Archiwum kategorii: ‘Turystyka’

Latem wybieramy tylko hotel w Krakowie

Gdy robi się ciepło to już na pewno zaczynamy planować wakacje zorganizowane w lipcu albo sierpniu lub też po prostu jakiś cieplejszy weekend. Coraz częściej mamy zapotrzebowanie także na doświadczonych doradców klienta, którzy pracują np. w agencji turystycznej. Wtedy właśnie można znaleźć najlepszy hotel w Krakowie. Nie zawsze przecież orientujemy się także we wszystkich zabytkach, które są dostępne dla turystów albo też w zapleczu noclegowym. W takich okolicznościach właśnie w tym pomaga nam doświadczony doradca klienta, który dopasuje komfortowy hotel w krakowie albo jakiś pensjonat czy też może schronisko turystyczne. Aktualnie można znaleźć zresztą wiele punktów usługowych, które posiadają swoje strony internetowe. Tam też będą opisane bardzo szczegółowo od początku do końca hotele spa. Tak samo też analizujemy inne regiony. W końcu oferty takie jak hotele w lublinie także są popularne wśród Polaków. Konsumenci są zresztą coraz bardziej zorientowani we wszystkich zabytkach oraz w dostępnym komforcie.

Wyposażenie hotelu czyli galanteria hotelowa

Mnóstwo mamy teraz ciekawych propozycji skierowanych do inwestorów hotelowych. Z pewnością wiele będziemy mieli rozmaitych hurtowni, w których może być kupiona galanteria hotelowa. Dodatkowo jeszcze inwestor taki może się zainteresować propozycjami internetowymi. Na portalach aukcyjnych będą występować przecież bardzo różnorodne produkty przydatne w hotelu albo w pensjonacie. Można kupić tutaj po bardzo niskiej cenie fajny hotel w krakowie albo inne bardzo istotne produkty dla każdego hotelarza. Aby zagwarantować przecież wypoczynek naszym konsumentom, czyli kuracjuszom albo turystom musimy zapewnić im bardzo wygodne pomieszczenia. Dokładna analiza pokazuje bardzo wyraźnie, że jest zapotrzebowanie na hotel spa nad morzem albo inne propozycje bardzo duże. Na szczęście są także przygotowane w internecie profesjonalne poradniki skierowane do inwestorów, którzy posiadają hotel konstancin. Tam można się dowiedzieć w jaki sposób napisać biznesplan albo też, kiedy będzie tutaj wymagany kompleksowy remont oraz wymiana takich wszystkich mebli.

Najlepsze polskie Sanatorium uzdrowiskowe

Wiele mamy ciekawych propozycji wypoczynkowych współcześnie. Czy jednak warto tutaj skorzystać przykładowo z propozycji typu Sanatorium uzdrowiskowe? Będziemy musieli teraz znaleźć najróżniejsze oferty typowo poradnikowe. Tylko w ten sposób możemy zweryfikować takie bardzo istotne opcje. Jeżeli zainteresują nas przecież tanie noclegi kraków lub inne ważne oferty to wtedy musimy również mieć absolutną pewność, że wybieramy wszystko to co najlepsze. Na szczęście istnieje wiele ciekawych stron internetowych, które będą zagwarantowane przez doświadczonych doradców klienta. Wtedy właśnie możemy sobie dopasować chociażby turnusy rehabilitacyjne, jeżeli chorujemy na jakieś przewlekle choroby albo też zapewnimy sobie zwykły wyjazd rodzinny. Wszystko zależy od tego, czego akurat oczekujemy w konkretnym sezonie. Dodatkowo można sobie jeszcze zapewnić także bardzo profesjonalne noclegi, które będą teraz przecież wykorzystywane przez zagranicznych turystów. W takich sytuacjach można teraz zweryfikować właściwie każdą informację turystyczną.

Gdzie można wynająć pokoje podczas wakacji?

Podczas wakacji pokoje wynajmuje się w różnych miejscach. Można znaleźć wynajem pokoi z wyżywieniem poronin. Pensjonaty Szczyrk są nowocześnie wyposażone, mają eleganckie szafy i duże łóżka, czyste łazienki oraz pełne wyżywienie, dwa lub trzy smaczne i dające sytość posiłki. Ciekawie wygląda sala kominkowa w apartamencie nowy targ. Niejedna osoba pragnie wygodnie nocować i taką możliwość posiada. Nieważne, czy góry, czy może, najważniejsza jest wygoda oraz miłe spędzanie wolnego czasu. Noclegi w wygodnych miejscach to coś wspaniałego, wyjątkowego i najlepszego dla każdego, każda osoba znajdzie czas na relaks i ucieszy się odpoczywaniem w takim miejscu, relaks, odpoczynek i najlepsze chwile. Na pewno turyści dobrze odpoczną w ciekawych miejscach, znajdując w nich wiele wygód. Odpoczywanie nad morzem lub w górach jest wyjątkowe, a każdy pragnie takiego relaksu najbardziej na świecie. Warto odpoczywać tak, aby móc cieszyć się każdą chwilą spędzoną w pięknym miejscu.

jedlnia letnisko szkoła

Rodzina może znaleźć pokoje trzyosobowe ustka, Gdańsk hotele lub hotel piaseczno to także wyjątkowa oferta dla koneserów – odpoczynek to podstawa, a niejedna osoba takiego wspaniałego odpoczynku na pewno potrzebuje. Gdańsk Hamburg oferuje wspaniałe noclegi. Wiele osób ma chrapkę na nocowanie w wygodzie oraz luksusach. Jednak nie jest to warunek konieczny, nieraz wystarczy nieco skromniejszy nocleg, aby świetnie odpocząć. Wyjazd na urlop lub jedlnia letnisko szkoła należy zaplanować odpowiednio wcześniej, a następnie zorganizować wszystko od A do Z. Każda osoba pragnie relaksować się, a urlop nad morzem to relaks najwyższej próby. Nie trzeba odpoczywać nad morzem, relaks można znaleźć nad jeziorami, w górach lub tym podobnych miejscach. Są one powszechnie dostępne oraz oferują to, co najlepsze, najciekawsze, najpiękniejsze. Można także spędzić czas za granicą, zwiedzając zabytki i odpoczywać tak, jak to się uda. Pracując nad morzem także można odpocząć, jednak nie jest to norma. Warto sprawdzić jaką pracę będzie się wykonywało.

Najlepsze wypoczywanie to wędkarstwo morskie władysławowo

Ktoś, kto profesjonalnie zajmuje się organizacją propozycji turystycznych na pewno doskonale wie co się najbardziej teraz podoba turystom. Np. mężczyźni, ale też przecież ostatnie kobiety bardzo często korzystają z usługi typu wędkarstwo morskie władysławowo. Wiele mamy interesujących propozycji zagwarantowanych w przestrzeni internetowej. Na pewno współczesny inwestor będzie się starał także w tym kontekście o wszystkie najważniejsze oferty promocyjne. Nie oznacza to jednak oczywiście tylko tego, że musimy przygotować jakąś tanią propozycję. Chodzi również o to, aby np. reklamować w sposób bardzo profesjonalny bałtyk lub inne anonse. Najpewniej będziemy musieli tutaj założyć oczywiście stronę internetową. To jest obowiązek każdego inwestora dokonującego apartamenty nad morzem lub inne ciekawe usługi. Wtedy właśnie każdy konsument będzie mógł najszybciej dotrzeć do takiej konkretnej propozycji wypoczynkowej. Przykładowo Łodzie motorowe czarter mogą być też zapewnione na wysokim poziomie poprzez jakąś bardzo profesjonalną kampanię interaktywną przeprowadzaną przez fachowców.

Najlepsze obecnie pokoje do wynajęcia

Dostępne teraz mamy rozmaite oferty turystyczne. Którą jednak wybrać? Rzeczywiście dylematy mogą być bardzo duże. Czy powinniśmy np. zaufać ofercie typu pokoje do wynajęcia? Skąd wiedzieć, że będziemy zadowoleni, gdy przyjedziemy na miejsce? Dlatego też mamy rzeczywiście tu bardzo duży dostęp do różnych doradców klienta. Mogą oni nam wskazać przecież najlepsze pokoje chłapowo i to od razu. Bardzo szybko także będziemy mogli znaleźć rozmaite szczegółowe specyfikacje udostępnione przez konsumentów. Na forach internetowych także się przecież zabiera głos na tematy turystyczne. Bardzo dobrą ofertą są np. tanie pokoje z łazienką władysławowo chłapowo. Cieszą się bardzo dużą popularnością wśród polskich oraz zagranicznych konsumentów. Istnieją zresztą w internecie specjalistyczne strony internetowe informujące nas o najlepszych propozycjach. Każdy taki inwestor zwraca przecież uwagę współcześnie na wszystkie najważniejsze certyfikaty jakości. Często tylko w ten sposób można zweryfikować pokoje rewal blisko morza, o których właściwie nic nie wiadomo w przestrzeni publicznej.

Wyjazdy nad morze pokoje

Polskie Wybrzeże jest na pewno bardzo atrakcyjne nie tylko i wyłącznie dla Polaków. Świadczą o tym, statystyki. Każdego roku pojawia się w różnych polskich nadmorskich miejscowościach mnóstwo turystów. Oferta morze pokoje jest już na porządku dziennym, więc można też znaleźć wiele ciekawych propozycji niezbyt kosztownych. Im więcej przecież się pojawia inwestorów, którzy będą oferować turystyczne anonse tym częściej będziemy mogli znaleźć rzeczywiście bardzo tanie karwia pokoje. Widać tutaj ogromne zapotrzebowanie na profesjonalizm także ze strony takich oferentów. Konsumenci wymagają przecież tego aby rehabilitacja nad morzem lub inne propozycje były zagwarantowane na najwyższym europejskim poziomie. Dlatego też wcześniej będziemy chcieli sobie tutaj przejrzeć w internecie wszystkie takie propozycje. Na szczęście stron internetowych takich jak rewal pokoje blisko morza jest mnóstwo, więc można się zapoznać z ofertą bardzo dokładnie pod kątem zdjęć fotograficznych albo dokładnej specyfikacji. Na tym najczęściej nam właśnie zależy.

szkoła jedlnia letnisko

Turystyka daje relaks i odpoczynek, jest czasem niezwykłym i ciekawym. Znaleźć można niedrogie pokoje ustka, a oferty na andrzejki są także oferowane w tej miejscowości. Poszukiwane są szczególnie noclegi blisko plaży Władysławowo. Nocowanie niedaleko morza jest przyjemne, a spędzanie czasu ze znajomymi daje wyjątkowy relaks, morski klimat to coś wspaniałego. Nad morzem warto spędzić tydzień lub dwa, dotleniając się, spacerując, znajdując czas na dobrą lekturę. Po takim czasie powrót do domu daje relaks i sprawia wiele przyjemności. Domowe pielesze są bezcenne w szkoła jedlnia letnisko. Nad morzem przyjemnie się spaceruje, odpoczywa i relaksuje. Taki relaks jest wyjątkowy i na pewno przyda się niejednej osobie. Turystyczne spędzanie wolnego czasu to coś wyjątkowego. Każdy człowiek ma zamiar odpocząć przynajmniej raz-dwa razy w roku. I to jest dobry pomysł. Odpoczynek powinien trwać dwa-trzy tygodnie, aby był w pełni efektywny. Ile czasu można spędzić nad morzem? Tyle, ile dana osoba potrzebuje oraz na ile ją stać. Dzieciakom warto kupić obóz windsurfingowy nad morzem.

