Góry kontra morze

Odwieczna walka między turystycznymi miejscowościami w górach oraz turystycznymi miejscowościami nad morzem przechodzi w stan istnego apogeum szczególnie w czasie miesięcy letnich. Czasami okres ten nieco się wydłuża na późną wiosnę lub wczesną jesień, ale wszystko zależy wtedy od pogody. Jeśli jest ciepło, ładnie i pogodnie, turyści częściej wybierają morze. Jeśli zaś pogoda nie sprzyja opalaniu się czy kąpielom w morzu, które jest zimne lub wręcz lodowane, znacznie częściej wybierane są wczasy w górach.
Pod tym względem – przynajmniej w polskich realiach – Tatry są więc rejonem znacznie bardziej turystycznym, posiadającym nie tylko więcej atrakcji, ale również więcej możliwości wypoczynku i dłuższy okres turystyczny. Ten ostatni coraz częściej trwa nawet cały rok, o czym świadczą liczne rezerwacje w hotelach i pensjonatach, obejmujące wszystkie 365 dni w roku. Powód takiej sytuacji można łatwo wyjaśnić i równie łatwo porównać go z sytuacją panującą nad Bałtykiem. W przeciwieństwie bowiem do morza, turyści w górach mogą korzystać z górskich atrakcji non stop, tyle że są one nieco zmieniane w zależności od tego, jaka jest pora roku i jaka panuje pogoda. To oczywiste, że w okresie lata nikt nie będzie jeździł w górach na nartach (chociaż są plany tworzenia sztucznych stoków na trawie), ale za to ma wtedy możliwość wędrowania po górach czy przejechania rowerem po licznych szlakach turystycznych. Podobnej analogii nie znajdzie się nad morzem, gdzie okres sprzyjający rozwojowi turystyki trwa zaledwie tylko czasie lata. Turystyka górska wygrywa więc pod tym względem ze swoim nadmorskim odpowiednikiem. Warto tu zwrócić jednak uwagę na inny aspekt turystyki górskiej – ilość miejscowości górskich jest znacznie mniejsza niż miejscowości nad morzem Bałtyckim, a mimo to przybywająca tutaj ilość turystów jest porównywalna. Powodem tego jest doskonałe i umiarkowane „rozłożenie” przybywających turystów na przestrzeni całego roku, podczas gdy nad morzem wszyscy zjeżdżają się właściwie w jednym czasie.

3 komentarze do “Góry kontra morze”

  1. Swotek pisze:

    Tak sobie czytam ten artykuł. Jednak chyba zdecydowanie więcej osób jedzie nad wodę latem a zimą w góry. Trudno porównać te dwa rodzaje wypoczynku.

  2. Wyrwigrosz pisze:

    dokładnie, latem w górach też jest co robić, ale zdecydowanie więcej jest nad morzem rozrywek

  3. _brys_ pisze:

    zależy co kto lubi, Ci co wybierają góry to raczej bardziej pod kątem pochodzenia sobie

Napisz komentarz

Musisz być zalogowany żeby komentować.