Archiwum miesiąca Wrzesień, 2015

Polskie Pomorze

31Mimo, iż często spotykamy się z opiniami, że polskie pomorze jest mało atrakcyjne, pogoda niepewna a woda zimna; że plaże brudne a turyści kłopotliwi i że taniej i pewniej można spędzić urlop na południu, na przykład nad chorwackim Adriatykiem, to jednak cały czas polskie nadmorskie kurorty są w sezonie letnim oblegane do tego stopnia, ze bez wcześniejszej rezerwacji trudno o wynajem kwatery. W czym tkwi fenomen atrakcyjności polskich plaż? Mimo wszelkich negatywnych opinii wakacje tutaj spędzone nadal będą tańsze niż na przykład we Włoszech czy Francji. Dojazd również będzie łatwiejszy, tańszy i szybszy.

Polskie plaże tak naprawdę posiadają również niesamowity urok – złociste piaski, cudowne, romantyczne zachody słońca i zapach ryb z pobliskich wędzarni. Wszystko to sprawia, że nadal chętnie wracamy w te wspaniałe rejony, nie tylko my Polacy, ale turyści w ogóle. Ściągają tu bowiem urlopowicze z wszystkich regionów Europy i nie tylko, znajdują tu bowiem spokój i masę atrakcji dla każdego zarazem.

Turystyka w Polsce

Stare przysłowie mówiące „swojego nie znacie, obce chwalicie” ma obecnie coraz mniej wspólnego z rzeczywistością. Coraz częściej odwiedzamy nasze rodzime tereny w celu poznania historii naszych przodków, czy chociażby w celach wypoczynkowych. Nikogo więc nie dziwi, ze turystyka w Polsce kwitnie, skoro nadal na wakacyjny wypoczynek najchętniej wybieramy nasze nadbałtyckie kurorty. Polskie szeroki plaże oferują bowiem piękny złocisty piasek i niezapomniane zachody słońca. Woda w Bałtyku nie należy może do najcieplejszych, ale mimo to chętnie zażywamy tych chłodzących kąpieli upalnym latem. Pomorze to jednak nie wszystko czym dysponuje nasza Polska turystyka. Mamy przecież piękne góry, które turyści chętnie odwiedzają o każdej porze roku – zimą korzystając z ośrodków narciarskich, latem natomiast czerpiąc radość z długich spacerów po dostosowanych do każdego rodzaju turysty górskich szlakach. Poza tym historię naszego kraju możemy poznawać zwiedzając i poznając zabytki tak pięknych i bogatych kulturowo miast jak Kraków, Wrocław czy Warszawa.

Polskie miasta warte zwiedzenia.

W naszym kraju znajduje się mnóstwo miast i miasteczek, które warto zwiedzić podczas urlopu. Nie sposób jest wymienić ich wszystkich. Skupię się zatem na jednym, które osobiście najbardziej mi sie podoba. Mowa tutaj oczywiście o Krakowie. Jest to niepowtarzalne miasto, które posiada niesamowitą atmosferę. Jest bardzo dużo miejsc dom zwiedzania, od Wawelu aż po same Sukiennice. Przyjeżdża tu bardzo dużo młodych ludzi, jest dużo studentów, organizowane są liczne imprezy kulturalne i festiwale muzyczne co jest dodatkowym elementem przyciągającym turystów. Sercem Krakowa niewątpliwie jest rynek z pięknym kościołem mariackim, wspaniała architektura budynków i samych Sukiennic sprawa, że przez całą noc można tamtędy chodzić i to się nie nudzi. Krakowski rynek pełen jest restauracji i knajp, w których można przesiedzieć całą noc obserwując to co dzieje się na rynku. Wraz z nadejściem nocy ludzi na krakowskim rynku przybywa, życie kulturalne kwitnie, jest bardzo dobra atmosfera, w której można się zrelaksować. Warto wyjechać do Krakowa choćby na weekend.

Środki transportu na wakacje.

Środki transportu na wakacje. Wybierając się na urlop stajemy przed możliwością wyboru naszego środka transportu, którym będziemy podróżować. Wszystko zależy od odległości jaka chcemy pokonać i od tego w jaki sposób chcemy na miejscy spędzać wolny czas. Jeżeli chodzi o wycieczki za granice, najbardziej popularnym środkiem są samoloty, podróżuje się nimi najszybciej, przykładowo lot z Polski do Rzymu trwa około 1, 5 godziny, podczas gdy samochodem zajęłoby to nam minimum dwa dni. Samoloty również są bardziej bezpieczne i komfortowe. Popularne są także podróże drogą kolejową, ale to już wewnątrz granic Polski, obecnie PKP coraz bardziej się rozwija i podróżnicy coraz częściej korzystają z ich usług, składa się na to dobra infrastruktura kolejowa i coraz więcej szybkich pociągów międzymiastowych. Można też wybrać podróż własnym samochodem, nie jest to jednak najbardziej wygodna forma podróży, zwłaszcza całej rodziny. Dodatkowo trzeba jeszcze spakować liczne bagaże co nie sprzyja wygodnej podróży. Jednak środek ten ma ta zaletę że po przyjeździe na miejsce, możemy swobodnie poruszać się gdzie tylko chcemy i nie jesteśmy od nikogo uzależnieni.