Wybór hotelu

Hotele pozwalają na zapewnienie różnej klasy noclegów. Z tego powodu wybranie odpowiedniego hotelu przekłada się zarówno na ceny poszczególnych miejsc noclegowych a także na standard wypoczywania, gdzie najwyższej klasy hotel warmia pozwala na zapewnienie znacznie lepszych warunków do wypoczywania. Luksusowy hotel warmia i mazury to również możliwość zapewnienia dostępu do znacznie większej liczby atrakcjo przygotowanych dla gości. W hotelach mających więcej gwiazdek można również korzystać z dodatkowych ofert, które zapewnia restauracja lublin. Natomiast na znacznie większy standard wypoczywania można liczyć poza granicami kraju w takich krajach, które nastawione są na turystykę, gdzie wycieczki Katowice Barcelona pozwalają na spędzenie wolnego czasu w Hiszpanii. Jednocześnie wyjazdy do krajów takich jak Hiszpania pozwalają na wybieranie z bardzo wielu ofert , co pozwala również na znalezienie znacznie korzystniejszych warunków cenowych, szczególnie w ramach promocyjnych ofert wyjazdów.

Oferty zapewniane przez Tanie linie lotnicze

Obecnie coraz ważniejszym elementem rynku turystycznego staje się turystyka biznesowa. W tym względzie niezbędne jest zapewnienie nieco innych warunków w stosunku do rynku turystycznego związane z wypoczynkiem. W ramach podróżowania znacznie ważniejsze jest zapewnienie możliwość komfortowego oraz szybkie podróżowania gdzie loty Warszawa Madryt pozwalają znacznie szybciej dotrzeć na miejsce w stosunku do podróżowania samochodami. Jednocześnie Tanie linie lotnicze to również okazja do skorzystania z tańszych cen biletów. Na krótszym trasach przewozy busami czy autokarami pozwalają na zapewnienie niższych kosztów. Jednocześnie gdy nie korzysta się z podróżowania z biurem podróży ważne jest wykupienie ubezpieczeń, jak ubezpieczenie podróżne. Pozwala to na zapewnienie większego bezpieczeństwa w ramach wycieczek zarówno biznesowych jak też wyjazdów turystycznych. Ubezpieczenia turystyczne, podróżne pozwalają na zapewnienie ochrony przed wysokimi wydatkami w przypadku różnych nieprzewidzianych sytuacji.

Wyjazdy wakacyjne

image Spędzenie wolnego czasu w kraju pozwala na zapewnienie możliwości korzystania z większej liczby ofert. Jednocześnie można wybierać takie miasta jak gdynia, które pozwalają na zapewnienie zarówno dostępu do licznych atrakcji turystycznych a także można korzystać również z wygodnego dostępu do morza. Z drugiej strony można również postawić na wakacje poza granicami kraju. Loty na trasach Kraków Dublin oraz wielu innych trasach pomiędzy europejskimi miastami są obecnie bardzo szybko realizowane przez linie lotnicze, gdzie jednocześnie można liczyć na coraz więcej ciekawych promocji, które znów pozwalają na zapewnienie korzystnych warunków cenowych. Jednocześnie wakacje poza granicami kraju to również możliwość korzystania z dodatkowych atrakcji związanych z aktywnym wypoczynkiem jak skydive. Wiele osób wybiera wyjazdy zagraniczne właśnie w celu zapewnienia sobie możliwości korzystania z dodatkowych atrakcji, które nie są dostępne w ramach krajowych ofert turystycznych a pozwalają na bardzo ciekawe spędzenie wolnego czasu.

Wakacje w kraju

Obecnie można spędzać wakacje zarówno w kraju jak też poza granicami kraju a jednocześnie można korzystać z dostępu do bardzo szerokiego zakresu ofert doświadczonych na rynku firm turystycznych. W ten sposób można bez przeszkód wybrać takie oferty, które pozwalają w korzystnych warunkach cenowych spędzić czas w takich krajach jak anglia. Jednocześnie do takich krajów wiele osób wyjeżdża również z powodów biznesowych. Natomiast agroturystyka może być doskonałym sposobem na spędzenie wolnego czasu w kraju w doskonałych warunkach pod kątem czystości powietrza. Ważne jest również by wybierać takie środki transportu, które zapewniają zarówno komfort wypoczywania a także możliwość szybkiego dotarcia na miejsce co mogą zapewnić nowoczesne Autokary. W ramach aktywnego wypoczywania można postawić na jagody acai, co pozwala na uzyskanie oczekiwanych efektów uprawiania danego sportu. Nowoczesne portale turystyczne pozwalają na zapewnienie wygodnego porównania poszczególnych ofert turystycznych i wybranie najbardziej korzystnych cenowo.

Planowanie wycieczek oraz wczasów

image W ramach realizowania planowania wyjazdów wakacyjnych a także wczasów można decydować się na bardzo różne oferty zarówno w zakresie samodzielnego realizowania odpoczynku wakacyjnego. Jednocześnie wyjazdy można również realizować za pośrednictwem ofert wyspecjalizowanych firm turystycznych. Natomiast samodzielne planowanie wymaga decydowania się na wybranie zarówno odpowiednich środków transportu a także niezbędne jest również decydowanie się na odpowiednio noclegi, które gwarantują odpowiedni standard wypoczywania. W tym względzie noclegi w górach mogą być dostępne zarówno w hotelach a także ośrodkach hotelarskich. Jednocześnie można wynajmować autokar, co znów pozwala na zapewnienie wygodnego podróżowania w ramach zorganizowanych wyjazdów turystycznych w większych grupach. Generalnie w ramach realizowania wyjazdów wakacyjnych poza granice kraju znacznie lepszym rozwiązaniem jest postawienie na oferty wyspecjalizowanych turystycznych firm, które pozwalają na zapewnienie korzystniejszych warunków cenowych.

Wyjazd zagraniczny

Wyjazdy zagraniczne obecnie coraz częściej związane są z wykonywaniem pracy. Jednocześnie z drugiej strony wiele osób decyduje się również na wyjazdy wakacyjne realizowane w celu wypoczynkowym. W tym względzie można decydować się na Loty do Madrytu, które dostępne są w ramach korzystnych warunków cenowych w tanich liniach lotniczych. Natomiast innymi rozwiązaniem jest postawienie na bus, który pozwala na podróżowanie w sposób znacznie szybszy oraz tańszy. Gdy chce się korzystać podczas spędzania czasu w danej miejscowości z samochodu można postawić na takie oferty jak wynajem aut warszawa. Do wysokich kosztów każdego wyjazdu mogą zaliczyć się między innymi noclegi warszawa. Takie noclegi mogą być wybierane w ramach specjalnych portali internetowych, gdzie można zarówno sprawdzić a także porównać poszczególne oferty noclegowe. W ten sposób można uzyskać możliwość uzyskania oszczędności, co pozwala na ograniczenie łącznych kosztów wyjazdów wakacyjnych zarówno krajowych a także zagranicznych.

Sposób podróżowania podczas wakacji

image W zależności od tego jaki środek transportu wybierze się podczas wypoczywania wakacyjnego, tym można liczyć na różny komfort podróżowania także na różne ceny. W tym względzie bilety autokarowe pozwalają na zapewnienie taniego podróżowania po kraju a jednocześnie można również uzyskać komfort podróżowania w przypadku nowoczesnych autokarów. Jednocześnie ważne jest by decydować się na ofert wyjazdów wakacyjnych, które pozwalają na zapewnienie korzystnych cen, które łącznie płaci się za noclegi sopot. W tym względzie można porównywać oraz wybierać oferty za pośrednictwem portali, które pozwalają porównać ceny za spa hotel mazury. Natomiast w firmach turystycznych można wybierać takie noclegi nad morzem, które bardzo często dostępne są w ramach ofert promocyjnych, które znacznie pozwalają na ograniczenie łącznych kosztów podróżowania. W ten sposób można uzyskać możliwość oszczędności przy organizowaniu wyjazdów wakacyjnych zarówno w przypadku wakacji spędzanych w kraju jak też poza granicami kraju.

Luksusowe hotele

image W ramach wybierania ofert wyjazdów wakacyjnych ważne jest postawienie na takie oferty, które pozwalają na jak największe i indywidualne dopasowanie poszczególnych ofert do oczekiwań. Jednocześnie ważne jest również by wybierać korzystne warunki dotyczące realizowania między innymi podróży do wybranego miasta, gdzie loty Kraków Oslo mogą być trudniej dostępne, więc ważne jest by szukać takich lotów z pewnym wyprzedzeniem. Natomiast znacznie łatwiej jest wybrać Loty do Londynu, które pozwalają na zapewnienie również możliwości korzystania ze znacznie bardziej korzystnych warunków cenowych. Natomiast loty Warszawa Oslo dostępne w korzystnych warunkach cenowych zapewniają tanie linie lotnicze. Do łącznych kosztów podróżowania zaliczają się również koszty nocowania, gdzie można wybierać również luksusowy hotel toruń. Takie miejsca w hotelach pozwalają na zapewnienie zarówno dodatkowych atrakcji dla turystów oraz gości a jednocześnie mogą zapewnić korzystne warunki cenowe w ramach okresowych promocji.

Odpowiednio dopasowany hotel

Właściwe dopasowanie miejsca nocowania pozwala na zapewnienie zarówno komfortu wypoczywania a jednocześnie pozwala na zapewnienie również wygodnego poruszania się po miejscowości , w której spędza się wakacje. Można decydować się na apartamenty Warszawa, które w większych miastach pozwalają często zapewnić korzystanie z dogodnych lokalizacji. Jednocześnie decydują się na sopot apartamenty można również korzystać z dużo łatwiejszego dostępu do morza. Gdy chce się korzystać z większej liczby atrakcji w miejscu nocowania wówczas warto postawić na hotel w górach, gdzie można uzyskać dostęp do stref relaksu czy sportowych. W wielu przypadkach znacznie bardziej korzystne warunki cenowe w ramach ofert nocowania mogą zapewnić profesjonalne biuro podróży. Jeśli poświęci się trochę czasu na znalezienie odpowiedniej oferty można liczyć na to, że dana oferta będzie dostępna w znacznie bardziej korzystnych warunkach cenowych, które pozwalają na ograniczenie łącznych kosztów podróży przede wszystkim w ramach ofert promocyjnych.

