Archiwum kategorii: ‘Turysści’

Przygotowania do urlopu…

Cały rok pracy, oszczędzanie, rezerwacje, telefony, wielkie pakowanie i wreszcie przychodzi czas, by wyruszyć w swoją wymarzoną wakacyjną podróż. Polacy coraz częściej wyjeżdżają na wczasy, zwłaszcza wczasy zagraniczne, a że mogą sobie na nie pozwolić tylko raz do roku, to starają się, by nic Ne stanęło na przeszkodzie i nie zakłóciło letniego wypoczynku. Dlatego też przygotowania do wakacji rozpoczynają się już na długo przed urlopem. Właściwie to już zimą lub wiosną trzeba zająć się rezerwacją miejsc noclegowych, transportu i innymi. I choć do wakacji jeszcze daleko, to ten etap przygotowań odgrywa często kluczową rolę w planowaniu wczasów. Jest to czas, w którym wybieramy miejsce letniego wypoczynku. Przed podjęciem decyzji warto usiąść i przez chwilę zastanowić się, w jakim miejscu czulibyśmy się najlepiej: czy preferujemy aktywny sposób wypoczynku czy raczej błogie lenistwo, czy marzy nam się zatłoczone i pełne atrakcji miejsce czy może bezludny i cichy azyl…

W miarę, jak zbliża się termin wyjazdu trzeba zrobić odpowiednie zakupy: kosmetyki, kremy z filtrem, kobiety zwykle wzbogacają swoje garderoby w lekkie sukienki i nowe stroje kąpielowe… Dobrym pomysłem może okazać się przygotowana wcześniej lista potrzebnych rzeczy, którą można uzupełniać, kiedy przyjdzie nam coś do głowy. W ten sposób setki kilometrów od domu nie rozczarujemy się tym, że czegoś po prostu zapomnieliśmy zabrać. Wreszcie czas na pakowanie… Prawdziwą sztuką jest zmieścić się do rozsądnej liczby walizek, dlatego na początek należy przygotować wszystkie rzeczy do zabrania, a później zastanowić się, w jakiej kolejności i w jaki sposób wszystko upchnąć. Ostrzega się przed pakowaniem się na noc przed wyjazdem- a osoby, które próbowały potwierdzą, że pomysł taki nie jest najlepszym. Na koniec warto zaopatrzyć walizkę karteczką z nazwiskiem czy nawet adresem i zaopatrzyć się w prowiant na podróż. Warto także wykupić dodatkowe ubezpieczenie od utraty bagażu i innych nieprzyjemności, takich jak upadłość biura podróży.

Co daje turystyka

Ludzie z utęsknieniem czekają na swoje wakacje, kiedy to będą mieli urlop. Już dawno przed nim planują swoje wczasy, miejsce do którego się udają, co tam będą robili itp. Przegląda się oferty biur podróży, konkretne hotele i wycieczki fakultatywne. Wszystko po prostu musi być dopięte na ostatni guzik. Bierze się ze sobą sporą ilość gotówki i jedzie się na podbój świata. Ludzie kochają zagraniczne podróże. Uwielbiają wakacje i czekają na nie cały rok, a potem znowu długo je wspominają, czekając na nowe. Warto się więc zastanowić nad tym, cóż takiego daje turystyka, że ludzie z takim zapałem o niej mówią. Po pierwsze, pozwala ona zapomnieć o szarej rzeczywistości.

