Archiwum miesiąca Listopad, 2011

Program wycieczki przed wyjazdem

Istotnym elementem, przed wycieczką jest stworzenie jej planu. Zwłaszcza, jeśli jest to wycieczka organizowana dla jakiejś większej grupy. Taki program wycieczki może nam znacznie ułatwić jej przebieg. Może być stworzony dla potrzeb nieformalnych. Przykładowo zbiera się grupa 10 osób, która planuje wyjechać do Zakopanego. Chcielibyśmy, aby wyjazd ten był udany. Dlatego warto, by chociaż jedna osoba zaangażowała się w napisanie planu. O której godzinie, zbiórka, wyjazd, na którą zaplanowany przyjazd, pierwszy posiłek, każde zajęcie po kolei. Oczywiście z poprzednią chociaż delikatną konsultacją grupy, żeby dodatkowe atrakcje ich interesowały. Należy liczyć się z tym, że nie będzie możliwe to, by dogodzić każdemu z osobna. Ale, jeśli zależy nam na udanym wyjeździe, to każdy powinien dać coś od siebie, spojrzeć na potrzeby innych, a nie patrzeć tylko na siebie. Innym wymogiem bardziej formalnym związanym z potrzebą stworzenia pogramy wycieczki, jest wyjazd organizowany przez biur podróży. Wtedy program wycieczki jest niezbędny.

Każdy pilot, biorąc pod opiekę uczestników danej imprezy wyjazdowej, musi się tego planu trzymać. Czasami, nawet częściej niż czasami zdarzają się sytuacje, które pokrzyżują plany. Przykładowo może być to pogoda, która uniemożliwi zwiedzanie jakiegoś miejsca. Dlatego pilot powinien być gotowy na wszelką elastyczność, by tak rozłożyć plan wycieczki, by wszystko zostało zrealizowane, bądż w zamian wymyślić coś innego. Robić wszystko, by grupa była w jak największym stopniu zadowolona. Jednak nigdy nie jest tak wspaniale. Potyczki i porażki się zdarzają, z których trzeba umieć wyjść z głową. Taki program wycieczki umożliwi i usprawni współpracę między organizatorami i uczestnikami. Przede wszystkim przed wyjazdem uczestnik decydując się na wycieczkę, jest zainteresowany tym co program zawiera. Czy są miejsca w planie do odwiedzenia, co jest w opłaczie, czy w ogole warto jest się wybrać akurat w tę podróż. Wiele czynników pływa na ich decyzję.

Historia turystyka

Początek turystyki, jak większość innych dziedzin związanych z kulturą, ze sztuką czy ogólnie rozojem ma swój początke już w starożytności. Pierwiastkiem był starożytny Egipt. W tamtych czasach ludzi również podróżowali, może nie w takich celach w jakich my współcześnie, ale przykładowo również to były miejsca święte. Głównym miejsce, zbiorowisk były piramidy, miejsca spotkań z kapłanami. Zamożni pozwalali sobie na różne rozrywki, na które nie mogłą sobie pozwolić uboższa warstwa społeczna, Innym starożytnym krajem była Grecja. Tam jednym z przyczyn bądź celów wypraw były przykładowo delfy, wyrocznie. Spotykano się również na różnych zebraniach, na które trzeba było dotrzeć. Jednym z takich miejsc była agora, czyli starożytny rynek. Tam się toczyło życie, w którym największy udział mieli mężczyźni. Kolejnym miejscem, o którym warto wspomnieć jest Rzym. Tam było stworzonych mnóstwo szlaków komunikacyjnych, którymi posługiwali się tubylcy i nie tylko.

Aby skorzystać z życia rekreacyjnego przykładowo w towarzystwie łaźnie i term, również w te miejsca trzeba było dotrzeć. Każde ze starożytnych państw ma swoje powiązania z turystyką. Cele ich podróży były niby różne, ale częściowo pokrywały się. W każdym kraju skupiano się na czymś innym.