Wyjazdy do krajów egzotycznych

W ramach wyjazdów wakacyjnych do krajów egzotycznych można decydować się na coraz więcej ciekawych ofert, które pozwalają zarówno na spędzenie w sposób ciekawy wolnego czasu a także można znacznie zmniejszyć koszty podróżowania. Jednocześnie gdy wybiera się dubaj wycieczki można decydować się na wyjazdy w ramach promocyjnych ofert. W ramach takich ofert wycieczki dubaj pozwalają na zapewnienie różnego sposobu spędzania wolnego czasu począwszy od wyjazdów połączonych z aktywnym wypoczynkiem, aż po wyjazdy pozwalające na korzystanie z atrakcji przygotowanych dla turystów w hotelach. Promocyjne warunki na których oferowane są wycieczki do dubaju pozwalają na znaczne ograniczenie kosztów wyjazdów nawet w ramach luksusowych ofert wyjazdów. Przy samodzielnym realizowaniu wyjazdów wakacyjnych niezbędne jest samodzielne wybieranie środków transportu, gdzie przy dalszych wyjazdach można wybierać czarter. Wybór określonego środku transportu przekłada się zarówno na ceny a także na komfort podróżowania, co jest ważne szczególnie dla długich trasach.

Odpowiednio wybrany hostel

image Podczas każdej podróży do najważniejszych kosztów zaliczyć należy transport oraz nocowanie. Jednocześnie niezbędne jest odpowiednie planowanie wyboru zarówno środka transportu a także miejsca nocowania. Pozwala to wybrać zapewniający odpowiedni standard wypoczynku hotel czy hostel. Jednocześnie w miejscowościach turystycznych jak Zakopane można korzystać z bardzo rozbudowanej bazy turystycznej, co pozwala na wybieranie zarówno noclegi w luksusowych hotelach a także bardziej korzystne cenowo ośrodki hotelarskie. W tym względzie pensjonat to rozwiązanie, które pozwala na zapewnienie wysokiego standardu nocowania bez dodatkowych, kosztownych atrakcji zapewnianych w największych hotelach. Gdy planuje się wybór środków transportu można zarówno wybrać na krótszych trasach podróżowanie własnym samochodem, ale można również postawić na usług przewóz osób do niemiec. Pozwala to na zapewnienie znacznie bardziej korzystnych warunków finansowych przy wcześniejszych rezerwacjach miejsc a jednocześnie można wygodniej podróżować niż własnym autem.

Transport podczas wycieczek

image Gdy planuje się wycieczki można decydować się zarówno na organizowanie wyjazdów samodzielnie a także można postawić na wyjazdy organizowanie przez profesjonalne firmy turystyczne. W przypadku samodzielnego wyjazdu wakacyjnego można decydować się na podróżowanie busami, autokarami, gdzie Wypożyczalnia busów jest w stanie zapewnić korzystne warunki finansowe wynajmowania nowoczesnych pojazdów. Natomiast zorganizowane wyjazdy wakacyjne pozwalają wybrać noclegi zakopane, które są dostępne w znacznie bardziej korzystnych warunkach finansowych. Jednocześnie znacznie szybciej można podróżować poprzez decydowanie się na samoloty. Obecnie można wybrać korzystniejsze warunki cenowe przy podróżowaniu samolotami, gdzie bilety lotnicze mogą być dostępne w ramach korzystnych warunkach cenowych, które dostępne są za pośrednictwem promocyjnych ofert. Takie oferty są obecnie coraz częściej dostępne co wynika z rosnącej liczby firm lotniczych działających jako tanie linie lotnicze, które realizują loty do krajów europejskich.

Kraków – czym przyciąga turystów?

Kraków, zwany często grodem Kraka jest magiczną stolicą małopolski, przyciągającą turystów jak magnes. Sercem tego miasta jest niewątpliwie rynek, wytyczony w połowie wieku XIII, otoczony kilkusetletnimi kamienicami i pałacami. Nie należy pominąć także faktu, że krakowski rynek posiada również podziemia, które dla zwiedzających stają się wyjątkową podróżą w przeszłość, kryjącą na głębokości kilku metrów prawdziwy skarbiec wiedzy o Krakowie. Innym obiektem przyciągającym turystów jest Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, zwany kościołem Mariackim. Fasada tej świątyni ujęta jest w dwie wieże: niższą (o wysokości 69 metrów) oraz wyższą (liczącą 82 metry wysokości) zwana także hejnalicą, z której grany jest co godzinę słynny Hejnał Mariacki. Zwiedzając Kraków nie można obojętnie przejść obok Zamku Królewskiego na Wawelu, znajdującego się na wapiennym wzgórzu, nad Wisłą, będącego siedzibą władców polskich i ich nekropolią oraz miejscem, gdzie kształtowała się historia Polski.

Paryż – miasto miłości

To właśnie Francja jest jednym z najczęściej i najchętniej odwiedzanych państw na świecie. Szczególnie często zwiedzającymi są małżeństwa, przybywającymi na podróż poślubną. Paryż – leżący w samym sercu Francji – przyciąga miliony turystów. Pierwszym skojarzeniem związanym z tym państwem jest bez wątpienia wieża Eiffla, zaprojektowana przez Gustawa Eiffel’a, ale nie tylko ta budowla posiada czarowną moc. Paryż posiada wiele innych magicznych miejsc przyciągających ludzi z całego globu, na przykład: słynna Katedra Notre – Dame, Panteon, Pałac Elizejski czy Łuk Triumfalny. Paryż jest także lubiany za niepowtarzalną atmosferę, wąskie brukowane uliczki, otwarte place ujmują każdego turystę. Nazywany jest nie tylko miastem zakochanych, ale także światową stolicą mody. Nie sposób pominąć także dawnego pałacu królewskiego, będącego obecnie największym muzeum sztuki na świecie – czyli Luwr, posiadający imponującą kolekcję, między innymi słynna Mona Lisa, Jan Chrzciciel, Wenus z Milo, Kodeks Hammurabiego.

Czym jest atrakcyjność turystyczna?

image Atrakcyjność jest bardzo ważnym aspektem turystyki danego kraju. Czym właściwie jest atrakcyjność turystyczna? Są to wszystkie cechy, które wzbudzają zainteresowanie turystów danym regionem, obszarem czy pojedynczym obiektem. Można wyróżnić wiele czynników, które decydują o atrakcyjności turystycznej. Można do nich zaliczyć: walory turystyczne przyrodnicze i kulturowe, dostępność komunikacyjną, zagospodarowanie turystyczne. Istotne znaczenie ma także życzliwa postawa gospodarzy i mieszkańców danej wsi, regionu czy kraju. Walory turystyczne można podzielić na: wypoczynkowe – służące regeneracji zarówno sił fizycznych jak i psychicznych oraz krajoznawcze. Bardzo duża liczba turystów decydując się na podróż zwraca uwagę na możliwości dojazdu środkami lokomocyjnymi do określonego miejsca, jak i połączenia w obrębie wybranego regionu turystycznego. Zagospodarowanie turystyczne to wszelkiego rodzaju urządzenie i obiekty turystyczne, które mają na celu zaspokajanie potrzeb turystów, związanych z bierna lub aktywną turystyką.

Turystyka kwalifikowana

Czym właściwie jest? Pod pojęciem „turystyka kwalifikowana” kryje się zbiór różnych rodzajów uprawiania turystyki, do których należy: piesza – nizinna i górska, wodna – kajakowa, motorowodna, żeglarska i podwodna, narciarska, kolarska, motorowa, jeździecka, przygodowa, speleologiczna ( jaskiniowa). Uprawianie tej formy turystyki wymaga przygotowania nie tylko fizycznego, ale i psychicznego. Turysta powinien także wykazać się umiejętnością odpowiedniego zachowania w środowisku naturalnym i obiektach turystycznych. Nie bez znaczenia są także uprawnienia dotyczące posługiwania się sprzętem turystycznym, na przykład żaglówką czy sprzętem do nurkowania. Dlatego też turystów uprawiających taką formę turystyki określa się mianem turysty kwalifikowanego. Turystykę tą można uprawiać zarówno indywidualnie jak i zespołowo. Głównym celem uprawiania turystyki kwalifikowanej jest przede wszystkim wypoczynek, rekreacja, doskonalenie sprawności i wydolności, zdrowia połączone z poznawaniem danego kraju.

Turystyka poznawcza

Turystyka poznawcza należy do jednej z najpopularniejszych rodzajów turystyki i jest skierowana na zdobywanie wiedzy w określonej dziedzinie, na przykład poznania architektury, zabytków czy przyrody. Wśród turystyki poznawczej wyróżnia się wiele innych rodzajów turystyki, które ona zawiera. Popularnym rodzajem tej turystyki jest turystyka krajoznawcza oznaczająca zwiedzanie miejsc, obiektów, znajdujących się w kraju. Przykładowo, birdwatching, który polega na wyjeździe w obce miejsce, w celu obserwowania występujących tam gatunków ptaków czy safari, polegające na jeździe terenowym samochodem, głównie w krajach afrykańskich, podziwiając tamtejszą faunę i florę. Kolejną formą turystyki jest turystyka polarna, której głównym zadaniem są podróże w miejsca okołobiegunowe i ich zwiedzanie. Wyróżnia się także turystykę kulturową, w której ludzie zwiedzają miejsca szczególnie związane z kulturą. Do nowoczesnych form turystyki zalicza się turystykę filmową, polegającą na zwiedzaniu miejsc, w których kręcone było kultowe filmy i seriale oraz czarną turystykę – podczas wycieczek zwiedza się miejsca związane ze śmiercią, na przykład obozy koncentracyjne.  Turystyka poznawcza to najnowsza forma rozrywki.

