Archiwum kategorii: ‘O turystyce’

Gdzie najchętniej podróżują Polacy

Patrząc na opinie Polaków oraz na statystyki najczęściej odwiedzanymi przez Polaków są miejsca, gdzie dopisuje pogoda, można poleżeć na plaży w słoneczku lub w cieniu napić się chłodnego piwka. Wystarczy się rozejrzeć i zastanowić, gdzie podróżują znajomi z naszego najbliższego otoczenia. Jeśli nie chcemy się wybierać za granice naszego kraju, to przyjmujemy opcję wypoczynku nad polskim morzem. Miasta, które są odwiedzane przez licznych turystów w trakcie sezonu to na przykład Kołobrzeg. Mielno, czy też bardzo słynne Trójmiasto. Można także wymienić Władysławowo, Pobierowo…jest wiele mniejszych bądź mniejszych miasteczek odwiedzanych przez turystów. Wyjeżdzają tam z uprzednio zarezerwowanymi miejscami noclegowymi, bądź szukają atrakcyjnej okazji w dzień przybycia. Innym sposobem na spędzenie tam urlopu, jest nocowanie na polu campingowym. Jest to niedroga metoda, a jaka atrakcyjna. Dla tych wygodniejszych o preferujących komfort można zalecić apartament najlepiej z zapewnionym wyżywieniem. Tym, którzy nie są aż tak wymagający, ale mimo wszystko wolą spać w łóżku a nie w śpiworze na materacu, można polecić różne domki letniskowe najlepiej usutuowane niedaleko plaży.

Jeśli nie decydujemy się na wypoczynek nad polskim morzem, tylko wolimy wyjechać za granicę to również szukamy czegoś, co będzie atrakcyjne i finansowo i jakościowo. Najczęście Polacy decydują się na wakacje we wspomnianym Egipcie. Zazwyczaj jest to opcja all inclusive, w cenie którego jest przelot, wyżywienie w skład, którego wchodzą: śniadanie w określonych godzinach, po nim deser, niedługo poźniej obiad, znowu deser, a następnie kolacja. W międzyczasie mamy do dyspozycji bar z róznymi trunkami. Jakby się uprzeć to można by spędzić cały pobyt na jedzeniu. Dla tyhc, którzy nie chcą schodzić ze słońca często jest umożliiona opcja z jedzenia obiadów na plaży. Niejest aż ntak dużo posiłków do wyboru, jak w głównym miejscu dań, ale głód można zaspokoić. Jednak warto wybrać się na takie wakacje, zwłaszcza dla łakomczuchów, którym posmakuje tamtejsze jedzenie.

 

Turystyka a zwiedzanie

Inną formą podróżowania są wyjazdy w celach zwiadzania i poznania nowych miejsc. W tej sytuacji trzeba się liczyć z tym, ze mogą to być wyjazdy męczące wymagające dobrej formy i pokonywania dużych odległościo na nogach. Chyba, że będzie to forma zwiedzania ze środka transportu, tzw. Sightseeing (jęz.ang.). Ale kogo satysfakcjonuje ta metoda podziwiania ciekawych obiektów i miejsc. Skoro już przybyliśmy do danego miejsca to w celu, żeby zobaczyć z bliska, wejść do środka, jeśli jest taka możliwość. Jeśli jesteśmy uczestnikami wycieczek w tym właśnie sposobie, gdzie naszeym głównym celem jest zobaczenie jeak największej ilości miejsc, przy tym zaczerpując o nich trochę informacji, to najlepszą i najbardziej wskazanę metodą będzie oprawadzanie przez przewodnika. Przewodnika jako osoby. Jednak w postaci książki też może nam towarzyszyć. Im więcej źródeł, tym lepiej. Warto dodać, że oprawadzający nas przewodnik, to osoba z odpowiednimi uprawnieniami i certyfikatem. Jest to znawca, który przekazuje nam rzetelną wiedzę. Przynajmniejtakim powinien być. W końcu chcemy się dowiedzieć istotnych informacji. Jeszcze lepiej, jak przekazuje je w sposób interesujący. Umysł ludzki jest w stanie zapamiętać naraz 30 % informacji, więc jeśli taki byłby efekt, to nie byłoby źle. Inna osobą, kóra może nam przekazać sporo informacji, na temat miejsc, które własnie widzimy jest pilot wycieczek. Jednak uprawnienia tej osoby są troszkę inne niż przewodnika. Może on nam opowiedzieć historię danego miasta czy miejsca, może opisać mijane obiekty w trakcie podróży, gdy znajdujemy się w autokarze. Niestety nie może oprowadzić grupy wycieczkowej po największych polskich miastach, przykładowo takich jak: Wrocław, Kraków. Poznań Warszawa, Łódź. Mimo że posiada wiedzę na ten temat, to nie może się nią podzielić na ten temat, gdyż jest to zadanie wspomnianego wcześniej przewodnika.

To na jaki rodzaj wycieczki się zdecydyjemy zależy od nas. Często wycieczki ze zwiedzaniem występują jako wycieczka fakultatywna w organizowanym wyjeździe. Zdarza się że są wliczone w cenę, ale też są dodatkowo płatne.