Człowiek ma dość pracy i monotonii, która męczy go na co dzień. Każdy poranek jest taki sam i to wszystko staje się już uciążliwe. Zaś wakacje pozwalają odpocząć, a żeby móc odpocząć, trzeba usunąć sprzed oczu wszystko, co przypomina codzienność. Zmieniając więc otoczenie człowiek staje się kimś innym. Czy to lekarz, strażak, sprzątaczka czy też sędzia – każdy staje się na wakacjach tym samym – podróżującym i odpoczywającym turystą, który właśnie przezywa najpiękniejsze chwile w roku. Ludzie stają się na wakacjach kimś innym. Nie ma kłótni ani trosk. Wszyscy są wyluzowani i o to przecież chodzi. Po drugie, turystyka pozwala odkryć coś nowego. Ludzie lubią poznawać świat. Są ciekawi tego, co znajduje się w jakimś tam miejscu. A przecież każdy kraj jest inny. Inne budownictwo, inna kultura, inny język, inne przedmioty codziennego użytku, inne cuda natury – wszystko jest inne i chcemy to oglądać. Zachwycamy się potem pięknem tego świata, które mieliśmy okazje zobaczyć na własne oczy. Coś takiego pozostaje w głowie na długi czas. Robimy zdjęcia, kręcimy filmy – aby móc mieć potem do czego wracać i oczywiście aby móc pochwalić się wspomnieniami z rodziną i znajomymi. Turystyka daje też satysfakcję, że w końcu dokonało się w życiu jakichś zmian. Bo mimo tego, że są chwilowe, pozwalają doświadczyć czegoś nowego, a więc nas kształcą.

Dokładny plan podróży

Zaplanowanie swojej podróży od a do z jest naprawdę bardzo ważne. Szczególnie jeśli decydujemy się na podróż w odległe rejony świata. Wtedy wszystko powinno być zapięte na ostatni guzik. Co powinno znaleźć się w takim planie? Przede wszystkim najpierw należy zdecydować się na cel podróży. Jeśli mamy już obrane miejsce – a wybór wcale nie jest taki prosty – możemy podjąć dalsze działania. Pojechać można w różne miejsca. Osoby, które nie znają języków obcych, zwykle wybierają miejscowości w Polsce. Języki to jednak nie przeszkoda w dzisiejszym świecie. Warto znać jednak przynajmniej angielski, który jest niewątpliwie najpopularniejszym językiem na świecie i praktycznie wszędzie możemy się w tym języku porozumieć.

Osoby ze znajomością wielu języków mogą podróżować wszędzie – po całej Europie oraz po całym świecie. Niemniej jednak, nie jest to zarezerwowane tylko i wyłącznie dla nich. Każdy ma prawo do podróżowania w miejsca, o jakich tylko marzy. Wiąże się to jednak z wydatkami i to one są najczęstszą przyczyną ograniczeń, jeżeli chodzi o turystykę. Na samą podróż do Chin trzeba przeznaczyć około dziesięciu tysięcy złotych. To samo dotyczy Tajlandii. Niemniej jednak, Tajlandia jest krajem, w którym wszystko jest bardzo tanie i przynajmniej na tym zaoszczędzimy, czego nie można powiedzieć o kosztach przelotu w tę i z powrotem. Wszystko musi być zapięte na ostatni guzik, a więc powinniśmy znaleźć odpowiedni hotel, hostel, czy inny rodzaj noclegu. To bardzo ważne, aby po wyjściu z samolotu wiedzieć, gdzie się kierować. Jeśli jedziemy naprawdę w odległe rejony świata, z pewnością przyda nam się przewodnik, który będzie znał daną kulturę i tradycję. Nieraz może nam się wydawać, że nasze zachowanie jest zwyczajne, a dla tubylców może okazać się obraźliwe. Przed udaniem się w podróż warto więc poczytać nieco o samym narodzie, ludziach, którzy zamieszkują dany kraj i mają zdecydowanie inną mentalność niż nasza – polska, europejska. Plan podróży pozwoli cieszyć się z niej w każdym calu. Warto więc wszystko przygotować i nie wyruszać w nieznane, bo to może się źle skończyć.

Czy wakacje w Grecji muszą być drogie?

Wyjazd na wakacje z całą rodziną to tak naprawdę bardzo duży wydatek. Jeżeli nawet wybierzemy najtańszą opcję ponad tysiąc złotych za osobę to gdy nasza rodzina składa się z kilku osób niestety ale możemy wydać fortunę. Koszty związane z urlopem nie zamykają się jedynie w kwocie jaką zapłacimy przy rezerwacji w biurze podróży ale obejmuje bardzo często zakup torby podróżnej, nowych ubrań, butów, kosmetyczki itd. Przed samym wyjazdem bardo często okazuje się, że mamy setki różnych potrzebnych sprawunków do załatwienia. Wszystko niestety kosztuje a w przypadku małych dzieci bardzo często trzeba wymieniać ich garderobę ponieważ albo urosły albo przytyły co znów nadszarpnie nasz budżet.