Polskie Tatry

image Polskie Tatry to miejsce idealne dla miłośników sportów zimowych. Tatry stanowią bardzo atrakcyjne miejsce spędzenia wolnego czasu, dlatego też w ostatnich latach można zauważyć, że coraz więcej turystów przemierza tatrzańskie szlaki na nartach czy snowboardzie. To właśnie w Tatrach Wysokich znajduje się najdłuższa trasa narciarska w Polsce, która wiedzie z Kasprowego Wierchu przez Kocioł Goryczkowy do Kuźnic ( długość: 5400 m ). Trasa ta oznaczona jest kolorem czarnym, nie bez powodu: ma rekordową jak na polskie warunki różnicę wysokości, mającą blisko kilometr. Trasa ta jest wyjątkowo wymagająca i przeznaczona tylko dla doświadczonych narciarzy, nie oznacza to jednak, że nowicjusze nie znajdą tam miejsca dla siebie. Otóż atutem tych gór jest ilość szlaków turystycznych, dzięki którym turyści mogą dostosować odpowiedni szlak do swoich umiejętności. Szlaki narciarskie na Terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego znajdują się w górnej części Doliny Bystrej, Dolinie Chochołowskiej oraz na dawnej nartostradzie prowadzącej z Hali Gąsiennicowej do Kuźnic.

Czym właściwie jest turystyka?

image W literaturze można spotkać wiele definicji słowa „turystyka”, które pochodzi z języka francuskiego: tour, oznaczającego wycieczkę, podróż, kończącą się powrotem do miejsca, z którego nastąpił wyjazd. W XVII wieku jako turystów uznawano arystokratyczną młodzież angielską, która po ukończeniu szkoły średniej wyjeżdżała głównie do Włoch po to, aby kontynuować naukę. Polskie Wydawnictwo Naukowe definiuje to pojęcie jako zorganizowane wyjazdy poza miejsce stałego zamieszkania, niezwiązane z pracą zawodową i zmianą miejsca zamieszkania, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Z kolei Instytut Turystyki pojęcie „turystyka” definiuje jako ogół działań ludzi podróżujących i przebywających dla wypoczynku, w interesach lub innych celach przez okres nie przekraczający jednego roku bez przerwy, w miejscach, które znajdują się poza ich zwykłym otoczeniem. Należy podkreślić, że pojęcie to nie jest ograniczone tylko do rynku wakacyjnego. Najprościej ujmując turystyka to wszelkie podróżowanie dla przyjemności, pieszo lub określonymi środkami lokomocji, w celach poznawczych, rekreacyjnych czy krajoznawczych.

Turystyka zagraniczna

image Wyjeżdżając chociażby na wczasy rodzinne za granicę możemy spodziewać się przede wszystkim konkretnej odmienności. Zarówno, jeśli chodzi o kulturę, daną cywilizację, nawyki żywieniowe, jak również sposób codziennego życia. Zmiana otoczenia, krajobrazów na co dzień przewijających się przed oczyma wpływa pozytywnie na samopoczucie turystów. Dlatego tez wycieczki, podróże, wyjazdy na wakacje poza granicami naszego kraju są tak popularne oraz lubiane. Bardzo często zdarza się, że musimy wyjechać do innego kraju w celach służbowych. Jedziemy załatwić konkretna rzecz, a przy okazji poznajemy nawyki tamtejszych ludzi, widzimy popularne budowle, czy konstrukcje, zapoznajemy się z kultura i sztuką. Każdy rodzaj wyjazdu poza Polskę jest czymś niesamowitym, czymś nowym, co możemy na własne oczy zobaczyć, podziwiać, czego możemy dotknąć i zasmakować. Właśnie tego rodzaju zaspokojenie ludzkiej ciekawości sprawiło, że wyjeżdżamy w celach turystycznych nie tylko do innego miasta, ale i kraju, czy na inny kontynent.

Kilka słów o sprzęcie turystycznym

image Zamiłowania do podróżowania, a zarazem uprawiania przy tym różnego rodzaju sportów ma bardzo wiele osób. Do tego wszystkiego potrzebne jest spełnienie, co najmniej kilku zasadniczych wymogów, a jednym z nich będzie sprzęt turystyczny, w każdej jego postaci. Jeśli ktoś preferuje turystykę rowerową, potrzebny jest mu odpowiedni rower. Niezawodny, wytrzymały i spełniający oczekiwania turysty. Nad wodą, by uprawiać sporty wodne potrzebne nam są łódki, jachty, motorówki, wszystko, co pływa, czy to sprzęt do nurkowania, deska do surfingu, a do tego odpowiednie kombinezony, czy pianki. Turystyka piesza, wędrówki po górach z pozoru trywialna sprawa, lecz też wymaga odpowiedniego sprzętu. Nie wspominając o ekstremalnych formach wspinaczki, gdzie niezbędny jest profesjonalny sprzęt, przeciętny turysta potrzebuje dobre solidne i wygodne buty, specjalnie przystosowane do górskich wycieczek, ubranie będące odpowiednie na każde warunki atmosferyczne i oczywiście profesjonalny, pojemny plecak. Jeśli do tego dodamy formę transportu do wybranego przez nas miejsca, to będzie komplet.

Na wakacje samochodem, pociągiem czy samolotem?

image Istnieją bardzo różne możliwości dojazdu do docelowego miejsca wypoczynkowego, czy to ośrodka, hotelu, pola namiotowego. W większości wypadków posiadając dobry, nieawaryjny samochód wybieramy się na wakacje właśnie nim, szczególnie, jeśli punkt docelowy znajduje się w kraju, tudzież nieopodal niego. Tym bardziej, jeżeli dojazd jest dobry, i równie komfortowy, co podróż pociągiem, autobusem, czy innym środkiem lokomocyjnym. Jednakże podczas wyjazdu na wakacje własnym autem trzeba wziąć pod uwagę jedną rzecz, a mianowicie to, że podróż może być męcząca dla kierowcy. Kilka godzin bez ustanku za kierownicą może zmęczyć, więc należy być tego świadomym. Zawsze w takim przypadku alternatywą może być przelot wybraną linią – samolotem, który po pierwsze znacznie skraca czas podróży, jak również bilet za przelot samolotem jest nie zawsze o wiele droższy od wykorzystanego paliwa w samochodzie prywatnym. A nawet jeśli, to warto rozejrzeć się na promocjami, rabatami, czy ofertami last minut – sprzedawanymi dosłownie tłumacząc w ostatniej minucie.

Planowanie wyjazdu na wczasy

Zaplanowanie wyjazdu na wakacje nie zawsze jest takie proste. Tym bardziej, jeśli planujemy wyjazd poza granice naszego kraju. W takiej sytuacji zazwyczaj turyści korzystają z pomocy biur, które starają się dopasować propozycję do potrzeb klienta, biorąc pod uwagę koszt wycieczki, jak również pozostałe priorytety, jakimi kieruje się dany wczasowicz. Żeby zaplanować wyjazd, przede wszystkim musimy wiedzieć, gdzie chcemy się udać. Znaleźć odpowiednia bazę noclegową, zorientować się, jak jest w danym miejscu z p[osiłkami. Poza tym przygotować zawartość swojej walizki w taki sposób, aby niczego w niej nie zabrakło na daną okoliczność, gdyż nie zawsze będzie taka możliwość, żeby dokupić tego, co chcemy. Bardzo ważne są dokumenty, zarówno paszport, w chwili wyjazdu zagranicznego, jak również dowód tożsamości. Co więcej zawsze musimy wziąć trochę gotówki, czy to planując kupno pamiątek, czy też wykupienia dodatkowych usług, czy na napiwki itd. O takich rzeczach należy pamiętać, zanim ostatecznie wybierzemy się np. na lotnisko.

Atrakcje turystyczne

image Atrakcje turystyczne w danym miejscu są magnesem na turystów, którzy podczas wakacji, prócz odpoczynku, jaki jest dla nich w tym czasie priorytetem, mają też nadzieję na coś więcej. Na uatrakcyjnienie sobie czasu poprzez organizowane sporty ekstremalne, wycieczki krajoznawcze, przygotowywane pikniki, pasaże ze sklepami, czy restauracjami albo barami. Każdy lubi coś innego, i dla każdego ma znaczenie całkiem inna rzecz. Jeśli w danym miejscu nie może na nią liczyć, zwykle taki turysta szuka miejsca alternatywnego na odpoczynek. Atrakcjami turystycznymi może być zarówno czyste jezioro, morze, czy rejsy statkami. Dla innego turysty możliwość przelotu helikopterem lub nurkowanie w głębinach. Dla trzeciego pogoda, klimat, jak również możliwość prażenia się na plaży. Priorytety są różne, a mnogość ofert turystycznych sprawia, że nie ma takiej osoby, która by nie dopasowała propozycji wyjazdu do własnych potrzeb i co ważniejsze zasobu swojego portfela. Ważne, aby się coś działo w danym miejscu i była możliwość realizacji swoich planów.

Jak spakować walizkę na wakacje?

image Wyjeżdżając daleko poza miejsce zamieszkania bardzo często zastanawiamy się, co tak naprawdę wziąć ze sobą, żeby można było zapewnić sobie oraz swoim bliskim odpowiedni komfort poza domem. Otóż przede wszystkim zawartość naszej walizki będzie związana z tym, gdzie się wybieramy, jakie wyposażenie będziemy mieli do dyspozycji itd. Jeśli wybieramy się na biwak, wiadomo, że tych rzeczy będzie więcej. Chociażby będzie trzeba zabrać ze sobą namiot, karimaty, śpiwory, poduszeczki. Jeśli nie będziemy często korzystać z ofert restauracji, to warto zabrać ze sobą grilla, mały stoliczek czy rozkładane krzesełka. W zależności również na to, na jaki czas wyjeżdżamy, tyle rzeczy będzie trzeba zabrać. Zarówno ubrań, butów, czy kosmetyków. W przypadku, kiedy czegoś zapomnimy spakować, musimy się liczyć z kolejnym wydatkiem w pobliskich sklepach, będąc już na miejscu. Warto segregować rzeczy niezbędne i rzeczy, które można ale nie koniecznie trzeba zabierać ze sobą. Warto mieć na wyjazd przygotowany strój na chłodniejsze dni, cieplejsze i wręcz upały. Strój kąpielowy, bieliznę na zmianę, ręczniki. To wszystko będzie ważne.

Wycieczki rowerowe

Często już w okolicach marca sporo osób zadaje sobie pytanie gdzie spędzić urlop. Oczywiście wybór odpowiedniego miejsca jest istotny, jednak czy rzeczywiście wyjazd powinien być jedynym, ewentualnie jednym z dwóch, w całym roku? Dobrym pomysłem jest organizowanie niedalekich wycieczek, które można odbywać naprawdę często.

Części osób turystyka kojarzy się zapewne z bardzo dalekimi wycieczkami i zwiedzaniem odległych państw. Jednak turystyka ma różne oblicza. Jednym z nich jest ta rowerowa. Polega ona oczywiście na odwiedzaniu różnych inspirujących miejsc, a dociera się do nich właśnie na dwóch kółkach. Taka forma spędzania czasu ma właściwie same plusy:

– dostępność – wiele osób ma rower, poza tym funkcjonuje wiele wypożyczalni, z których za niewielką opłatą można wypożyczyć dobry sprzęt;
– aktywne spędzanie czasu – uprawianie sportu jest przyjemne, a rekreacyjne wycieczki rowerowe nie są wymagające, zatem może je odbywać właściwie każdy;
– czas spędzony z rodziną – wyjazdy są najprzyjemniejsze w gronie bliskich.