Inne formy turystyki

Współcześnie turystyka jest łączona z innymi kategoriami, często także ze sportowymi. Można tu wymienić osoby, które uwielbiają jeździć na rowerze. Jest to spsób nie tylko na zadbanie o formę, ale także na zwiedzanie w czasie jazdy na rowerze. Jazda na rowerze jest sportem najlepszym w okresie letnim. Jednak, jeśli weterani tej dyscypliny są tak wprawieni, to pora roka nie stanowi dla nich większej różnicy. Mogą się decydować także na okres zimowy. Mowa tutaj o bardziej zaawansowwanym stopniu uprawiania jazdy rowerowej. Można także uwzględnić osoby bardziej amatorsko z tym powiązane. Najlepszym momentem na to jest niedzielny rodzinny wypad, który będzie doskonałą formą rozrywki woływającą na relacje rodzinne, które dodatkowo umożliwią nam zobaczenie pobliskich miejsc. Przyjemne i zdrowe z pożytecznym. Inną formą turystyki, co może się wydać niektórym zabawane, są pielgrzymki. Przecież w tej sytuacji również grupa osób wyjeżdzą poza teren swojego zamieszkania, mają oni ten sam cel, jakim jest wyznanie religijne. Może to być pielgrzymka, której podróż odbywa się autokarem. Miejscem kultu może być słynna Częstochowa. Towarzyszą temy modły, pieśni religijne i inne rozrywki, które zapewnia ksiądz swoim parafianom. Oprócz tego, że odwiedzamy miejsce święte autokarem, to możemy pokusić się na pokonanie tego odcinka na nogach. Wtedy jest większy efekt i prawdziwe poświęcenie. W tym czasie można poczuć prawidzwy klimat, można przeżyć to wewnętrznie, bo mamy na to więcju czasu i gdy dotrzemy do miejsca docelowego odczujemy z tego większą satysfkacją.

Odbiegająć od tematyki religyjnej możemy teraz skłonić się bardziej w stronę sportową. On też się składa na to, w ajkim celu ludzie podróżują. Spójrzmy na kibiców piłki nożnej. Gdy mają swoją ulubioną drużynę, to dążą do tego, by zobaczyć ich mecz na żywo. Dlatego z chęcią pojadą, wydając pięniądze na bilet. Wszystko po to, by poczuć klimat i oprawę meczu na żywo. To nie to samo co telewizja. Podobnie jest z fanami skoczków, którzy jeżdżą podziwiać swoich idoli.

Historia turystyka

Początek turystyki, jak większość innych dziedzin związanych z kulturą, ze sztuką czy ogólnie rozojem ma swój początke już w starożytności. Pierwiastkiem był starożytny Egipt. W tamtych czasach ludzi również podróżowali, może nie w takich celach w jakich my współcześnie, ale przykładowo również to były miejsca święte. Głównym miejsce, zbiorowisk były piramidy, miejsca spotkań z kapłanami. Zamożni pozwalali sobie na różne rozrywki, na które nie mogłą sobie pozwolić uboższa warstwa społeczna, Innym starożytnym krajem była Grecja. Tam jednym z przyczyn bądź celów wypraw były przykładowo delfy, wyrocznie. Spotykano się również na różnych zebraniach, na które trzeba było dotrzeć. Jednym z takich miejsc była agora, czyli starożytny rynek. Tam się toczyło życie, w którym największy udział mieli mężczyźni. Kolejnym miejscem, o którym warto wspomnieć jest Rzym. Tam było stworzonych mnóstwo szlaków komunikacyjnych, którymi posługiwali się tubylcy i nie tylko.

Aby skorzystać z życia rekreacyjnego przykładowo w towarzystwie łaźnie i term, również w te miejsca trzeba było dotrzeć. Każde ze starożytnych państw ma swoje powiązania z turystyką. Cele ich podróży były niby różne, ale częściowo pokrywały się. W każdym kraju skupiano się na czymś innym.

W śrdeniowieczu podróżowanie troszkę się zmniejszyło. Jest to okres wyciszenia i mniejszego rzowju. Oczywiście zdarzali się podróżnicy, którzy chcieli coś odkryć lub dotrzeć do jakiegoś celu. Jednymz nich był Marco Polo. W poźniejszym okresie pojawił się znany nam wszystkim Krzysztof Kolumb. Jego wyczyny datuje się na rok 1472. Wtedy odkrył Amerykę, choć sam był przekonany, że jest to inny kontynent. Byli również inni podróżnicy, którzy chceili pojść w jego ślady. I tak do dnia dzisiejszego turystyka rozwija się oraz sposoby podróżowania. Jest to coraz bardziej obszerny zakres, który daje nam ogromne możliwości poznania świata. Są osoby, które nie lubią podróżować i nie chcą korzystać z możliwośći, jakie daje nam rozwój i postęp. Wystarczy troszkę chęci, żeby opuścić mury naszego domu, by zobaczyć coś więcej.