Archiwum miesiąca Listopad, 2016

Kraków – czym przyciąga turystów?

Kraków, zwany często grodem Kraka jest magiczną stolicą małopolski, przyciągającą turystów jak magnes. Sercem tego miasta jest niewątpliwie rynek, wytyczony w połowie wieku XIII, otoczony kilkusetletnimi kamienicami i pałacami. Nie należy pominąć także faktu, że krakowski rynek posiada również podziemia, które dla zwiedzających stają się wyjątkową podróżą w przeszłość, kryjącą na głębokości kilku metrów prawdziwy skarbiec wiedzy o Krakowie. Innym obiektem przyciągającym turystów jest Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, zwany kościołem Mariackim. Fasada tej świątyni ujęta jest w dwie wieże: niższą (o wysokości 69 metrów) oraz wyższą (liczącą 82 metry wysokości) zwana także hejnalicą, z której grany jest co godzinę słynny Hejnał Mariacki. Zwiedzając Kraków nie można obojętnie przejść obok Zamku Królewskiego na Wawelu, znajdującego się na wapiennym wzgórzu, nad Wisłą, będącego siedzibą władców polskich i ich nekropolią oraz miejscem, gdzie kształtowała się historia Polski.

Paryż – miasto miłości

To właśnie Francja jest jednym z najczęściej i najchętniej odwiedzanych państw na świecie. Szczególnie często zwiedzającymi są małżeństwa, przybywającymi na podróż poślubną. Paryż – leżący w samym sercu Francji – przyciąga miliony turystów. Pierwszym skojarzeniem związanym z tym państwem jest bez wątpienia wieża Eiffla, zaprojektowana przez Gustawa Eiffel’a, ale nie tylko ta budowla posiada czarowną moc. Paryż posiada wiele innych magicznych miejsc przyciągających ludzi z całego globu, na przykład: słynna Katedra Notre – Dame, Panteon, Pałac Elizejski czy Łuk Triumfalny. Paryż jest także lubiany za niepowtarzalną atmosferę, wąskie brukowane uliczki, otwarte place ujmują każdego turystę. Nazywany jest nie tylko miastem zakochanych, ale także światową stolicą mody. Nie sposób pominąć także dawnego pałacu królewskiego, będącego obecnie największym muzeum sztuki na świecie – czyli Luwr, posiadający imponującą kolekcję, między innymi słynna Mona Lisa, Jan Chrzciciel, Wenus z Milo, Kodeks Hammurabiego.

Turystyka a rozwój gospodarczy danego regionu.

image Turystyka stanowi istotny element gospodarki a w wielu państwach jest jej podstawą. Coraz częściej na obszarach wiejskich, które są atrakcyjne turystycznie mieszkańcy ograniczają działalność w rolnictwie lub całkowicie z niej rezygnują, korzystając z sektora usług turystycznych, który w wielu przypadkach okazuje się być bardziej dochodowy. Można także spotkać się z rolnikami, którzy łączą pracę na roli z założeniem gospodarstwa agroturystycznego, które często połączone jest z pracą u osoby zapewniającej nocleg i wyżywienie. Jednak nie należy tego traktować wyłącznie jako pracy, gdyż ten rodzaj turystyki obejmuje szereg usług dodatkowych, do których należy przykładowo jazda konna, wędkarstwo, uczestnictwo w obrzędach ludowych, przygotowywanie potraw charakterystycznych dla danego regionu. Należy podkreślić, że prawidłowa polityka gospodarcza jest uzależniona od odpowiedniej polityki rozwoju regionalnego, dlatego też im większy napływ turystów tym większe wpływy funduszy do portfela danej gminy czy województwa.

Czym jest atrakcyjność turystyczna?

image Atrakcyjność jest bardzo ważnym aspektem turystyki danego kraju. Czym właściwie jest atrakcyjność turystyczna? Są to wszystkie cechy, które wzbudzają zainteresowanie turystów danym regionem, obszarem czy pojedynczym obiektem. Można wyróżnić wiele czynników, które decydują o atrakcyjności turystycznej. Można do nich zaliczyć: walory turystyczne przyrodnicze i kulturowe, dostępność komunikacyjną, zagospodarowanie turystyczne. Istotne znaczenie ma także życzliwa postawa gospodarzy i mieszkańców danej wsi, regionu czy kraju. Walory turystyczne można podzielić na: wypoczynkowe – służące regeneracji zarówno sił fizycznych jak i psychicznych oraz krajoznawcze. Bardzo duża liczba turystów decydując się na podróż zwraca uwagę na możliwości dojazdu środkami lokomocyjnymi do określonego miejsca, jak i połączenia w obrębie wybranego regionu turystycznego. Zagospodarowanie turystyczne to wszelkiego rodzaju urządzenie i obiekty turystyczne, które mają na celu zaspokajanie potrzeb turystów, związanych z bierna lub aktywną turystyką.

Turystyka kwalifikowana

Czym właściwie jest? Pod pojęciem „turystyka kwalifikowana” kryje się zbiór różnych rodzajów uprawiania turystyki, do których należy: piesza – nizinna i górska, wodna – kajakowa, motorowodna, żeglarska i podwodna, narciarska, kolarska, motorowa, jeździecka, przygodowa, speleologiczna ( jaskiniowa). Uprawianie tej formy turystyki wymaga przygotowania nie tylko fizycznego, ale i psychicznego. Turysta powinien także wykazać się umiejętnością odpowiedniego zachowania w środowisku naturalnym i obiektach turystycznych. Nie bez znaczenia są także uprawnienia dotyczące posługiwania się sprzętem turystycznym, na przykład żaglówką czy sprzętem do nurkowania. Dlatego też turystów uprawiających taką formę turystyki określa się mianem turysty kwalifikowanego. Turystykę tą można uprawiać zarówno indywidualnie jak i zespołowo. Głównym celem uprawiania turystyki kwalifikowanej jest przede wszystkim wypoczynek, rekreacja, doskonalenie sprawności i wydolności, zdrowia połączone z poznawaniem danego kraju.