Jak widać przejażdżki rowerowe mają wyłącznie zalety, warto więc od czasu do czasu wybrać się gdzieś na dwóch kółkach.

Różne oblicza wypoczynku

24Większość osób stara się przynajmniej raz do roku wyjechać urlop, który po wielu miesiącach ciężkiej pracy należy się przecież każdemu. Nierzadko ludzie planują wakacyjny wyjazd już na wiele miesięcy przed okresem letnim. Część z nich decyduje się na zagraniczne wyjazdy, jednak większość wybiera Polskę, ponieważ spędzenie tu urlopu często wiąże się z niższymi kosztami, a atrakcji i obiektów do zwiedzania jest mnóstwo.

Bardzo często wybieranym przez Polaków kierunkiem jest morze. Trudno się temu dziwić, bowiem polskie plaże naprawdę potrafią zachwycić. Jednak wielu młodych ludzi decyduje się na wyjazd do Trójmiasta nie ze względu na morskie kąpiele, a w związku odbywającym się tam co roku festiwalem muzycznym. Czterodniowy Open’er Festival co roku przyciąga mnóstwo ludzi do Gdyni, a to ze względu na występy gwiazd światowej sławy. Od kilkunastu lat pojawiają się tam znane nazwiska, które przyciągają fanów z całego kraju. Jak widać wypoczynek w Polsce może mieć różne oblicza, jednak na pewno każdy znajdzie formę spędzenia czasu, która będzie mu odpowiadać.

Podróżowanie za grosze

Prawdopodobnie wiele osób żyje w błędnym przekonaniu, że podróżowanie jest rozrywką przeznaczoną dla osób z dobrą sytuacją materialną, ponieważ dalekie wyjazdy są kosztowne. Oczywiście nie jest to prawda – dzisiaj, w dobie internetu, wspaniały wyjazd pełen wrażeń nietrudno zorganizować po kosztach. Umożliwiają to najróżniejsze serwisy.

Potęga internetu

Od pewnego czasu popularne stało się dzielenie kosztu benzyny. Osoba udająca się z konkretnego miejsca do określonej przez siebie miejscowości, może poinformować o tym w odpowiednim serwisie. Podane zostają data i orientacyjna godzina wyjazdu oraz koszt paliwa (dla jednej osoby). W ten sposób korzystają wszyscy – kierowca nie musi samodzielnie ponosić całego kosztu benzyny, towarzysz podróży jedzie w wygodnych warunkach, za niewygórowaną cenę, nierzadko jest także dowożony na docelowy adres swojej wycieczki. Jest to bardzo ciekawa forma podróżowania. Pozwala nie tylko na poznawanie nowych, interesujących ludzi, umożliwia także zwiedzanie kraju przy ponoszeniu minimalnych kosztów.

Turystyka rowerowa w Polsce

14Rower staje się z roku na rok coraz popularniejszym środkiem transportu w mieście. Przedostanie się z jednego końca dużego miasta na drugi bywa często szybsze na rowerze niż samochodem, który stoi w ciągnących się kilometrami korkach. Nie powinien zatem nikogo dziwić szybki rozwój turystyki rowerowej. Miłośnicy dwóch kółek nie chcą bowiem z nich rezygnować nawet w weekendy czy podczas urlopu. Dlatego też pojawiły się w ostatnim czasie liczne ścieżki i szlaki rowerowe. Na szczególną uwagę w tym kontekście zasługuje projekt szlaków rowerowych w Polsce wschodniej zwany Green Velo.

Szlak ten został tak zaprojektowany, że cykliści mogą nie tylko delektować się przyjemnością samej jazdy, ale połączyć tę przyjemność ze zwiedzaniem interesujących miejsc historycznych oraz atrakcji przyrodniczych i krajobrazowych. Mapa szlaku Green Velo uwzględnia również bazę noclegową i gastronomiczną w północno – wschodniej części kraju, dzięki czemu planowanie trasy jest dużo łatwiejsze i zdecydowanie przyjemniejsze.

Gdzie pojechać na wycieczkę?

Banałem, ale zarazem i oczywistością wydaje się stwierdzenie, że Polska to piękny kraj. Do tego nie trzeba nikogo przekonywać. Niemniej jednak, aby poznać chociażby te najważniejsze miejsca na turystycznej mapie Polski, trzeba poświęcić sporo czasu na zwiedzanie kraju. Dlatego też już najmłodsi wyjeżdżają na wycieczki szkolne do najważniejszych miejsc w państwie. Jedną z najpopularniejszych tras turystyki objazdowej jest trasa po południowej Polsce. Obowiązkowym punktem programu jest zwiedzanie Krakowa, kopalni soli w Wieliczce oraz wizyta w Oświęcimiu. Program ten można zawsze rozszerzyć o spacer po Parku Ojcowskim, gdzie można podziwiać niezwykłe kształty skał wapiennych ze słynną Maczugą Herkulesa na czele. Północne regiony kraju też mają wiele do zaoferowania turystom. Niesłabnącym powodzeniem cieszy się Gdańsk czy Toruń. W zachodniej części Polski warto zajechać chociażby na chwilę do Gniezna – pierwszej stolicy państwa Piastów oraz odwiedzić Biskupin – prastary gród słowiański. Na wschodzie czeka na turystów Zamość – perła polskiego renesansu oraz Białowieża położona w sercu jedynej w Europie puszczy wpisanej na listę światowego dziedzictwa.

Wypoczynek w Polsce – wady

kasz7Wypoczynek w Polsce zyskuje coraz silniejszą konkurencję w postaci ofert wyjazdów zagranicznych. Do pozostania w kraju turystów nie zachęca na pewno cena. Zdarza się często, że tygodniowy pobyt w Egipcie czy Turcji jest tańszy niż tygodniowy pobyt nad polskim morzem czy w polskich górach. Kolejnym minusem jest brak stabilnej pogody. Decydując się na urlop w kraju nie możemy mieć pewności, że przez cały pobyt będzie świeciło słońce. Wybierając podobną cenowo ofertę na południu Europy już taką gwarancję zyskujemy.

Podobnie jest zimą. Może się tak zdarzyć, że nasze plany szusowania po górskich stokach w Polsce skończą się fiaskiem z powodu braku śniegu. Takie ryzyko nie grozi nam, jeśli skorzystamy z ofert w Austrii czy włoskich Dolomitach. Cena i pogoda to dwie kluczowe przyczyny rezygnacji z wypoczynku w Polsce. Do tej listy można jeszcze dodać ciągle słabszą niż w innych krajach infrastrukturę turystyczną, jak chociażby jakość naszych stoków narciarskich. Dlatego też polski turysta coraz częściej wybiera porównywalną cenowo, ale pewniejszą pogodowo ofertę zagraniczną niż wypoczynek w kraju.

Na narty do Karpacza

Wielkimi krokami nadchodzą ferie i w związku z tym rozpoczyna się okres poszukiwań odpowiedniego miejsca na spędzanie zimowego urlopu. W ostatnich latach pogoda nie rozpieszcza miłośników zimowego szaleństwa. Jedną z opcji jest zagraniczny wyjazd w Alpy, choć ostatnio nawet i tam coraz trudniej o śnieg przez cały zimowy sezon.
Przy wyborze miejsca na urlop warto zastanowić się nad wypoczynkiem w Polsce. Karkonosze niewątpliwie posiadają bogata ofertę dla narciarzy i snowboardzistów. Bogata baza noclegowa, coraz większa ilość stoków i z roku na rok rozbudowywana infrastruktura zaskarbia serca coraz większej liczby Polaków. Stacje narciarskie u podnóży Śnieżki przyciągają także liczne rzesze turystów z zagranicy. Ciekawostka jest fakt, że w wypożyczalniach sprzętu przy Wielkiej Kopie można wypożyczyć sprzęt dla wysokich osób. Posiadanie butów o numeracji powyżej rozmiaru 50 wynika z faktu, że bardzo dużo holendrów upodobało sobie te trasy.
Oferta Karpacza czy Szklarskiej Poręby staje się z roku na rok coraz atrakcyjniejsza. Śmiało może konkurować z czeskimi obiektami, a już wkrótce … może i z alpejskimi kurortami.

Rowerem po Polsce

W Polsce świadomość zdrowotna ludności z dnia na dzień rośnie. Coraz więcej jest miłośników biegania czy innego rodzaju sportów. Rowerzystów też jest coraz więcej, jest to sport szczególnie dla tej aktywnej części społeczeństwa, która przy okazji ceni sobie spotkanie z naturą. Połączenie zwiedzania ze sportem rowerowym jest bardzo atrakcyjną forma spędzania czasu wolnego. Jednak rosnąca ilość ścieżek rowerowych jest nadal nieadekwatna do rosnącej liczby zainteresowanych. Trudno udać się w dalszą, na przykład kilkudniową trasę rowerową bez solidnego przygotowania i odpowiedniego górskiego roweru. Dla chcącego jednak nic trudnego i zapalony rowerzysta może odnaleźć przyjemność ze zwiedzania. W niektórych rejonach Polski możemy odnaleźć nawet dłuższe trasy, odpowiednie na kilkudniową wycieczkę. Rowerzysta-turysta, to wciąż rzadkość na naszych drogach, wygląda jednak na to, e w niedługim czasie ten stan może ulec pozytywnej zmianie, Polska jest bowiem pod tym względem krajem z ogromnym potencjałem geograficznym.

Magiczny Kraków

Kraków, jako jedno z najstarszych polskich miast jest też zarazem jednym z tych najbardziej atrakcyjnych pod względem turystycznym. Niezliczona ilość zabytków, muzeów i galerii sztuki, cudowna kultura tego miasta wylega na ulice niemalże o każdej porze dnia i nocy. Turysta będący pierwszy raz w tym magicznym mieście z pewnością od razu się w nim zakocha. Wśród najbardziej atrakcyjnych obiektów zainteresowania turystów są przede wszystkim, takie jak Zamek Królewski na Wawelu wraz z nieodłącznym Smokiem wawelskim ziejącym ogniem na turystów. Jest to niewątpliwie element, który zapadnie szczególnie w pamięć najmłodszych zwiedzających. Zabytkowy rynek wraz z przeróżnymi cudami architektonicznymi tego miejsca, to niewątpliwie druga największa atrakcja Krakowa. No i wreszcie trzecia: magiczny Kazimierz. To dzielnica, która niemalże dosłownie opowiada nam historię – trudną, ciężką ale i piękną zarazem historię żydowskich korzeni tego miejsca. Kraków swobodnie mógłby otrzymać miano najpiękniejszego polskiego miasta.