W śrdeniowieczu podróżowanie troszkę się zmniejszyło. Jest to okres wyciszenia i mniejszego rzowju. Oczywiście zdarzali się podróżnicy, którzy chcieli coś odkryć lub dotrzeć do jakiegoś celu. Jednymz nich był Marco Polo. W poźniejszym okresie pojawił się znany nam wszystkim Krzysztof Kolumb. Jego wyczyny datuje się na rok 1472. Wtedy odkrył Amerykę, choć sam był przekonany, że jest to inny kontynent. Byli również inni podróżnicy, którzy chceili pojść w jego ślady. I tak do dnia dzisiejszego turystyka rozwija się oraz sposoby podróżowania. Jest to coraz bardziej obszerny zakres, który daje nam ogromne możliwości poznania świata. Są osoby, które nie lubią podróżować i nie chcą korzystać z możliwośći, jakie daje nam rozwój i postęp. Wystarczy troszkę chęci, żeby opuścić mury naszego domu, by zobaczyć coś więcej.

Biura podróży

W czym nam pomagają biura podróża? Czy są nam one potrzebne do udnacyh wycieczek czy bez ich istnienia również życie turystyczne fynkcjonowałoby w takim samym stopniu. Pomysłodawcą założenia biura podróży był Cook. I od tego momentu perspektywa rozwoju biur idzie naprzód. Ti chyba dobrze. Oczywiśćie nie każdy z nas musi korzystać z tych usług, ale dają nam one coraz większe możliwości. Nie każdy turysta jest tak obeznany w miejscach, które warto odwiedzić, dlatego zdaje się wtedy właśnie na biura podróży, które sporo nam umożliwiają. Możemy stawić się osobośćie w danym biurze, przedstawić nasze wymagania: gdzie chcemy jechać, w jakim terminie, za jaką cenę, ile osób. Mogą być to czynniki bardzo elastyczne. Na przykład nie mamy konkretnego wymagania związanego z miejscem. Głównym wytycznym jest fakt, żeby było gorące. To jest w dzisiejszych najbardziej powszechne kryterium wymogu.

Oprócz biur podróży isteniją jeszcze tzw. „touroperatorzy”. Jest to słowo pochodzące z języka angielskiego, które oznacza organizator. Przedstawia ona swoje propozycje, a właściwie propozycje danego biura i sprzedaje je narynku. Za swój udział ma pewną część zysków. Istnieją jeszcze pośrednicy i agenci. Działa to na podobnej zasadzie. Znane biura podróżą mogą mieć swoje mniejsze „ zaleążki”, punkty w innych miejscach. Dzięki temu jego działalność staje się powszechniejsza. Znanym biurem podróży jest na przykłąd Itaka. Jej liczne oferty można znaleźć na stronie internetowej. Organizują wycieczki nie tylko autokarami, ale również samolotami. Są różne poziomy. Można na przykład zarezerwować wyjazd z tzw. standardem HB, czyli ten środkowy. Najskromniejszy to jest BB – Bed, Breakfast. Czyli obejmuje tylko nocleg i śniadanie. Może być kategora tzw. all inclusive, gdzie w cenie jest przelot w obie strony, wyżywienie na najwyższym poziomie, standard pokoi równiż. Czyli uczestnik imprezy jaką jest wycieczka nie musi się o nic martwić. W cenie są również podstawowe ubezpieczenia. Organizowane wycieczki przez biura podróży są dobry sposobem spędzania czasu dla osób, które chcą mieć wszystko załatwionei nie muszą się o nic martwić.

 

Co można robić w Kutnie?

Zwiedzając takie miasta, jak Kutno, często zastanawiamy się, dlaczego nie są one opisywane w przewodnikach z cyklu Najpiękniejsze Miejsca w Polsce. Z pozoru jest to przeciętne miasto przemysłowe w samym geograficznym centrum Polski, ale to tylko pozory. W istocie w Kutnie dzieje się co najmniej tyle, co w innych popularnych miejscowościach rozrywkowych i turystycznych. Znajdziemy tu przede wszystkim różne zabytki architektoniczne, począwszy od Pałacu Pocztowego, a na kościołach skończywszy. Oczywiście nie brakuje tu również miejsc rozrywki, a więc kina oraz okresowych koncertów i festiwali, których corocznie odbywa się tutaj coraz więcej. Co ciekawe, bardzo często na takich festiwalach debiutują młodzi i zdolni muzycy oraz poeci. Jak widać, Kutno wcale nie musi być nudne. Wręcz przeciwnie, chodzenie do kina to nie jedyna atrakcja tego miasta, trzeba je tylko lepiej poznać i znaleźć w nim swój własny ciekawy zakątek, do którego będziemy chcieli często wracać w poszukiwaniu spokoju lub wręcz przeciwnie – rozrywki.

