać za granice naszego kraju, to przyjmujemy opcję wypoczynku nad polskim morzem. Miasta, które są odwiedzane przez licznych turystów w trakcie sezonu to na przykład Kołobrzeg. Mielno, czy też bardzo słynne Trójmiasto. Można także wymienić Władysławowo, Pobierowo…jest wiele mniejszych bądź mniejszych miasteczek odwiedzanych przez turystów. Wyjeżdzają tam z uprzednio zarezerwowanymi miejscami noclegowymi, bądź szukają atrakcyjnej okazji w dzień przybycia. Innym sposobem na spędzenie tam urlopu, jest nocowanie na polu campingowym. Jest to niedroga metoda, a jaka atrakcyjna. Dla tych wygodniejszych o preferujących komfort można zalecić apartament najlepiej z zapewnionym wyżywieniem. Tym, którzy nie są aż tak wymagający, ale mimo wszystko wolą spać w łóżku a nie w śpiworze na materacu, można polecić różne domki letniskowe najlepiej usutuowane niedaleko plaży.

Jeśli nie decydujemy się na wypoczynek nad polskim morzem, tylko wolimy wyjechać za granicę to również szukamy czegoś, co będzie atrakcyjne i finansowo i jakościowo. Najczęście Polacy decydują się na wakacje we wspomnianym Egipcie. Zazwyczaj jest to opcja all inclusive, w cenie którego jest przelot, wyżywienie w skład, którego wchodzą: śniadanie w określonych godzinach, po nim deser, niedługo poźniej obiad, znowu deser, a następnie kolacja. W międzyczasie mamy do dyspozycji bar z róznymi trunkami. Jakby się uprzeć to można by spędzić cały pobyt na jedzeniu. Dla tyhc, którzy nie chcą schodzić ze słońca często jest umożliiona opcja z jedzenia obiadów na plaży. Niejest aż ntak dużo posiłków do wyboru, jak w głównym miejscu dań, ale głód można zaspokoić. Jednak warto wybrać się na takie wakacje, zwłaszcza dla łakomczuchów, którym posmakuje tamtejsze jedzenie.

 

Inaczej niż na plaży

Do tej pory skupiliśmy się na formie wypoczynku związanej z plażą, słońcem, piaskiem. Generalnie z leniuchowaniem i odpoczywaniem. Ale są także osoby, które odpoczywają w trakcie wysiłku fizycznego i najlepszym sposobem wypełniania czasu wakacyjnego są wyjazdy w góry. Zależne jest to również od tegop czy są to amatorzy, czy osoby, które od zawsze się w tym lubują. Mimo wszystko obie kategorie tych osób mają jeden zamiar: zdobyć szczyt lub cel, jakim może być określona, góra wzgórze, a może pagórek….. Możemy się zastanawiać co jest w tym ciekawego, że mamy wakacje i zamiast z nich korzystać nie robiąc nic, to część z nas woli się męczyć. No właśnie nie każdy to zrozumie. Jedni odpoczywają właśnie leżąc na plaży, natomiast inni, gdy mobilizują resztki swoich sił, by zaraz zobaczyć to na co czekają przez całą podróż: wspaniałe widoki. Dopóki nie spróbujemy i osobiście się nie przekonamy, jak to jest pokonywać tyle trudu dla tego wspaniałego momantu, jakim jest zdobycie szczytu, to zapewne nie zrozumiemy trego podejścia. Można zacząć od pokonywania małych pagórków, od wspólnych niedzielnych rodzinnych wypadów. To w nas może zaszczepić naprawdę dobre nawyki, które dobrze wpłyną na nasze samopoczucie i dodadzą energii na najbliższy zbliżający się tydzień. Nawet nie zauważymy kiedy poprzeczka się podniesie, a my będziemy pokonywać coraz trudniejsze trasy. Wpłynie to również pozytywnie na naszą kondycję, formę, nie będziemy się czuli ociężali. Co najważniejsze uwierzymy we własne siły i w to, że jesteśmy w stanie pokonać naprawdę dużo. Wydaje się, że najważniejsza w takich sytuacjach jest nasza sprawność fizyczna.

Fakt to też ma duży wpływ. Ale nie możemy pominąć takiego szczegółu, jakim jest nasza motywacja, silna wolna czy samozaparcie. Gdyby patrzeć takimi kategoriami, to oznaczałoby to, że tylko silni mężczyźni są w stanie pokonywać trudne odcinki. Każdy z nas, jeśli wykazałby trochę swojej silnej osobowości, to przekonałby się jak wiele jest w stanie pokonać. I nie jest powiedziane, że jesteśmy skazani na wakacje w postaci leżenia na kocyku i odpoczywania. Chyba, że czujemy, że to jest naprawdę to, czego nam trzeba było. Najważniejsze, by człowiek czuł się dobrze sam z sobą i robił to na co ma ochotę.