Będomin – siedziba Muzeum Hymnu Narodowego

Są miejsca, które każdy Polak w swoim życiu powinien odwiedzić. Na tej liście, obok katedry wawelskiej czy warszawskiego Zamku Królewskiego znajduje się Będomin. Ta niewielka wieś położona jest między Gdańskiem a Kościerzyną. Od 1978 roku w tutejszym dworze swoją siedzibę ma Muzeum Hymnu Narodowego. W czasach, gdy coraz mniej osób znany cały tekst Mazurka Dąbrowskiego, czyli hymnu naszego państwa, odwiedzenie tego muzeum jest jeszcze bardziej pożądane. Na wystawie oprócz bogatej historii utworu można również dowiedzieć się o tym jak inspirował on cały naród do walki o niepodległość. W Będominie oprócz ekspozycji nut i śpiewników można odsłuchać pozytywki grające melodię hymnu. Wystawa zawiera również pamiątkowe medale i kartki pocztowe o charakterze patriotycznym. Będomin warto odwiedzić zwłaszcza w sierpniu, kiedy to organizowane jest widowisko w plenerze, które przybliża dawne czasy i daje możliwość poznania historii bitew i wojen. W niepowtarzalny sposób oddaje również atmosferę przeszłości.

Agroturystyka w Polsce

Każdy mieszkaniec miasta ma od czasu do czasu ochotę, aby odpocząć od wszechobecnego zgiełku. Potrzeba ciszy i relaksu sprawia, że w ostatnich latach mieszkańcy dużych miast bardzo chętnie wybierają na miejsce urlopu gospodarstwa agroturystyczne. Niemal każdy z nas spotkał się w swoim życiu z tym terminem, ale nie wszyscy dokładnie wiedzą co oznacza. Dla wielu osób pobyt na wsi kojarzy się z brudną, biedną i zacofaną polską wsią. Jest to jednak stereotyp. Bardzo często wakacje na wsi mogą być w równym stopniu ciekawe, co te odbyte w ekskluzywnym czterogwiazdkowym hotelu. To świetne rozwiązanie zwłaszcza dla rodzin z dziećmi i osób cierpiących na alergie. Bliski kontakt z naturą sprawi, że ich odporność wzrośnie.
Nic więc dziwnego, że agroturystyka w Polsce staje się coraz bardziej popularna. Gospodarstwa często położone są w bliskiej odległości od pięknych lasów, rzek czy jezior, co motywuje do częstych spacerów, zaczerpnięcia świeżego powietrza i upragnionego relaksu. Turystyka wiejska to ogromna szansa dla rozwoju polskiej wsi i docenienia jej naturalnych uroków.

Tajemniczość Azji wabikiem na turystów

Większości Europejczyków kontynent azjatycki kojarzy się głównie z Chinami, Japonią i Wietnamem. Niekiedy pojawiają się również inne państwa – Tajlandia czy Rosja, ale rzadko kto wymienia na przykład Kazachstan, Kirgistan, Turkmenistan czy… Irak albo Iran. Powody takiej sytuacji są banalnie proste: chociaż Azja pod względem turystycznym ma do zaoferowania naprawdę wiele, na czele z fantastyczną mozaiką kulturową, to biura podróży nie zajmują się organizacją wyjazdów do krajów, które mało kto zna, skupiając się raczej na azjatyckich gigantach.

 

Tymczasem wystarczy pojechać gdzieś indziej, odwiedzić Nepal, Kambodżę albo Armenię, poznać tamtejszą kuchnię, kulturę i miejscową ludność, aby zakochać się w całej w Azji, w jej niesamowitej atmosferze i tajemniczości. Być może to właśnie ta tajemniczość sprawia, że coraz więcej turystów rezygnuje z usług biur turystycznych i wyrusza do azjatyckich państw na własną rękę, bo tylko w ten sposób Azja daje się poznać od swojej prawdziwej, nieretuszowanej strony.

Zwiedzać jak najwięcej

palms-and-lighthouse-in-tivat-montenegro-1341561-mJeśli kochamy podróżować, tak naprawdę chcemy zwiedzić w naszym życiu jak najwięcej. Nie zatrzymamy się tak naprawdę nigdy. W samej Polsce jest mnóstwo ciekawych rzeczy do zobaczenia: parki narodowe, stolice województwa, góry, morze, spływy rzekami. W Europie mamy jedna z najpiękniejszych miast świata: Paryż, Londyn, Madryt, Praga, Kopenhaga. Naprawdę warto jest odwiedzić stolice wszystkich państw. Czy wystarczy nam na to czasu? Nie wiadomo. Warto jednak chociaż skomponować swoją listę pięciu najbardziej upragnionych miejsc, które chcielibyśmy zwiedzić.

 

Dla jednych w piątce znajdzie się na przykład Japonia, ponieważ pasjonuje ich ten kraj. Jednak dla jeszcze innych miejsce w piątce znajdzie Zakopane, ponieważ miasto to posiada niesamowity klimat i warto je zwiedzić. Dla jeszcze kolejnego będzie to Rzym, Oslo, Santos, RPA. Cele mogą być mniej lub bardziej określone. Może chodzi nam po prostu o kontynent, o miasto albo o państwo. Dążmy do osiągnięcia celu. Odhaczanie pozycji na liście naprawdę satysfakcjonuje.

Azja Południowo-Wschodnia

Najczęściej wybieranym przez podróżników zakątkiem Azji jest południe kontynentu. Wiele osób swoją azjatycką przygodę zaczyna od Indii lub Półwyspu Indochińskiego, w którego skład wchodzi Tajlandia, Kambodża, Wietnam i Laos. Do tej części kontynentu zalicza się także kraje wyspiarskie: Indonezję, Malezję i Filipiny. Symbolem tego zakątka świata jest niezliczona ilość świątyń buddyjskich, miejsc i zabytków związanych z religią. Do atrakcji turystycznych południa Azji, których z pewnością nie wolno przegapić, należy świątynia Angkor Wat, architektoniczna perła i duma Kambodży, znajdująca się na północy kraju.

 

Specyfiką tego obszaru jest wilgotny, parny klimat i wysokie temperatury tropików. W kombinacji z ciężkim zapachem kadzideł, dochodzącym z buddyjskich ołtarzy, tworzą niepowtarzalną mieszankę charakterystyczną dla tej części globu. Odpoczynek od zapachowej masali odnaleźć można nad wodami Oceanu Indyjskiego, którego bogata linia brzegowa pełna jest niebiańskich plaż i raf koralowych. Wielu podróżników udających się do Indii, nie poprzestaje na jednym kraju i kontynuuje podróż dalej na wschód.

Rezerwowanie pokoju hotelowego

bedroom-concept-design-1224038-mWybierając się na urlop wypoczynkowy powinniśmy koniecznie pamiętać o wcześniejszym znalezieniu dla siebie i najbliższych miejsc noclegowych. Obecnie w sieci internetowej możemy znaleźć wiele portali turystycznych, na których mamy pokazaną listę hoteli i bazy noclegowej nie tylko z naszego kraju, lecz również z wielu miejsc wypoczynkowych z całego świata. Na większości zagranicznych stron internetowych by zarezerwować miejsce będziemy rzecz jasna potrzebować znajomości języka angielskiego.

 

Wcześniejsza rezerwacja miejsca w hotelu czy też pensjonacie wiąże się z wpłatą zaliczki. Właściciele takich punktów noclegowych tylko wówczas mogą mieć pewność, że z pewnością nie odwołamy rezerwacji. Pokój w hotelu możemy również zarezerwować drogą telefoniczną. Wyjeżdżając do znanego kurortu wypoczynkowego w pełni turystycznego należy mieć świadomość, że taką rezerwację trzeba wykonać z kilkutygodniowym wyprzedzeniem. Wyjazd zagraniczny w ciemno może zakończyć się dla takiego turysty niemiłym zaskoczeniem.

Tajowie jako maniacy festiwali

Zadziwiającą cechą narodową Tajów jest umiłowanie festiwali. Trudno wymienić miesiąc, w którym nie byłby organizowany huczny festiwal. Takie wydarzenia przygotowywane są wielkim nakładem pracy, z pompą, a dni świąteczne i wolne od pracy chodzą z nimi w parze. Do największych świąt obchodzonych w Tajlandii należą Chiński Nowy Rok, wypadający w styczniu lub na początku lutego oraz urodziny króla, obchodzone w grudniu regatami na rzece Phuket.

 

Festiwal słoni, rakiet albo kwiatów powinien mieć na uwadze każdy, wybierający się do Tajlandii, koniecznie warto zobaczyć któryś z nich. Odwiedzając kraj prawdopodobnie trafimy również na małe festiwale, co nie znaczy, że obchodzone z mniejszą pompą. Wszystkie wiążą się z religią lub obyczajami. Popularne wydarzenia to również święta muzyczne, a nawet festiwale jazzowe. Smakosze kuchni tajskiej chętnie wybiorą się na festiwal wegetariański organizowany w październiku lub kulinarny Songkran odbywający się w słynnym ośrodku wypoczynkowym Pattaya.

Naprawdę niesamowite wyprawy

beach-resort-1316804-mMożemy podróżować naprawdę w niesamowity sposób. Niekoniecznie musi to być równoznaczne z kilkunastoma godzinami w autokarze albo strachem czy biuro podróży jeszcze będzie funkcjonowało po naszym wylocie. Możemy podejmować wyprawy w zupełnie inny sposób. Na przykład załóżmy, że chcemy wybrać się na wyprawę w góry. Oczywiście jeśli nie posiadamy doświadczenia, dalej niż w tatry lepiej się nie wybierać. Skrzyknijmy znajomych, załóżmy sobie cel na każdy dzień, na przykład pierwszego dnia zdobywamy Giewont, drugiego Rysy itp.

 

Im nas będzie więcej, tym zabawa będzie o wiele lepsza. W taki sam sposób możemy zorganizować spływ kajakiem Dunajem, a jeśli nie Dunajem to Drawą. Inna wyprawą może być szkoła przetrwania, ale pamiętajmy, że ta zawsze powinna odbywać się z kimś kto się na tym zna. Nie możemy pójść do lasu, którego nie znamy i po prostu rozbić sobie namioty. Bądźmy rozsądni. Możemy czuć zew przygody, ale jednak rozsądek musi brać górę. Pamiętajmy zatem, aby po prostu czasem chwytać wiatr w żagle, a innym razem jednak zrezygnować kiedy wątpliwości biorą górę.