Wakacyjny urlop zazwyczaj jest związany z liczeniem każdego grosza. Porównując oferty poszczególnych biur podróży wiele rodzin stara się wybierać te najtańsze gdyż na ofertę all inclusive mało kogo stać. Jeżeli wybierzemy opcję ekonomiczną w ramach której to my decydujemy za co i ile płacimy a więc czy będziemy zwiedzać wnętrza muzeów, zabytków oraz gdzie i co zjemy zawsze mamy szanse zaoszczędzić na niepotrzebnych rzeczach. Urlop spędzany w Polsce coraz częściej kojarzy nam się z wysokimi cenami. Niestety ale właściciele hoteli i pensjonatów zaczęli podnoszenie cen za nocleg oraz wyżywienie do takiego poziomu przy którym nie zawsze takie wakacje nam się opłacają. Jeżeli skorzystamy z promocji bardzo często organizowanych przez biura podróży jeszcze przed sezonem letnim to możemy zapłacić za zagraniczne wakacje taniej niż na przykład nad naszym polskim morzem. Jednym z państw które warto odwiedzić jest Grecja. Do tej pory była ona uważana za bardzo drogi kraj na który mogli sobie pozwolić tylko nieliczni. Jednak obecnie ceny w tym kraju uległy obniżeniu i można spokojnie stwierdzić, że są niezwykle atrakcyjne. Dobrze zorganizowany wyjazd oraz sprawdzone informacje na temat cennika poszczególnych kurortów pozwoli nam zaoszczędzić naprawdę dużo. Część ośrodków turystycznych tego kraju nastawiona jest na turystów zamożnych przybywających głównie z Niemiec lub Anglii, lecz są i tacy którzy oferują naprawdę niskie ceny.

Nocleg

Znalezienie noclegu może wydawać się bardzo łatwe. Ludzie najczęściej szukają obecnie ofert w internecie. Coraz mniej osób korzysta z ofert biur podróży, o których dzisiaj tak wiele się słyszy. Coraz więcej biur jest niewypłacalnych, a co za tym idzie – klienci muszą nieraz wracać z zagranicy, z niczym, bez pieniędzy i przede wszystkim bez spełnionych marzeń. Niemniej jednak, podróż samemu w nieznane również może okazać się niebezpieczna. Dlatego warto wiedzieć, co się robi i decydować się tylko na to, co jest pewne. Jeśli już znaleźliśmy dany hotel, jego oferta wydaje się nam być przyzwoita, warto sprawdzić jeszcze opinie o nim w internecie.

Wtedy będziemy już w stu procentach pewni, czy warto rezerwować w nim miejsce i nocleg. Wystarczy, że wpiszemu w wyszukiwarkę internetową nazwę danego hotelu oraz słowo: opinie, aby przekonać się, jak wiele jest ludzi, którzy zdecydowali się na pozostawienie komentarza w internecie. Ludzie z natury lubią dzielić się opinią na dany temat, a ta opinia może nam pomóc w podjęciu decyzji. To bardzo ważne, aby mieć stuprocentową pewność, że podróż wypali, a nasz urlop będzie urlopem niezapomnianym. Nocleg może mieć jednak różne rodzaje. Możemy zanocować w hotelu, który obfituje w liczne atrakcje, basen i wiele innych, a możemy zdecydować się na tani hostel, w którym atrakcji może być zdecydowanie mniej. Co więcej, ta druga opcja będzie z pewnością bardziej atrakcyjna dla tych, którzy nie lubią zostawać w hotelach i marnować czasu, ale za to wolą pozwiedzać i poznać nowych ludzi. Siedzenie tylko i wyłącznie na terenie pięciogwiazdkowego hotelu z pewnością jest stratą czasu i pieniędzy. Nie można o takim urlopie powiedzieć, że jest udany, chociaż z pewnością niejednemu to by się podobało. Dzisiejsze hotele oferują tak bogatą ofertę rozrywkową, że trudno nam wyjść poza ich teren i zobaczyć, jakie naprawdę jest państwo, do którego się udaliśmy. Tylko wtedy będziemy mogli siebie nazwać podróżnikami, a nie tylko wczasowiczami. Warto więc zastanowić się, jak chcemy spędzić urlop, a dopiero później decydować się na rodzaj noclegu i hotelu.