Turystyka a zwiedzanie

Inną formą podróżowania są wyjazdy w celach zwiadzania i poznania nowych miejsc. W tej sytuacji trzeba się liczyć z tym, ze mogą to być wyjazdy męczące wymagające dobrej formy i pokonywania dużych odległościo na nogach. Chyba, że będzie to forma zwiedzania ze środka transportu, tzw. Sightseeing (jęz.ang.). Ale kogo satysfakcjonuje ta metoda podziwiania ciekawych obiektów i miejsc. Skoro już przybyliśmy do danego miejsca to w celu, żeby zobaczyć z bliska, wejść do środka, jeśli jest taka możliwość. Jeśli jesteśmy uczestnikami wycieczek w tym właśnie sposobie, gdzie naszeym głównym celem jest zobaczenie jeak największej ilości miejsc, przy tym zaczerpując o nich trochę informacji, to najlepszą i najbardziej wskazanę metodą będzie oprawadzanie przez przewodnika. Przewodnika jako osoby. Jednak w postaci książki też może nam towarzyszyć. Im więcej źródeł, tym lepiej. Warto dodać, że oprawadzający nas przewodnik, to osoba z odpowiednimi uprawnieniami i certyfikatem. Jest to znawca, który przekazuje nam rzetelną wiedzę. Przynajmniejtakim powinien być. W końcu chcemy się dowiedzieć istotnych informacji. Jeszcze lepiej, jak przekazuje je w sposób interesujący. Umysł ludzki jest w stanie zapamiętać naraz 30 % informacji, więc jeśli taki byłby efekt, to nie byłoby źle. Inna osobą, kóra może nam przekazać sporo informacji, na temat miejsc, które własnie widzimy jest pilot wycieczek. Jednak uprawnienia tej osoby są troszkę inne niż przewodnika. Może on nam opowiedzieć historię danego miasta czy miejsca, może opisać mijane obiekty w trakcie podróży, gdy znajdujemy się w autokarze. Niestety nie może oprowadzić grupy wycieczkowej po największych polskich miastach, przykładowo takich jak: Wrocław, Kraków. Poznań Warszawa, Łódź. Mimo że posiada wiedzę na ten temat, to nie może się nią podzielić na ten temat, gdyż jest to zadanie wspomnianego wcześniej przewodnika.

To na jaki rodzaj wycieczki się zdecydyjemy zależy od nas. Często wycieczki ze zwiedzaniem występują jako wycieczka fakultatywna w organizowanym wyjeździe. Zdarza się że są wliczone w cenę, ale też są dodatkowo płatne.

Inne formy turystyki

Współcześnie turystyka jest łączona z innymi kategoriami, często także ze sportowymi. Można tu wymienić osoby, które uwielbiają jeździć na rowerze. Jest to spsób nie tylko na zadbanie o formę, ale także na zwiedzanie w czasie jazdy na rowerze. Jazda na rowerze jest sportem najlepszym w okresie letnim. Jednak, jeśli weterani tej dyscypliny są tak wprawieni, to pora roka nie stanowi dla nich większej różnicy. Mogą się decydować także na okres zimowy. Mowa tutaj o bardziej zaawansowwanym stopniu uprawiania jazdy rowerowej. Można także uwzględnić osoby bardziej amatorsko z tym powiązane. Najlepszym momentem na to jest niedzielny rodzinny wypad, który będzie doskonałą formą rozrywki woływającą na relacje rodzinne, które dodatkowo umożliwią nam zobaczenie pobliskich miejsc. Przyjemne i zdrowe z pożytecznym. Inną formą turystyki, co może się wydać niektórym zabawane, są pielgrzymki. Przecież w tej sytuacji również grupa osób wyjeżdzą poza teren swojego zamieszkania, mają oni ten sam cel, jakim jest wyznanie religijne. Może to być pielgrzymka, której podróż odbywa się autokarem. Miejscem kultu może być słynna Częstochowa. Towarzyszą temy modły, pieśni religijne i inne rozrywki, które zapewnia ksiądz swoim parafianom. Oprócz tego, że odwiedzamy miejsce święte autokarem, to możemy pokusić się na pokonanie tego odcinka na nogach. Wtedy jest większy efekt i prawdziwe poświęcenie. W tym czasie można poczuć prawidzwy klimat, można przeżyć to wewnętrznie, bo mamy na to więcju czasu i gdy dotrzemy do miejsca docelowego odczujemy z tego większą satysfkacją.

Odbiegająć od tematyki religyjnej możemy teraz skłonić się bardziej w stronę sportową. On też się składa na to, w ajkim celu ludzie podróżują. Spójrzmy na kibiców piłki nożnej. Gdy mają swoją ulubioną drużynę, to dążą do tego, by zobaczyć ich mecz na żywo. Dlatego z chęcią pojadą, wydając pięniądze na bilet. Wszystko po to, by poczuć klimat i oprawę meczu na żywo. To nie to samo co telewizja. Podobnie jest z fanami skoczków, którzy jeżdżą podziwiać swoich idoli.

Kutno: dlaczego warto je odwiedzić?

