Archiwum miesiąca Październik, 2015

Wypoczynek w Polsce – wady

kasz7Wypoczynek w Polsce zyskuje coraz silniejszą konkurencję w postaci ofert wyjazdów zagranicznych. Do pozostania w kraju turystów nie zachęca na pewno cena. Zdarza się często, że tygodniowy pobyt w Egipcie czy Turcji jest tańszy niż tygodniowy pobyt nad polskim morzem czy w polskich górach. Kolejnym minusem jest brak stabilnej pogody. Decydując się na urlop w kraju nie możemy mieć pewności, że przez cały pobyt będzie świeciło słońce. Wybierając podobną cenowo ofertę na południu Europy już taką gwarancję zyskujemy.

Podobnie jest zimą. Może się tak zdarzyć, że nasze plany szusowania po górskich stokach w Polsce skończą się fiaskiem z powodu braku śniegu. Takie ryzyko nie grozi nam, jeśli skorzystamy z ofert w Austrii czy włoskich Dolomitach. Cena i pogoda to dwie kluczowe przyczyny rezygnacji z wypoczynku w Polsce. Do tej listy można jeszcze dodać ciągle słabszą niż w innych krajach infrastrukturę turystyczną, jak chociażby jakość naszych stoków narciarskich. Dlatego też polski turysta coraz częściej wybiera porównywalną cenowo, ale pewniejszą pogodowo ofertę zagraniczną niż wypoczynek w kraju.

Wypoczynek w Polsce – zalety

Szybko rozwijający się rynek usług turystycznych w Polsce skoncentrował się na rozwoju oferty wyjazdów zagranicznych. Dla osób decydujących się na wypoczynek w Polsce znalezienie interesującej oferty w lokalnym biurze podróży bywa trudne. Takich propozycji jest jak na lekarstwo. A przecież pobyty wypoczynkowe w kraju cieszą się niezmiennie dużą popularnością. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele. Na pierwszy plan wysuwają się dwie niewątpliwe korzyści spędzenia urlopu w Polsce. Pierwszą z nich jest brak barier komunikacyjnych i kulturowych. Nie potrzeba znać języków obcych, żeby się swobodnie porozumieć oraz określić swoje potrzeby czy oczekiwania. Nie ma też problemów kulturowych, z jakimi można się spotkać wyjeżdżając chociażby do krajów muzułmańskich. Drugą zaletą jest stosunkowo niewielka odległość. Właściwie w ciągu kilku godzin można dotrzeć nawet do najbardziej odległych zakątków kraju. Można zatem wykorzystać własny samochód, zapakować wszystkie niezbędne rzeczy bez konieczności pilnowania limitów bagażowych i wyruszyć w podróż. I właśnie te czynniki sprawiają, że turystyka w Polsce cieszy się ciągle dużym zainteresowaniem.

Na narty do Karpacza

Wielkimi krokami nadchodzą ferie i w związku z tym rozpoczyna się okres poszukiwań odpowiedniego miejsca na spędzanie zimowego urlopu. W ostatnich latach pogoda nie rozpieszcza miłośników zimowego szaleństwa. Jedną z opcji jest zagraniczny wyjazd w Alpy, choć ostatnio nawet i tam coraz trudniej o śnieg przez cały zimowy sezon.
Przy wyborze miejsca na urlop warto zastanowić się nad wypoczynkiem w Polsce. Karkonosze niewątpliwie posiadają bogata ofertę dla narciarzy i snowboardzistów. Bogata baza noclegowa, coraz większa ilość stoków i z roku na rok rozbudowywana infrastruktura zaskarbia serca coraz większej liczby Polaków. Stacje narciarskie u podnóży Śnieżki przyciągają także liczne rzesze turystów z zagranicy. Ciekawostka jest fakt, że w wypożyczalniach sprzętu przy Wielkiej Kopie można wypożyczyć sprzęt dla wysokich osób. Posiadanie butów o numeracji powyżej rozmiaru 50 wynika z faktu, że bardzo dużo holendrów upodobało sobie te trasy.
Oferta Karpacza czy Szklarskiej Poręby staje się z roku na rok coraz atrakcyjniejsza. Śmiało może konkurować z czeskimi obiektami, a już wkrótce … może i z alpejskimi kurortami.