Najlepszy okres na urlop.

Najlepszy okres na urlop. Tak naprawdę nie ma czegoś takiego jak najlepszy czas na wypoczynek. Wszystko zależy od naszych preferencji. Oczywiście są rzeczy niezależne od nas, dzięki którym skłaniamy się do urlopu w okresie np. wakacyjnym. Są to np. ceny hoteli, dodatkowe atrakcje, promocje w biurach podróży. Jednak najważniejsze są nasze preferencje i to co lubimy. Najbardziej popularnym okresem wypoczynkowym w Polsce jest przełom lipca i sierpnia, są to ciepłe miesiące w których Polacy najczęściej biorą urlopy. Jednak nadmiar entuzjastów tego okresu ma swoje wady, powoduje to duże tłoki i nadmiar ludzi na plażach. To samo tyczy sie okresu zimowego i podróżowania w góry, jest bardzo dużo osób na stokach narciarskich i bardzo duże kolejki do kolejek górskich. Należy więc przeanalizować nasze oczekiwania, oraz warunki gdzie będziemy spędzać wolny czas. Trzeba wziąć pod uwagę nasz komfort i to jak będziemy się czuli, oraz czy w danym czasie będzie wystarczająco atrakcji, aby nasz urlop lub wakacje były udane.

Koszty wczasów w Polsce.

Koszty wczasów w Polsce są bardzo zróżnicowane. Wszystko zależy od miejsca gdzie chcemy spędzić urlop oraz od standardów jakie wybierzemy. Jadąc nad morze na tydzień, musimy wydać kwotę rzędu 1500-2000 na jedna osobą wliczając w to ceny noclegu oraz ewentualnego wyżywienia. Należy jednak pamiętać, że dobrze jest mieć ze sobą gotówkę. Wczasy w Polsce są drogie. W porównaniu z innymi krajami europejskimi wypadamy dość blado. Oczywiście dla obcokrajowców Polska jest bardzo atrakcyjna cenowo, natomiast dla przeciętnego Kowalskiego koszty spędzenia wakacji w górach czy nad bałtykiem są dość duże. Obecnie spotyka się oferty biur podróży wczasów zagranicznych które kosztują koło 2000 na osobą, gdzie np. możemy polecieć do Turcji, mamy zakwaterowanie, jedzenie i liczne atrakcje wliczone już w ceny biletów. Dodatkowo często spotyka się opcję z alkoholem i dostępnym barem również w cenie biletu. Sprawia to, że Polacy coraz częściej spędzają urlop za granicą, ponieważ wychodzi to taniej a atrakcje są dużo większe niż Polsce.

Organizacja wakacji na własną rękę.

Organizacja wakacji na własną rękę jest coraz bardziej powszechna. Wiele osób, chcąc przeżyć jakąś przygodę i odciąć się od świata codziennego i miejskiego życia, sami organizują sobie wakacje. W tym przypadku nie korzysta się z usług biur podróży, hoteli czy restauracji. Tutaj wszystko organizuje się samemu. Najczęściej wakacje w taki sposób spędza się na jeziorem lub w górach pod namiotem. Koszty są dużo mniejsze niż wynajęcie pokoju hotelowego. Poza tym ludziom bardzo podoba się biwakowy sposób wypoczynku. Ma to swój klimat, jednak jest to przeznaczone dla osób o w miarę dużej wytrzymałości na niesprzyjające warunki. Nie ma tutaj mowy o wygodnym hotelu, w którym mamy wygodne łóżko, śniadanie i dostęp do ciepłej bieżącej wody. Tutaj wszystko organizujemy sami. Sam fakt, że nie ma tutaj stałego dostępu do wody, bardzo wielu ludzi zniechęca. Jednak nie jest to takie straszne, zwykle obozy namiotowe znajdują się w pobliżu hoteli i restauracji, więc biwakowanie jest ułatwione. W końcu chodzi tutaj o wypoczynek a nie tydzień w obozie przetrwania.

Zalety polskich gór.

gory1W południowej Polsce można znaleźć miejsca do wypoczynku i relaksu. Czołowym przedstawicielem polskich atrakcji są polskie góry. Nasz kraj jest bardzo korzystnie usytuowany jeżeli chodzi i atrakcje turystyczne. Dlatego też polskie góry odwiedza bardzo dużo turystów zza granicy. Poza pięknymi widokami, czystym powietrzem, mamy bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną. Bogata architektura, piękne budynki i domy góralskie oraz kultura góralska jest elementem magnetycznym polskich gór. Hotele również robione są w stylistyce góralskiej, bogate drewniane zdobienia i swojski styl jest czymś czego ludzie z miasta potrzebują i gotowi są zapłacić za taki standard dużo pieniędzy.

Jeżeli chodzi o zimę polskie góry oferują sporty zimowe, czynne są stoki narciarskie i wyciągi górskie gdzie można miło i aktynie spędzić czas. W polskich górach znajdują się popularne miasteczka mające na celu promować region, klasycznym przykładem takiego miasteczka jest sławne Zakopane, gdzie znajduje się szereg atrakcji i miejsc gdzie można spędzić czas, restauracje, bary i puby w stylu góralskim i z góralskim jedzeniem.