Turystyka poznawcza

Turystyka poznawcza należy do jednej z najpopularniejszych rodzajów turystyki i jest skierowana na zdobywanie wiedzy w określonej dziedzinie, na przykład poznania architektury, zabytków czy przyrody. Wśród turystyki poznawczej wyróżnia się wiele innych rodzajów turystyki, które ona zawiera. Popularnym rodzajem tej turystyki jest turystyka krajoznawcza oznaczająca zwiedzanie miejsc, obiektów, znajdujących się w kraju. Przykładowo, birdwatching, który polega na wyjeździe w obce miejsce, w celu obserwowania występujących tam gatunków ptaków czy safari, polegające na jeździe terenowym samochodem, głównie w krajach afrykańskich, podziwiając tamtejszą faunę i florę. Kolejną formą turystyki jest turystyka polarna, której głównym zadaniem są podróże w miejsca okołobiegunowe i ich zwiedzanie. Wyróżnia się także turystykę kulturową, w której ludzie zwiedzają miejsca szczególnie związane z kulturą. Do nowoczesnych form turystyki zalicza się turystykę filmową, polegającą na zwiedzaniu miejsc, w których kręcone było kultowe filmy i seriale oraz czarną turystykę – podczas wycieczek zwiedza się miejsca związane ze śmiercią, na przykład obozy koncentracyjne.  Turystyka poznawcza to najnowsza forma rozrywki.

Polskie Tatry

image Polskie Tatry to miejsce idealne dla miłośników sportów zimowych. Tatry stanowią bardzo atrakcyjne miejsce spędzenia wolnego czasu, dlatego też w ostatnich latach można zauważyć, że coraz więcej turystów przemierza tatrzańskie szlaki na nartach czy snowboardzie. To właśnie w Tatrach Wysokich znajduje się najdłuższa trasa narciarska w Polsce, która wiedzie z Kasprowego Wierchu przez Kocioł Goryczkowy do Kuźnic ( długość: 5400 m ). Trasa ta oznaczona jest kolorem czarnym, nie bez powodu: ma rekordową jak na polskie warunki różnicę wysokości, mającą blisko kilometr. Trasa ta jest wyjątkowo wymagająca i przeznaczona tylko dla doświadczonych narciarzy, nie oznacza to jednak, że nowicjusze nie znajdą tam miejsca dla siebie. Otóż atutem tych gór jest ilość szlaków turystycznych, dzięki którym turyści mogą dostosować odpowiedni szlak do swoich umiejętności. Szlaki narciarskie na Terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego znajdują się w górnej części Doliny Bystrej, Dolinie Chochołowskiej oraz na dawnej nartostradzie prowadzącej z Hali Gąsiennicowej do Kuźnic.

Polska turystyka

Polska pomimo tego, iż nie posiada obiektów o ogólnoświatowej sławie – do których można zaliczyć np. słynną wieżę Eiffla, znajdującą się we Francji – jest zaliczana do krajów atrakcyjnych turystycznie. Atutem Polski jest bez wątpienia różnorodność atrakcji turystycznych, kuszących swoim pięknem i wartością nie tylko turystów z kraju, ale z całego świata. Najczęściej jednak odwiedzają nas turyści z Niemiec, Czech, Białorusi, Ukrainy, Słowacji, Wielkiej Brytanii i Holandii. W Polsce pod względem krajoznawczym największe znaczenie mają miasta o zabytkowej budowie, do których zaliczane są: m.in. Kraków, Warszawa, Sandomierz, Wrocław, Gdańsk czy Toruń. Zainteresowaniem cieszą się także obiekty o międzynarodowej renomie, m.in. Kopalnia Soli w Wieliczce, Zamek Krzyżacki w Malborku, Klasztor Jasnogórski w Częstochowie, były obóz koncentracyjny w Oświęcimiu, Wilczy Szaniec na Mazurach. Na uwagę zasługują także elementy przyrody ożywionej i nieożywionej: puszcze ( np. Białowieska, Solska, Augustowska), góry ( Świętokrzyskie, Sudety, Karpaty), pojezierza ( np. Mazurskie, Wielkopolskie, Pomorskie).

Czym właściwie jest turystyka?

image W literaturze można spotkać wiele definicji słowa „turystyka”, które pochodzi z języka francuskiego: tour, oznaczającego wycieczkę, podróż, kończącą się powrotem do miejsca, z którego nastąpił wyjazd. W XVII wieku jako turystów uznawano arystokratyczną młodzież angielską, która po ukończeniu szkoły średniej wyjeżdżała głównie do Włoch po to, aby kontynuować naukę. Polskie Wydawnictwo Naukowe definiuje to pojęcie jako zorganizowane wyjazdy poza miejsce stałego zamieszkania, niezwiązane z pracą zawodową i zmianą miejsca zamieszkania, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Z kolei Instytut Turystyki pojęcie „turystyka” definiuje jako ogół działań ludzi podróżujących i przebywających dla wypoczynku, w interesach lub innych celach przez okres nie przekraczający jednego roku bez przerwy, w miejscach, które znajdują się poza ich zwykłym otoczeniem. Należy podkreślić, że pojęcie to nie jest ograniczone tylko do rynku wakacyjnego. Najprościej ujmując turystyka to wszelkie podróżowanie dla przyjemności, pieszo lub określonymi środkami lokomocji, w celach poznawczych, rekreacyjnych czy krajoznawczych.