Kultura i rozrywka Tajlandii

Gdyby zapytać przypadkowo spotkanych na ulicy ludzi o ulubioną rozrywkę Tajów, z pewnością wielu wymieniłoby karaoke. I trzeba byłoby przyznać im rację. Miejsc, gdzie można odśpiewać swoje ulubione piosenki jest w Tajlandii prawdopodobnie tyle samo, co świątyń buddyjskich. Śpiewa się o różnych porach dnia i nocy, w centrach handlowych, na ulicy i w barach. Za dnia, miejsca z karaoke pełne są popijających napoje i przegryzających przekąski amatorów tej rozrywki, a wieczorami w wielu barach można pośpiewać i posłuchać innych, podobnie jak tłumy klientów zamawiających do tego piwo z lodem.

 

Popularną nocną rozrywką są także bary go-go, gromadzące raczej męską publiczność. Prawdziwą rozterką może być natomiast rozróżnienie obu typu lokalów od siebie. Do miejsc, które posiadają najciekawszą ofertę rozrywkową w Tajlandii z pewnością należy Bangkok. Stolica kraju jest tyglem wszelkiego rodzaju nocnych atrakcji. Dyskoteki i domy publiczne, kluby i centra handlowe, galerie, muzea, lokalne markety i bazary, teatry i festiwale uliczne, mozaika przyprawiająca o zawrót głowy podobnie jak mnogość przypraw kuchni tajskiej.

Usługi biur podróży

pilatus-and-lake-lucernce-1327554-mBiura podróż ostatnio nie mają się za dobrze. Jednak nie możemy obawiać się, że kolejne zbankrutuje, kiedy akurat my będziemy na wakacjach. Biura podróży posiadają bardzo ciekawe oferty. Na przykład oferta all inclusive sprawia, ze na miejscu niczym się nie przejmujemy. Dolatujemy na miejsce, mamy nocleg, korzystamy z baru, restauracji, centrum SPA ile tylko nam się podoba. Jeśli dobraliśmy taką opcję, mamy również przewodnika, który oprowadza nas po tutejszych atrakcjach.

 

Usługi biur podróży to także oferty first minute. Można zakupić wycieczkę od razu jak tylko się pojawi i dzięki temu skorzystamy z rabatu. Inną ciekawą opcją jest także last minute. Jest to oferta wycieczki na około dwa tygodnie przed terminem jej realizacji, ale może to być nawet na trzy dni przed. Wiele zależy od tego na jaką ofertę trafimy. Nie mamy czasu na długie przygotowania, ale wycieczka może być nawet o pięćdziesiąt procent tańsza. Ponadto biura podróży nie muszą nam organizować przewodnika. Możemy zamówić tylko dojazd, nocleg i powrót.

Turystyczne atrakcje Tajlandii

Tajlandia cieszy się ogromną popularnością wśród turystów udających się na wakacje do Azji. Podróżników kuszą niezliczone kilometry dziewiczych plaż nad Zatoką Tajlandzką, tuziny wysp, niepowtarzalny smak kuchni tajskiej czy wszechobecność salonów masaży. Ten azjatycki kraj przyciąga zapachem kadzideł ze świątyń buddyjskich i przydrożnych kapliczek, urzeka bogactwem krajobrazu i natury.

 

Zmarzniętego turystę wyczekującego urlopu w dodatnich temperaturach nie trzeba namawiać na wizytę w Tajlandii, przez cały rok panują tu bowiem upały. Dodatkowo, każdy, kto słyszał o swobodnym podejściu Tajów do związków i sfery seksualnej, ciekawi jak ten stereotyp funkcjonuje w rzeczywistości. Tych, którzy wolą spędzać wakacje w światowych metropoliach na pewno przyciągnie rozmiar i różnorodność Bangkoku, stolicy kraju. Każdego roku, Tajlandia plasuje się na najwyższych miejscach rankingów portali podróżniczych, a mnogość atrakcji i rozrywek zadowoli nawet najwybredniejszego podróżnika.

Tanie obiekty noclegowe

modern-hotel-1316371-mPodczas wyjazdu wakacyjnego z całą pewnością jednym z największych kosztów, jaki jest z nim związany jest opłata za miejsca noclegowe. Ceny takich noclegów zależą od klasy i renomy wybranego obiektu hotelowego. Dla osób ceniących sobie luksus i wypoczynek w ekskluzywnych warunkach najlepszym rozwiązaniem będzie wynajęcie miejsca w hotelu, co najmniej czterogwiazdkowym. Jednak, jeśli najważniejsze jest dla nas odwiedzenie danych miejsc i nie za bardzo dbamy o warunki, w jakich śpimy, wówczas możemy zdecydować się i na tani pensjonat czy inne domy letniskowe.

 

Trzeba zawsze pamiętać, że w przypadku wyjazdu do popularnych kurortów turystycznych rezerwację należy przeprowadzić na kilka tygodni przed planowanym wyjazdem, by mieć pewność, że po przyjeździe nie spotka nas niemiły zawód. Listę najtańszych obiektów noclegowych powinniśmy bez problemu na turystycznych portalach internetowych. Inni użytkownicy, którzy wrócili z miejsca, do którego my się wybieramy mogą nam w tym wydatnie pomóc i dać wskazówki.

Work and travel, czyli wyjedź do pracy i zwiedź kraj

Podróże za granicę, przynajmniej w ostatnich czasach kojarzą się z wyjazdami w celach zarobkowych. Nie ma się czemu wcale dziwić, ponieważ nasz kraj nie oferuje dobrych zarobków dla naszych obywateli, a ponad to ściąga z nas ogromną ilość pieniędzy w podatkach. Jednak jak wyjechać za granicę, zarobić pieniądze i cieszyć się podróżowaniem i zwiedzaniem? Taką możliwość dają nam biura, oferując progtamy, które nazywają się work and travel.

 

Z angielskiego, ta nazwa oznacza pracę oraz podróże. Znaczy to tyle, że możemy wyjechać za granicę, głównie do Stanów Zjednoczonych Ameryki, czyli USA, po to, aby zarobić sobie pieniądze, a przy okazji pozwiedzać ciekawe miejsca w tym kraju, lecz nie tylko. Taka oferta trafia szczególnie do ludzi młodych, do studentów. Mogą oni dzięki temu poćwiczyć język, zarobić sobie na studiowanie oraz poznać masę bardzo ciekawych osób, które wyjechały w takim samym celu. Work and travel to świetna alternatywa dla zwykłych wyjazdów, które mogą okazać się przytłaczające.

Upodobania turystyczne Polaków

Turystyka jest rozbudowaną i bardzo treściwą sferą polskich upodobań wakacyjnych. Polacy najchętniej wybierają się na wyprawy w Tatry i Sudety, ale okres letni to zdecydowana przewaga wypoczynku nad morzem. Widać więc spore zróżnicowanie pod tym względem, co jednocześnie czyni turystykę niezwykle ciekawą i fascynującą.

Zmiany upodobań Polaków w sferze wyjazdów zachodzą bardzo często, zwykle związane z turystycznymi upodobaniami naszych sąsiadów, którzy coraz częściej decydują się na wypoczynek w naszym kraju. To z kolei oznacza zwiększenie zysków dla miejscowości wypoczynkowych i ogromną konkurencyjność w zawodach opierających się właśnie na turystyce.
Tym samym jednak rodzime wyprawy i podróże w góry, nad morze czy nawet nad jezioro stają się mniej atrakcyjne, ponieważ w pełni dominowane są przez turystów zagranicznych. Polacy decydują się więc na wyjazdy poza Polskę, korzystając z licznych i bogatych ofert wyjazdowych biur podróży.
I to dokładnie zorganizowane wycieczki w ostatnich trzech latach kosztowały naszych rodaków grube miliony – które woleliśmy wydać w obcych krajach, ciesząc się nie tylko doskonałą pogodą, miłą atmosferą, ale i niesamowitych atrakcji. Upodobania turystyczne Polaków kształtują się jednak nie tylko w oparciu o migrację turystyczną zagranicznych turystów. Wpływ na to mają również strasznie wysokie ceny, na które natknąć się można właściwie w każdym większym mieście nadmorskim lub miejscowości górskiej. Ogromne koszta noclegów i posiłków odstraszają klientów, co prowadzi do obumierania turystyki w danych regionach geograficznych kraju – głównie na obszarach położonych nad morzem Bałtyckim.
O wiele tańsze wydają się wyjazdy zagraniczne i właśnie dlatego tak często się na nie decydujemy: Grecja, Egipt, Hiszpania, Włochy i Tunezja należą do najchętniej i najwięcej odwiedzanych krajów przez Polaków. W dalszej kolejności znajdują się Turcja, Japonia, Chiny, Portugalia, Anglia zaś plasuje się dopiero w połowie stawki. Takie wyniki świadczą zaś tylko o jednym – w Polsce turystyka rodzima zwyczajnie się nie opłaca.

Góry, Mazury czy wypad nad morze?

Wakacje, ciepłe słońce, coraz większa temperatura – najwyższa pora wybrać się na wyczekiwany urlop i odpocząć od pracy i zgiełku miasta. Powstaje jednak problem wyboru odpowiedniego miejsca na ów wypoczynek, bo wbrew pozorom wcale on taki prosty nie jest. W Polsce obecnie istnieją tysiące miejsc, w których można spędzić urlop, a każde charakteryzuje się własną atmosferą i specyfiką.
Charakteryzuje się też ceną, bo to właśnie ona jest głównym czynnikiem ważącym na nasz ewentualny wybór, mającym ogromny wpływ na samą turystykę i to ona w większości przypadków decyduje, jak swój urlop spędzimy. A ceny ostatnimi czasy nie są zbyt niskie – wręcz przeciwnie, z roku na rok stale rosną, podwyższając jednocześnie cenę wymarzonych wakacji. Zarówno w górach: Tatrach, Sudetach, Bieszczadach (a nawet w Górach Świętokrzyskich) za nocleg i wyżywienie możemy w okresie zimowym i wakacyjnym zapłacić 50 złotych! To i tak bardzo niska cena w porównaniu z tymi, jakich życzą sobie właściciele pensjonatów i kwater przykładowo nad morzem w okolicach Trójmiasta. 70 złotych za nocleg i samo śniadanie to cena normalna, ale gdzie do tego doliczyć jeszcze koszty obiadu i ewentualnej kolacji? Cena dobrej turystyki na wysokim poziomie nierzadko więc przekracza materialne możliwości naszych rodaków.
Dlatego nie dziwi fakt, że Polacy decydują się na wybranie oferty optymalnej i spędzeniu swojego urlopu na Mazurach. Ale! tylko i wyłącznie pod namiotem albo we własnej przyczepie campingowej, w innym wypadku bowiem cena pobytu byłaby porównywalna z tymi górskimi i nadmorskimi – czyli niezwykle wysoka i bardzo słona. Na tego typu cenowej turystyce tracą jednak nie klienci, ale sami właściciele ośrodków, którzy tym samym pozbywają się po prostu turystów. Ci ostatni wolą bowiem za taką samą sumę wybrać się na wczasy zagraniczne i zwiedzić świat – zamiast zwyczajnie przepłacać we własnym kraju. Turystyka rodzima zaczyna wymierać, a wyjazd nad morze, organizacja górskich wycieczek czy mazurskie noce na jeziorach ustępują miejsca wyprawom do Egiptu, Grecji czy też Hiszpanii.