Samochodem przez Polskę

11Poprawiająca się z roku na rok infrastruktura w Polsce pozwala coraz śmielej planować swoje podróże kraju. W związku z ciągłą rozbudową sieci autostrad i dróg szybkiego ruchu wyjazd z Dolnego Śląska na Mazury lub nad morze to już nie wielogodzinna podróż, a w przypadku posiadania na pokładzie małych dzieci, nawet niekończąca się wyprawa. Dziś te trasy można pokonać w kilka godzin. Dla zmotoryzowanych podróżników największą przeszkoda może obecnie stanowić tylko pogoda. A z nią niestety dalej jest jeszcze rożnie.
Nasz kraj wbrew pozorom jest bardzo atrakcyjnym turystycznym miejscem. W stosunkowo niewielkim sąsiedztwie mamy do dyspozycji zróżnicowane regiony. Morze, góry, jeziora a nawet pustynie. To wszystko zlokalizowane na przestrzeni jednego kraju. Pod względem sposobu spędzania urlopu ludzie dzielą się na tych, którzy preferują morze (ewentualnie jeziora) lub górskie wędrówki. I jedni i drudzy mogą być bardzo usatysfakcjonowani wybierając wypoczynek w Polsce. Nasze bogactwo jest coraz bardziej promowane wśród naszych sąsiadów i na całym świecie. Dzięki temu na wypoczynek w Polsce decyduje się coraz więcej turystów z zagranicy.

Rowerem po Polsce

W Polsce świadomość zdrowotna ludności z dnia na dzień rośnie. Coraz więcej jest miłośników biegania czy innego rodzaju sportów. Rowerzystów też jest coraz więcej, jest to sport szczególnie dla tej aktywnej części społeczeństwa, która przy okazji ceni sobie spotkanie z naturą. Połączenie zwiedzania ze sportem rowerowym jest bardzo atrakcyjną forma spędzania czasu wolnego. Jednak rosnąca ilość ścieżek rowerowych jest nadal nieadekwatna do rosnącej liczby zainteresowanych. Trudno udać się w dalszą, na przykład kilkudniową trasę rowerową bez solidnego przygotowania i odpowiedniego górskiego roweru. Dla chcącego jednak nic trudnego i zapalony rowerzysta może odnaleźć przyjemność ze zwiedzania. W niektórych rejonach Polski możemy odnaleźć nawet dłuższe trasy, odpowiednie na kilkudniową wycieczkę. Rowerzysta-turysta, to wciąż rzadkość na naszych drogach, wygląda jednak na to, e w niedługim czasie ten stan może ulec pozytywnej zmianie, Polska jest bowiem pod tym względem krajem z ogromnym potencjałem geograficznym.

Magiczny Kraków

Kraków, jako jedno z najstarszych polskich miast jest też zarazem jednym z tych najbardziej atrakcyjnych pod względem turystycznym. Niezliczona ilość zabytków, muzeów i galerii sztuki, cudowna kultura tego miasta wylega na ulice niemalże o każdej porze dnia i nocy. Turysta będący pierwszy raz w tym magicznym mieście z pewnością od razu się w nim zakocha. Wśród najbardziej atrakcyjnych obiektów zainteresowania turystów są przede wszystkim, takie jak Zamek Królewski na Wawelu wraz z nieodłącznym Smokiem wawelskim ziejącym ogniem na turystów. Jest to niewątpliwie element, który zapadnie szczególnie w pamięć najmłodszych zwiedzających. Zabytkowy rynek wraz z przeróżnymi cudami architektonicznymi tego miejsca, to niewątpliwie druga największa atrakcja Krakowa. No i wreszcie trzecia: magiczny Kazimierz. To dzielnica, która niemalże dosłownie opowiada nam historię – trudną, ciężką ale i piękną zarazem historię żydowskich korzeni tego miejsca. Kraków swobodnie mógłby otrzymać miano najpiękniejszego polskiego miasta.

Wakacje nad jeziorem

1000Jeżeli urlop kojarzy nam się ze spokojem, cisza i odpoczynkiem, zdecydowanie na taki odpoczynek nie wybierzemy nadmorskich kurortów. Ciszę i spokój możemy natomiast odnaleźć nad jednym z licznych polskich jezior. Szeroka oferta ośrodków wypoczynkowych, hoteli, pensjonatów i prywatnych kwater. Jeżeli szukamy odosobnienia, to wybierzemy tę ostatnią ofertę. Prywatni właściciele domków letniskowych mają czasami swój prywatny kawałek plaży. Jeżeli więc pragniemy niezachwianej ciszy i spotkania z samym sobą przez te kilka dni w roku, wypoczynek nad polskim jeziorem będzie tym, czego nam potrzeba.

