Archiwum kategorii: ‘Morze i plaża’

Polskie wybrzeże, czyli piękne krajobrazy i czysty klimat

Wybierając się do Polski na wakacje wiele osób zastanawia się z pewnością jaka będzie pogoda. Bowiem lato w naszym kraju tak naprawdę jest bardzo mocno nieprzewidywalne, dlatego też wybierając się nad polskie wybrzeże, większość z nas z pewnością modli się o to, żeby pogoda dopisała. Natomiast w momencie, kiedy nadchodzą deszczowe dni, wielu z nas nie za bardzo wie co ze sobą tam zrobić. Podczas gdy tak naprawdę nad naszym pięknym Bałtykiem można znaleźć sobie sto tysięcy innych rzeczy do zrobienia, bez większych problemów. Oczywiście przede wszystkim zależy to od naszych chęci oraz od tego, w jaki sposób chcemy spędzać czas. Jeśli jednak wybieramy się na wczasy nad nasze morze, to musimy pamiętać o tym, że nie zawsze będziemy mogli przesiadywać cały dzień na plaży w palącym słońcu, chłodząc się co jakiś czas w ciepłym morzu. Dlatego też powinniśmy być również nastawieni na bardziej aktywne spędzanie czasu.

Bardzo ciekawym sposobem spędzenia czasu nad morzem są różnego rodzaju wycieczki, zarówno rowerowe jak również odpowiednie eskapady morskie. Bowiem w Polsce nadmorskie trasy rowerowe są doskonale przygotowane, natomiast wycieczki morskie są doskonałym sposobem na spędzenie aktywnie wolnego czasu. Nad morzem również możemy bardzo podszkolić się w fachu wędkarza. Bardzo wiele osób oferuje morskie eskapady za dorszem czy też innymi rybami, zarówno na pełnym morzu jak również w zatokach. Trzeba pamiętać o tym, że takie eskapady dosyć drogo kosztują, jednak wrażenia z takich połowów są naprawdę wspaniałe. Oczywiście pamiętajmy również o tym, że nad polskim morzem możemy bez problemu znaleźć wiele klubów, dyskotek oraz miejsc, gdzie spędzenie wolnego czasu nie stanowi żadnego problemu zarówno dla osób starszych jak również dla młodzieży. Każdy, kto posiada wiedzę na temat tego, w jaki sposób zorganizować sobie wolny czas, nad Bałtykiem będzie czuł się po prostu świetnie, trzeba jednak pamiętać o tym, że nasze wybrzeże znacząco różni się od tego, które znajdziemy w Chorwacji, Grecji, Włoszech czy też Hiszpanii, jednak dla wielu z nas jest ono znacznie ładniejsze, lepsze oraz posiada znacznie więcej klimatu, niż południe Europy.

Chorwackie wybrzeże, czyli najpiękniejsze wybrzeże Europy

Chorwacja jest jednym z krajów, które najchętniej zostają wybierane przez Polaków jako miejsce wakacyjnych urlopów. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem właśnie Chorwacja jest krajem, który nie tylko oferuje gorący, wakacyjny klimat jak również wiele atrakcji i zabytków. Jednak jak mawia wiele osób, to właśnie wybrzeże chorwackie jest uznawane za najpiękniejsze w Europie i nie dzieje się tak bez powodu. Przede wszystkim bowiem, Chorwacja to kraj, w którym góry wręcz wtapiają się w morze. Jest to zatem kraj kontrastu krajobrazowego i właśnie z tego powodu, właśnie w Chorwacji możemy zaobserwować najpiękniejsze połączenie wybrzeża z morzem.

Dlatego też zarówno krajobrazy jak i samo dno morskie jest wręcz wspaniałe. Przyciąga ono zresztą każdego roku masę turystów, którzy lubią nurkowanie, ponieważ to właśnie w Chorwacji znajdziemy najciekawsze miejsca do nurkowania w Polsce. Tak naprawdę bardzo wiele miejsc, które w Chorwacji się znajdują, są miejscami unikalnymi dla całej Europy. Trzeba pamiętać, że Chorwacja to kraj kontrastów, przede wszystkim jednak chorwackie wybrzeże jest miejscem, które istnieje tylko i wyłącznie dzięki turystyce. Dlatego też na wybrzeżu bardzo mocno dbają ludzie o turystów. Natomiast jeśli chodzi o resztę Chorwacji, to jest ona podzielona, na części przemysłowe oraz rolnicze. Jest to naprawdę piękny kraj, natomiast wybierając się tam na wakacje nie tylko zaznamy wspaniałych widoków, ale jednocześnie będziemy mogli zobaczyć wspaniałe arcydzieła architektury rzymskiej i greckiej, które zdobią najstarsze miasta tego kraju. Jest to wręcz doskonałe miejsce do wypoczynku, co więcej klimat nadmorski Chorwacji nie jest tak upalny jak ten w Hiszpanii czy też Grecji a tym bardziej w Egipcie i dzięki temu możemy wakacje spędzić w spokoju, delektując się chorwackimi winami oraz innymi trunkami. Co więcej zarówno dla nurków jak i wędkarzy jest prawdziwy raj, który mógłby z powodzeniem być nazwany europejską rafą koralową, ponieważ ilość żyjących w chorwackim morzu istot jest wręcz oszałamiająca.