Co zabrać na wyjazd do Bułgarii

Co zabrać ze sobą na wakacje? Niby pytanie banalne jednak gdy nie właściwie się spakujemy może okazać się że tegoroczny urlop wcale nie będzie należał do udanych. Listę rzeczy jakie obowiązkowo powinny znaleźć się w naszej walizce powinniśmy zrobić jeszcze na długo przed planowanym terminem wyjazdu. Dzięki temu unikniemy sytuacji gdy o czymś najnormalniej w świcie zapomnimy. Za każdym razem gdy do naszej głowy zaświta kolejna propozycja i nowy pomysł co też ciekawego nam się przyda możemy wyjmować naszą listę i ją uzupełniać. Oczywiście co innego nam się przyda gdy jedziemy z grupką znajomych a co innego gdy planujemy rodzinny wyjazd wraz z naszymi dziećmi. Zazwyczaj za pakowanie odpowiedzialne są kobiety które mają niespotykanie praktyczne pomysły odnośnie tego co należy zabrać na taki wyjazd.

Wyjazd do Bułgarii pozwoli nam na zrelaksowanie się i odpoczęcia od obowiązków dnia codziennego lecz ważne jest abyśmy wzięli wszystkie niezbędne rzeczy. Jeżeli wyjeżdżamy do Polski to w każdym miejscu możemy liczyć na możliwość zakupienia rzeczy o której zapomnimy. Jednak wycieczka zagraniczna związana jest tutaj z pewnymi trudnościami. Czasem mogą być to bariery językowe które nie pozwolą nam na znalezienie tego czego szukamy a czasem cena lub brak wiedzy na temat tego gdzie znajdują się w pobliżu tego typu sklepy. Bądźmy zatem dobrze zorganizowani i postawmy na dobrze skomponowany bagaż. Musi znaleźć się w nim ubranie na wszystkie dni podróży. Uwzględnijmy oczywiście pogodę gdyż nigdy nie możemy mieć pewności czy przez wszystkie dni naszej podróży będzie tak jak zapowiadał prezenter w prognozie pogody. Bułgaria jest państwem w którym w okresie naszego sezonu letniego możemy liczyć na naprawdę dobrą pogodę lecz warto być przezornym. Oprócz krótkich spodenek, bluzki z krótkim rękawkiem czy też bikini weźmy długie spodnie, sweter i ciepłe skarpety. Buty na letnie wojaże powinny być wygodne i przewiewne, lecz w bagażu powinny także znaleźć się adidasy które nie zawiodą nas przy załamaniu pogodowym. Aparat to już chyba standard jeżeli chodzi o nasze wyjazdy. Upewnijmy się jednak czy baterie są naładowane.

Gdzie wybrać się na urlop z dziećmi?

Dzieci są najbardziej kochanymi istotami i wie o tym każdy rodzic, lecz gdy dochodzi do spędzenia z nimi całego dnia to potrafią one dać naprawdę w kość najbardziej cierpliwym osobom. Podczas wakacji zazwyczaj marzy nam się odpoczynek od wszystkich nieprzyjemnych spraw i obowiązków, lecz gdy wyjeżdżamy z dziećmi nie zawsze mamy kiedy odsapnąć. Dzieciaki są niezwykle wymagające jeżeli chodzi o wakacje. Nie rozumieją że nie wolno wyjść na plażę gdy pada, że wyjście po deszczu na szlak górski jest niebezpieczne lub, że nie ma sensu skorzystać z jakieś atrakcji turystycznej gdyż kolejka jest zbyt duża.