Ciekawe miejsca w Kutnie

Kutno, które jest położone zaledwie w odległości 20 kilometrów od geograficznego środka Polski, to wbrew pozorom nie tylko przeciętne miasto zbudowane w erze przemysłowej. Wręcz przeciwnie, znajdziemy tam wiele atrakcji związanych również z turystyką. Najpiękniej prezentują się oczywiście zabytki architektoniczne, takie jak całą zabudowa starego miasta, Pałac Pocztowy oraz ratusz miejski, który niemal od zawsze zostawał na zdjęciach turystów, którzy z Kutna wracali do swoich domów w całym kraju. Ale Kutno to nie tylko turystyka, ale również kultura i rozrywka. W okresie letnim można tu czasem posłuchać koncertowej muzyki lub odwiedzić jeden z festiwali, zwłaszcza związanych z poezją, które są tu organizowane rok w rok w coraz większej liczbie. Wygląda na to, że w takim mieście jak Kutno, trudno się nudzić, zwłaszcza że dzieje się tutaj całkiem sporo, więc jeśli nawet nie jest ono traktowane jak polska stolica rozrywki i turystyki, to można tam znaleźć coś dla siebie, zwłaszcza jeśli zależy nam na ciekawych wydarzeniach.

Last minute

Coraz częstszym sposobem na wyjazdy jest wyszukiwanie ofert na ostatnią chwilę. Przykładowo dzisiaj mamy 15 czerwca i znajdujemy na internecie okazjonalną cenę: wakacje od 18 czerwca na tydzień: Tunezja all inclusive 999 zł. Jest to bardzo prawdopodobne. Jeszcze tańsze ceny mogą pojawić się poza sezonem. W ten sposób sporo osób pozwala sobie na spontaniczną decyzję związaną z wyjazdem na wakacje i nie wydając przy tym dużo pienędzy. Jest to dobry sposób wypoczynku w zimie, kiedy wszyscy są już przemęczeni mrozami i zimą. Dlatego opcja last minute umożliwia nam tani wyjazd w cenie dużo niższej niż mogłoby się to odbyć w normalnym sezonie, w tych samych warunkach, ale po wyższej cenie. Jednak nie możemy też sugerować się tym, że tak jest zawsze.

Bo wtedy każdy z nas będzie czekał właśnie na taką okazję, ale może się nie doczekać. Bo skąd się biorą te promocje? Gdy pewna opcja wyjazdy jest organizowana od długiego czasu, jest przewidziana cena wyjazdy, jego wszystkie koszty i ogólny zarys, to powinna się również ukształtować grupa osób, która spowoduje, że wycieczka dojdzie do skutku. Jednak nie zawsze jest tak idealnie, że ile miejsc wolnych tyle chętnych ludzi. Dlatego im bliżej wyjazdu, tym celna wolnych miejsc znacznie spada w dół. Wszystko po to, by zachęcić klientów do udziału w dane imprezie. My, jako potencjalni klienci, którzy często wyszukują ciekawych promocji mamy nadzieję, że uda nam się znaleźć jakąś ciekawą opcję. Jednak nie zawsze się to udaje, bo może się okazać, że trafi się coś w terminie, który nam nie pasuje. Jest to dobra opcja dla studentów, którzy po męczącej sesji chcieliby sobie pozwolić na jakąkolowiek formę wypoczynku, więc wyszkują dostępna opcje, które są możliwe do zrealizowania. Nawet jeśli byśmy się bardzo uparli, to można sobie odpuścić tydzień szkolnych obowiązków, by móc sobie pozwolić na przedłużenie niezapomnianych wakacji. Wystarczy tylko śledzić oferty i promocje danych biur podróży i chcieć skorzystać z ich okazji i promocji. Bo jak teraz jest szansa, to poźniej może jej już nie być. To co zdecydujesz się czy nie ?