Turystyka wakacyjna i zimowa w Polsce

Nie ukrywajmy – Polacy lubią wypoczywać i nic nie robić, dlatego dla wielu z nas rajem wydaje się choćby i tygodniowy wypad nad polskie morze, gdzie można spokojnie poleżeć na plaży i się poopalać. Na drugim miejscu standardowo stoją Tatry, choć tu turystyka rozwija się głównie w okresie zimowym, kiedy to świętuje się największe zyski i największą ilość klientów.
Turystyka w Polsce dzieli się więc na dwie domeny: wakacyjną, gdzie spędzamy czas nad morzem, jeziorami i rzekami oraz zimową, w czasie której wybieramy jazdę na nartach w snowboardzie w górach. O ile jednak turystyka zimowa ogranicza się do okresu późnej jesieni, zimy i wczesnej wiosny, to ta letnia trwa niekiedy już od połowy kwietnia nawet do końca września. Dzięki temu wiele osób może spokojnie dostosować swoje możliwości do danej dziedziny i wybrać się na urlop w pasującym mu terminie. Dodatkowym atutem jest fakt, że polskie góry idealnie nadają się też na wędrówki piesze, a to z kolei oznacza, że także latem można bez problemu się w nie wybrać i spędzić tam swój czas.
Tym samym powstaje jednak problem: czy w takiej sytuacji turystyka zimowa i wakacyjna (letnia) zachowują swoją odrębność, czy też zaczynają się ze sobą mieszać? Zwykle jednak zachowuje się ten prozaiczny podział, choć coraz częściej jest on poruszany. Turystyka po prostu jest dziedziną zbyt prężną i zbyt aktywną, aby zmieścić ją w sztywne ramy. Zwłaszcza w Polsce, gdzie wiele osób poszukuje różnorodności w swoim wypoczynku. Zwyczajnie nudzimy się stałymi miejscami urlopu nad Bałtykiem, w Tatrach, Mazury równie zaczynają tracić swój pierwotny urok. Polacy szukają nowości, świeżości, a pomieszane sfery i domeny turystyki zimowej i letniej doskonale ową świeżość i nowość nadają, czyniąc kolejne wyprawy, urlopy i podróże ciekawszymi i bardziej atrakcyjnymi. Nie pozostawia jednak wątpliwości jeden fakt: dla naszej polskiej, rodzimej świadomości jest i będzie jasne, że jeśli jechać w góry to tylko zimą, a jeśli wypoczywać nad morzem to tylko w lato.

Czy turystyka może być opłacalna?

Patrząc na pytanie z tytułu tekstu odpowiedź wydaje się prosta – zwłaszcza kiedy pomyśli się o horrendalnych cenach, jakich nieraz życzą sobie właściciele pensjonatów i ośrodków wypoczynkowych. Z drugiej jednak strony, po wnikliwej i szczegółowej analizie dojdzie się do wniosku, że turystyka wcale taka opłacalna nie jest. A już na pewno nie mogą tego powiedzieć osoby prywatne, dla których niekiedy to jedyne źródło utrzymania.

Poza bowiem okresem wakacyjnym i (w przypadku gór) zimowym, turystyka w danych regionach zwyczajnie zanika, a ludzie prowadzący pensjonaty zostają bez pracy. Dla wielu bowiem okres turystycznego ruchu to jedyny czas zarobku, jako że nie posiadają innego miejsca zatrudnienia. Nie ma się więc co dziwić, że w ciągu tych kilku miesięcy chcą zarobić jak najwięcej, ponieważ właśnie te pieniądze będą decydować o ich bycie w ciągu kolejnego półrocza. Nieco inaczej ma się sytuacja z większymi ośrodkami wypoczynkowymi, hotelami i motelami. Te bowiem, posiadając specjalne certyfikaty, upoważnione są do przyjmowania grup wycieczkowych ze szkół. Oznacza to, że nawet w czasie turystycznego bezruchu na wiosnę i na jesieni, mają dodatkowe źródło dochodów, pochodzące właśnie z organizacji takich wycieczek.

Turystyka jednak nie opiera się tylko na samych dochodach, ale też na ogromnych wydatkach. Opłaty za prąd, gaz i wodę, niekiedy za zatrudnienie przewodnika, zapewnienie dodatkowych środków bezpieczeństwa czy zakup produktów żywnościowych niekiedy pochłaniają wielkie sumy pieniędzy. W ostatecznym rozrachunku więc osoba żyjąca i zajmują się tylko i wyłącznie turystyką nie uzyskuje większych korzyści materialnych. Nie można więc powiedzieć, że turystyka jest sferą w pełni opłacalną – mało tego, jest sferą niestałą i niepewną, bowiem zła pogoda i czynniki losowe mogą skutecznie wyeliminować klientów, a co za tym idzie, znacznie obniżyć ewentualne dochody. W Polsce ceny wynajmu lokalu, kwatery czy pokoju w hotelu są bardzo wysokie właśnie ze względu na fakt zaistnienia takiej możliwości.

Pakowanie

Pakowanie walizek to tylko dola kobiet wielka przyjemność, jednak dla większości z nas to wielka udręka. Każdy zadaje sobie pytania: Gdzie to wszystko zmieścimy? I czy czegoś nie zapomnimy?

A oto kilka porad, które pomogą zapakować Ci się prze wyjazdem:

Na początku zróbmy sobie listę potrzebnych nam rzeczy. Nie stosujmy metody, wrzucania do naszej torby wszystkiego, co jest pod ręką. Rozważne zastanowienie się nad tym, czego nam potrzeba, będzie o wiele łatwiejsze. Schemat to najlepsza metoda. Na sam do torby warto ułożyć wszelkie ciężkie rzeczy typu ubrania, ręczniki, kurtki. Później koszule, bluzki a na koniec bielizna. Przedmioty, które maja zaostrzone końce należy chować do środka naszej torby, to najbezpieczniejsza metoda.
W boczne kieszonki wsadzamy drobiazgi, by mieć łatwy dostęp do nich.

Kosmetyki sprawa kobieca, jakże frapująca. Gdzie je spakować? Najlepiej nie mieszkać ubrań z kosmetykami. Najlepiej spakować je wszystkie do kosmetyczki by nie były ułożone luzem, bo to nie gwarantuje tego, że zabrudza nam ubrania.. Da nam to gwarancję, że w czasie transportu się, również nie potłuką. Na rynku toreb podróżnych jest wiele dostępnych kosmetyczek, które swa technologia załatwią od razu ten problem.

Nie należy wkładać jedzenia do tej samej torby, co ubrania czy kosmetyki. Pamiętaj o tym by pogrupować rzeczy, które się ewidentnie „ gryzą”. Na jedzenie najlepiej mieć podróżny plecak, a napoje przenośna lodówkę.

Co zabrać na pewno kilka przydatnych nam rzeczy ubrania i kosmetyki mamy, dalej pakujemy przybory do jedzenia, nigdy nie wiadomo czy nam się nie przydadzą, nożyczki, balsamy do opalania, ładowarki do telefonów, okulary, bo słonce może dać swe znaki podczas podróży. Leki to również podstawa, chociażby te podstawowe; od bólu, od ukąszeń oraz liczne maści od stłuczeń.

Wszystko spakowane, zasuwamy i w drogę, cieszyć się promieniami słońca.

Pensjonat

Wakacje w pełni, wielu turystów wyjeżdża szukać przygód, zwiedzać i beztrosko leniuchować. Niestety oszuści w tym czasie nie śpią, czuwają tworząc wirtualne pensjonaty.
W ostatnich tygodniach na świtało dzienne wyszło bardzo dużo tego typu oszustw. Pewna mieszkanka Żywca, wraz z rodziną chciała wyjechać na wymarzone wakacje w Sopocie, jednak padła na naciągacza. Oferował jej pokój w pensjonacie 50 zł. za dobę. Zainteresowana wpłaciła nawet zaliczkę w wysokości 300 zł, jednak, gdy wraz z rodzina dotarła na miejsce spostrzegła, ze taka ulica nawet nie istnieje, a telefon nie odpowiada.
Takie oszustwa nasilają się w szczególności w okresie letnim, policja odradza rezerwację hotelów, pensjonatów na odległość. Internet bywa zdradliwy, a niektórzy z podłych obywateli to wykorzystuje. A jeżeli już chcemy skorzy tac z takiego poręczenia należy dokładnie sprawdzić owy pensjonat.

Policja apeluje wszystkich o rozwagę i szczegółowe sprawdzanie rezerwowanych miejsc.
A oto kilka porad jak sprawdzić taki pensjonat?
Zaliczka to naturalna kolej rzeczy przy zamówieniu na odległość, daje pewnego rodzaju poręczenie i dla zamawiającego i dla noclegownia. Każdy z kontrahentów ma pewną rękę o rozliczeniu, jednak są i tacy, którzy na takich trikach próbują się wzbogacić.

Na początek cena.
Fałszywe dane pensjonaty, mają pewne charakterystyczne rzeczy, które łatwo rozpoznać wystarczy się dobrze przyrzec ofercie. Atrakcyjna cena, bogaty opis wywyższający poziom danego kompleksu, jako najlepszego w okolicy. I tu nie dajmy się zwieść, należy za każdym razem sprawdzać ulice podana w ogłoszeniu czy naprawdę ona istnieje.
Kontakt i adres.

Numer telefony to bardzo ważny czynnik, musi być przede wszystkim to numer domowy, wtedy mamy pewność, że dzwonimy do placówki nie do konkretnej osoby. Jeśli, więc w ogłoszeniu Zn jedziemy tylko i wyłącznie telefon komórkowy, już możemy się lekko uczulić na dane ogłoszenie. Pamiętajmy również o lokalizacji, najczęściej takie wirtualne pensjonaty wcale nie istnieją pod niby podanym adresem. Co za tym idzie wystarczy sprawdzić czy taka ulica w danym mieście istnieje. Wystarczy owy adres wpisać w wyszukiwarkę, jeśli wyników brak, nie należy korzy tac ewidentnie z takiego noclegu.