Bez względu na to, w który region kraju się udamy, wszędzie znajdziemy jakieś jezioro, czy to będą Niesulice, Nysa czy Mrągowo; czy pojedziemy na północ czy na południe, wszędzie są jeziora. Polska bowiem jest krajem obfitującym w tego typu zbiorniki wodne. Są to miejsca szczególnie atrakcyjne dla rodzin z dziećmi. Jeżeli natomiast dysponujemy większą gotówką, możemy nawet kupić własny domek nad jeziorem, do którego będziemy mieli nieograniczony dostęp o każdej porze roku.

Zakopane

Dla każdego mieszczucha wycieczka do Zakopanego będzie nie lada atrakcją. Spotkanie z niesamowicie przyjazną i ciepłą kulturą polskich górali, z tym kolorowym folklorem i cudownymi górskimi widokami pozostawi w pamięci takiego turysty niezapomniane wrażenia. Zakopane jest miejscowością typowo turystyczną i oferuje wiele atrakcji zarówno latem, jak i zimą. Jeżeli chodzi o tę mroźną porę roku, to ta górska miejscowość zagwarantuje nam warstwy białego puchu a miłośnikom zimowych sportów niezliczone stoki o ośrodki narciarskie. Znajdziemy tutaj trakcje dla dzieci i seniorów, nikt nie będzie się nudził. Latem możemy przemierzyć kilometry górskich szlaków turystycznych, wśród których znajdziemy zarówno takie dla amatorów, jak i trudniejsze trasy dla doświadczonych traperów. Tutejsze restauracje obfitują w cudowne regionalne menue, gdzie znajdziemy zarówno wykwintną dziczyznę jak i prostą kwaśnicę. Nikogo nie trzeba jednak przekonywać, że Zakopane jest zimową stolicą Polski, cudowne widoki oprószonych śniegiem górskich szczytów nadają temu regionowi specyficzny charakter.

Turysta amator

Któż z nas nie marzy o podróżach do odległych, dzikich krain, któż nie ogląda programów przyrodniczych z zapartym tchem. Nic w tym dziwnego, ponieważ wszystko co nieznane budzi w nas ciekawość i zachwyt. Śnimy o dalekich, kosztownych podróżach nie zdając sobie sprawy z tego, iż rozpoczynając naszą przygodę z turystyką równie wiele przyjemności możemy czerpać z poznawania niedalekich okolic. Sama Polska, nasza ojczyzna może być źródłem wielu inspiracji. Jej różnorodność geograficzna i przyrodnicza oferuje wszystko czego turysta amator może sobie zażyczyć. Z jednej strony połączona z morzem Bałtyckim, z drugiej zaś opasana górami a na całej powierzchni lasy, jeziora, pagórki i niziny. Niezliczone parki przyrodnicze zabytki przyrody, kultury i architektury. Choćbyśmy poświęcili każdy urlop nie zdołamy poznać nawet połowy z tych cudów. Po co zatem szukać daleko, skoro skarby turystyki mamy pod nosem? Na początek takie pobliskie wojaże będą z pewnością wystarczające, pamiętajmy jednak, że apetyt rośnie w miarę jedzenia.

W góry z dziećmi

Wielu z nas kończy swoją przygodę z górskimi wojażami w momencie gdy powiększa się nam rodzina. Wydaje nam się, że to zbyt niebezpieczne, że pochłania zbyt wiele czasu i w ogóle dla dziecka zanadto męczące. Nic bardziej mylnego. Górskie eskapady można z powodzeniem kontynuować wraz z najmłodszym pokoleniem. Jest to wręcz wskazane – górskie, nieskażone miejskimi zanieczyszczeniami powietrze z pewnością będzie miało dobry wpływ na dziecko, pomijając już sam fakt aktywnie spędzonego w gronie najbliższych czasu. Aby zaszczepić w potomstwie miłość do gór wystarczy, abyśmy nie wybierali zbyt trudnych na początek tras, które mogłyby okazać się w efekcie zniechęcające. Dobrze tez zaopatrzyć się w podstawowy sprzęt, na przykład nosidełko dla niemowląt, a dla starszych dzieci wygodne buty trekkingowe czy kijki do górskich spacerów. Można też zamienić taki wypad w zabawę, na przykład poszukiwanie skarbów natury. Ważne aby dziecko w tych wycieczkach dostrzegło coś ciekawego i nietypowego, coś na co będzie czekało z niecierpliwością.