Wczasy we Francji z dala od zatłoczonych kurortów

Morze Śródziemne od lat jest jednym z najczęściej wybieranych przez wczasowiczów miejscem wypoczynku. Słoneczna pogoda, piaszczyste plaże, tropikalna flora, ogrom kurortów- wszystko to sprawiło, że kraje basenu śródziemnego każdego roku zaludnione są rzeszą wczasowiczów. Osoby, które raz odwiedziły okolice Morza Śródziemnego chętnie wracają tam ponownie już zimą rezerwując sobie miejsca i wykupując wczasy w biurach podróży. Teraz pytanie dla osób, które lubią ten zakątek świata: czy naprawdę tak fascynujące jest zatłoczone miasteczka, plaża, na której ciężko znaleźć choć skrawek wolnej przestrzeni?

W artykule tym przedstawiona zostanie pewna alternatywa dla osób, które pragną wypocząć w nieco mniej zaludnionym, aczkolwiek równie pięknym miejscu. Morze Śródziemne wcale nie musi kojarzyć się z masą ludzi, są miejsca, w których turyści rzadko przebywają choć są równie atrakcyjne. Właśnie takie miejsca wybierają często gwiazdy telewizji i sceny muzycznej. Może warto więc spróbować? Spośród miejsc godnych polecenia z pewnością wymienić należy Grimaud, położony we Francji. Cała sieć wysp i wysepek jest doskonałą ostoją dla miłośników ciszy i spokoju. A co ważne- położona całkiem niedaleko potężnych i zaludnionych kurortów turystycznych! W Grimaud nie brak francuskiej atmosfery, wina i ślimaki stoją tam na porządku dziennym. Grimaud jest ostoją bogaczy, którzy właśnie tam wypuszczają się w rejsy swoimi jachtami. Brak ciekawskich turystów kusi również sławy, dlatego istnieje duże prawdopodobieństwo natknięcia się na jedną z nich. Zupełnie niedaleko położona jest druga mekka pragnących spokoju i stroniących od tłumów ludzi- Cassis, które już w latach pięćdziesiątych ściągała bogatych Europejczyków. Wysokiej klasy winnice i przepiękne widoki umilą pobyt, a wypoczynek okaże się o wiele milszy niż w zatłoczonych miejscowościach turystycznych położonych w innych częściach Francji. Jeśli ktoś marzy o wypoczynku właśnie w tym kraju- kraju mody, wina i egzotycznego jedzenia, to miejscowości powyższe godne są polecenia!

Raj na ziemi- wyspy Seszele

Coroczny wyjazd na zagraniczne wczasy powoli staja się dla Polaków standardem- coraz więcej, coraz chętniej i coraz częściej wyjeżdżamy za granicę na letni wypoczynek. Jednakże wśród polskich turystów wciąż jeszcze panuje dziwna tendencja co do wyborów miejsc wypoczynku- wybieramy te miejsca, które akurat są modne w danym sezonie. Jaki jest efekt? Zamiast wymarzonych i spokojnych wakacji irytujemy się tym, że plaża zatłoczona, że przez miasto przejść nie można, że w parku nie ma gdzie usiąść… Może czas powiedzieć sto i zamiast ślepo podążać za sezonową turystyczną modą wybrać się w ciche i piękne miejsce, z dala od tłumów wczasowiczów?

Oazą dla osób, którzy są zdecydowani oderwać się panujących aktualnie w świecie turystyki trendy będą wyspy Seszele. Wyspy zlokalizowane są na Oceanie Indyjskim w niedalekim sąsiedztwie od Madagaskaru. Ciekawostka: są to jedyne na świecie wyspy granitowe! Dodatkowo, fauna i flora są tam niezwykle troskliwie chronione, dlatego można natknąć się na egzotyczne gatunki. Dla mniej odważnych, którzy wolą nie zapuszczać się w lasy tropikalne, do dyspozycji jest przepiękna plaża ze złocistym drobnym piaskiem, lazurową wodą i palmami! Seszele są szczególnie uwielbiane rzez pasjonatów nurkowania, głównie z uwagi na bogactwo rafy koralowej i gatunków stworzeń podwodnych. Od maja do października panuje tu wymarzona pogoda na letni wypoczynek, ze średnią temperaturą około 29 stopni. Dosyć wysoka wilgotność sprawia, że upały nie są męczące a temperatura nie jest odczuwana jako uciążliwa, nie mniej jednak warto zaopatrzyć się w kremy z wysokim filtrem ochronnym, bo w takich warunkach łatwo o oparzenia słoneczne. Tubylcy zamieszkujący wyspy Seszele są bardzo sympatycznymi osobami, gościnnymi i otwartymi dla obcokrajowców. Seszele to wymarzone miejsce dla każdego: dla pasjonata sportów wodnych, dla miłośnika lażowania pod palmami z kolorowym drinkiem w ręku oraz dla poszukiwaczy adrenaliny. Warto zaznaczyć także, że baza turystyczno- rekreacyjna Seszeli jest naprawdę wysoko rozwinięta.