Wybierając miejsce w którym spędzimy nasze rodzinne wakacje musimy okazać się szczególną przezornością i to pod wieloma względami. Przede wszystkim wybierajmy miejsca które nastawione są na turystykę, gdyż wówczas będzie na tyle dużo atrakcji, ze nawet gdy pogoda nie dopisze będziemy mieli czym zabawić nasze dzieci. Biura podróży oferują wyjazdy dla całych rodzin w różnych wersjach. Dość często się zdarza, że na miejscu czeka animator który zajmuje się dziećmi. Organizuje im gry i zabawy, a tym samym pozwala miło spędzić czas w gronie rówieśników. Mają oni swoje własne rozrywki co powoduje, ze rodzice mają możliwość swobodnego zwiedzania lub odpoczywania. Czasem pozostawienie swoich pociech pod opieką obcej osoby nawet gdy widzimy, że pozostali podróżni tak robią może wzbudzać obawy w rodzicach. Zapytajmy się zatem jeszcze podczas rezerwacji wyjazdu jakie doświadczenie oraz predyspozycje do zajmowania się dziećmi posiada osoba która będzie się tym zajmować. Dyplom potwierdzający kwalifikacje oraz kilku letnie doświadczenie powinny nas uspokoić. Jeżeli pragniemy spędzić wakacje podczas których nie będziemy rozstawać się z naszymi dziećmi poinformujmy o tym pracownika biura podróży. Zaoferuje on nam wówczas wyjazd bez animatora a to może pozytywnie odbić się na cenie. Ważne jest także abyśmy byli dołączeni do grupy osób, które również spędzają rodzinne wakacje. Wówczas będzie nam raźnej zwiedzać i planować kolejne dni naszej wyprawy.

Poradnik turysty

Każdy turysta powinien skorzystać z rad jakie mają do udzielenia osoby podróżujące od lat. Jest to o tyle dobre, że każde miejsce posiada swoją odrębna specyfikę z którą obowiązkowo powinniśmy się zapoznać. Poradniki turysty do tej pory były dostępne jedynie w księgarniach. Była to książka przedstawiająca obrazki najczęściej odwiedzanych zakątków świata wraz z poradami na temat kultury, społeczności, religi oraz obyczajów. Obecne poradniki posiadają bardziej unowocześnioną formę na przykład jako portal internetowy lub forum. Mamy tam dostęp do najświeższych informacji i to prosto od osób które wróciły z danej miejscowości lub kraju. Plusem jest możliwość zadania pytania osobie która opisuje dane miejsce.

Bardzo często polskie poradniki posiadają informacje na temat miejsc które my Polacy chętnie odwiedzamy. Jest Chorwacja, Egipt i oczywiście kochana przez nas Grecja. Wczytując się w zapisy na takich stronach możemy dowiedzieć się gdzie warto wykupić nocleg, gdzie udać się an jedzenie ale także jakich zachowań lub strojów unikać gdyż są niemile widziane w kulturze danego kraju. Grecja jest krajem do którego wykupywana jest bardzo duża część wycieczek w polskich biurach turystycznych. Nie ma się co dziwić gdyż jest to niezwykle piękny i malowniczy kraj którzy zachwyca od samego patrzenia na zdjęcia z wakacji. Ciągnie nas zatem coraz chętniej. Jednak jak wybrać odpowiednie miejsce? Znana jest nam wszystkim Kreta, Ateny, a nawet Korfu lecz są to jedynie trzy zakątki w tym dużym państwie. Mamy tak naprawdę możliwość wybrać inne ciekawe regiony, lecz nie zatłoczone przez turystów i posiadające niższe ceny. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę słowa kluczowe takie jak Grecja gdzie się udać lub najpiękniejsze zakątki Grecji i od razu zostaniemy zalani szeregiem informacji o tym gdzie powinniśmy się udać. Podróżni którzy byli już tam wcześniej wiedzą gdzie warto zjeść co należy zwiedzić i czego unikać. Skorzystajmy zatem z ich doświadczenia i bawmy się dobrze ponieważ właśnie o to chodzi podczas udanych wakacji.