Wydawałoby się, że leżące nieopodal geograficznego środka Polski, Kutno, to tylko jedno z wielu przeciętnych miast opartych na wielkopolskim przemyśle z gospodarką nastawioną na usługi. Tymczasem dzieje się tutaj całkiem sporo i to przez cały rok. Naturalnie, największymi atrakcjami, nie tylko metaforycznie, są tutaj zabytki architektoniczne, zwłaszcza cała historyczna zabudowa starówki i jej najbliższe okolice. Nie mniejsze wrażenie robią interesujące kościoły oraz znany w całej Polsce Pałac Pocztowy. Architektura to jednak nie jedyna atrakcja tego miejsca. Co roku odbywają się tutaj festiwale związane z szeroko pojętą poezją, ale również z kulturą regionu. Oczywiście, jeśli dobrze poszukamy, to znajdziemy także różnego rodzaju wydarzenia kulturalne, takie jak koncerty. Wygląda na to, że wizyta w Kutnie może być bardzo ciekawym przeżyciem, a jeśli już zdecydujemy się na taką wycieczkę, to możemy być pewni, że miasto odwdzięczy nam się atrakcjami i pokaże nam swój naturalny potencjał turystyczny i kulturowy.

Co można zobaczyć w Kutnie?

Mimo że Kutno nie figuruje w zestawieniach najbardziej atrakcyjnych turystycznie miast w naszym kraju, trudno byłoby je pominąć, odwiedzając te tereny i okolice, bo tylko z pozoru prezentuje się ono jako przeciętne miasto przemysłowe. W istocie dzieje się tutaj całkiem sporo. Najbardziej atrakcyjnymi miejscami są zabytki architektury, a więc przede wszystkim widowiskowe stare miasto, ale nie tylko. Kutno obfituje również w atrakcyjne zabytkowe kościoły i inne budynki, takie jak na przykład Pałac Pocztowy lub ratusz miejski. Jednak Kutno to nie tylko historia i związane z nią budynki, ale również atrakcyjna współczesność, czyli koncerty, widowiska i festiwale, związane zwłaszcza z poezją. Można się tutaj całkiem dobrze bawić właściwie przez cały rok, a nie tylko w środku lata. Podsumowując, jeśli zdecydujemy się odwiedzić Kutno i spędzić tutaj kilka miłych dni, miasto z pewnością odwdzięczy nam się ciekawymi atrakcjami i czymś, co nazywa się najczęściej specyficznym klimatem. Krótko mówiąc, warto tu przyjechać.

Inne kryteria turystyki

Turystykę można podzielić ze względu na rożne kryteria i na różne jej rodzaju ze względu na to ile osób ją wykonuje lub jakie są jej bezpośrednie cele. Przykładowo można wymienić turystykę indywidulaną bądź turystykę zbiorową. Jak sama nazwa wskazuje turystyką indywidulana jest związana z samodzielnymi, jednoosobowymi wyprawami. Są osoby, które preferują wspomniany sposób wypraw z rżnych przyczyn. Jeśli chcemy samodzielnie wyjeżdżać, to z nikim nie musimy się liczyć, znaczą się tylko nasze intencje i potrzeby. Mając na myśli turystykę zbiorową, to nietrudno jest się domyślić, że bierze w niej udział kilka osób. Jeśli zamierzamy się wybrać w podóróż w większej grupie, to musimy liczyć się z tym, że trzeba uwzględniać potrzeby innych. Nie możemy patrzeć tylko na siebie, bo aby wycieczka byla udana musi dojść do penwego rodzau kompromisu i porozumienia. Innym kryterium podziału tursytyki jest miejsce, do którego się wybieramy. Może być to turystyka międzynarodowa, wewnątrzkrajowa, przyjazdowa bądź wyjazdowa. Turystyka międzynarodowa opiera się na wyjazadch poza teren kraju przez nas zamieszkanego. Przeciwieństwem jej jest wspomniana turytyka wewnątrzkrajowa. Turysta, podróżuje, ale cały czas w obrębie zamieszkanego przez siebie kraju.

Oprócz tych podziałów są jeszcze wyjazdy i przyjazdy. Nie jest powiedziane, że turytyka jest związana koniecznie ze zmianą swojego miejsca. Może to być sytuacja odwrotna. Na przykład, kiedy turyści do nas przyjeżdżają to również jest to turystyka, bo przecież ich celem jest poznanie nowego miejsca, kultury, środowiska czy tradycji. Częstym elementem i jednocześnie celem wypraw jest poznanie. Z tego wzięła się tzw. turystka poznawcza. Wyjeżdzamy w nowe miejsce, po te by je poznać nie tylko fizycznie ale i mentalnie. Chcemy poczuć coś więcej. Bo jeślii wystarczyłoby nam tylko zewnętyrzny rzut okiem to moglibyśmy zbaczyć zdjęcia w internecie czy przewodniku. To tylko kilka kryteriów związancyh z turystyką. Na innych podziałach skupimy się jeszcze poźniej.