Wakacje w Chorwacji

Bardzo wielu z nas decyduje się na wakacje, które planujemy sobie sami i sami na nie wyruszamy.Nie każdemu z nas pasują bowiem wycieczki z biurem podróży. Niektórzy po prostu wolą bardziejelastyczne wakacje, podczas których nie jesteśmy uziemieni w danym hotelu. Bardzo popularnym kierunkiem jest Chorwacja, do której z Polski nie ma daleko. Bardzo wielu z nas decyduje się na podróż do Chorwacji samochodem. Jest to bardzo wygodna opcja, gdyż dzięki temu, że będziemy posiadać samochód będziemy mogli również trochę pozwiedzać ten kraj. Chorwacja to bardzo piękny kraj, który z całą pewnością każdy z nas powinien zobaczyć. Widoki jakie tam zobaczymy będą dla wielu z nas z pewnością niezapomniane. Ten, kto raz pojedzie do Chorwacji z pewnością nie raz tam jeszcze wróci. W Chorwacji jest mnóstwo pięknych miejsc do zwiedzenia. Warto wybrać się na wyspę KRK, która ma nam bardzo wiele do zaoferowania, a poza tym znajduje się na samej górze Chorwacji, dzięki czemu dojechanie w to miejsce samochodem nie będzie żadnym problemem. Podróż nie będzie długa i na pewno warto się na nią zdecydować.

Chorwacja to miejsce urokliwe. Jeżeli się postaramy możemy znaleźć w niej wiele dzikich plaż, na których można spokojnie wypoczywać. W Polsce plaże latem są bardzo zaludnione, wypoczywanie na plaży obok innych ludzi nie zawsze jest komfortowe. Na niektórych plażach brakuje nawet miejsc. W Chorwacji czegoś takiego nie spotkamy. Oczywiście są tam również plaże na których znajduje się bardzo wielu turystów, ale są również takie, na których można wypoczywać w ciszy i spokoju. Jeżeli chodzi o ceny noclegów to są one różne. W najwyższym sezonie są oczywiście o wiele droższe niż w pozostałych miesiącach. Jeżeli, więc chcesz trochę zaoszczędzić to warto wybrać się do Chorwacji w maju lub we wrześniu. Ceny noclegów nie tylko będą tańsze ale również turystów w tych miesiącach jest o wiele mniej. Dzięki czemu będzie o wiele przyjemniej, szczególnie dla tych, którzy nie lubią tłumów. Warto zdecydować się na wakacje w Chorwacji i warto pojechać tam własnym samochodem.

Grecki klimat

Grecki klimat jest idealny do turystyki. Ciepłe miesiące od maja do września czy października dają możliwość skorzystania z atrakcji tego kraju przez kilka milionów turystów. Słońce zazwyczaj jest kojarzone z wakacyjnymi udanymi wyjazdami. Lubimy gdy jest ciepło oraz bez deszczowo dlatego też zazwyczaj staramy się wybierać te miejsca w których pogoda jest pewna. Klimat grecki pozwolił gospodarce tego kraju na postawienie na turystykę i jak najbardziej była to słuszna decyzja. Obecnie gdy w pozostałych częściach Europy słychać co i rusz o deszczach, powodziach, gradobiciach lub innych kataklizmach Grecja jako jedno z niewielu państw może cieszyć się piękną pogodą.

Nawet wymagający turyści będą zadowoleni z wakacji spędzonych w tym miejscu. Wysokie temperatury podczas pory letniej oraz krótka i niezbyt mroźna zima sprawiają, że znajdująca się tam roślinność charakteryzuje się naprawdę bardzo egzotycznymi okazami. Takie warunki wpływają również na gatunki zwierząt jakie możemy tam spotkać. Całość składa się na naprawdę ciekawy krajobraz. Warto odwiedzić Grecję ponieważ na okres wakacyjny nadaje się najlepiej na spędzenie urlopu. Wiele ośrodków turystycznych zlokalizowanych jest nad samym morzem przez co warunki do urlopowania są wymarzone. Osoby które nie przepadają za kilkugodzinnym leżeniem na plaży mogą wybrać sporty wodne. Ciepłe morze sprawi, że nawet jeżeli wylądujemy w wodzie to i tak nie odczujemy tego zbyt mocno. Wakacje spędzone w greckich ośrodkach to tak naprawdę czas relaksu i odpoczynku. Ciepły klimat służy błogiemu lenistwu, a my nie musimy się nigdzie spieszyć. Warto wziąć na ten okres ciekawą książkę oraz gazetę i delektować się odpoczynkiem. Ważne jest abyśmy zwiedzili dużo najlepiej poprzez kilkugodzinne spacery lub za pomocą auta. Wysokie temperatury panujące w Grecji oraz wysoki poziom wilgoci sprawiają, że nawet zwykła plaża wygląda tam pięknie, a wręcz nawet egzotycznie. I choć jest to kraj zlokalizowany w Europie to wiele osób go odwiedzających może stwierdzić, że jest to prawdziwy raj na ziemi.