Archiwum miesiąca Grudzień, 2015

Górskie miejscowości

10 (2)Warto przynajmniej kilka razy w roku udać się w jakieś przyjemne miejsce i choć na chwilę zapomnieć o pracy. Nie tylko latem. Wiele osób decyduje się na wyjazd tylko w czasie wakacji, a to błąd, ponieważ zorganizowanie weekendowego wyjazdu nie jest bardzo czasochłonne, dodatkowo wcale nie musi wiązać się z dużymi wydatkami.

W Polsce jest mnóstwo miejsc wartych odwiedzenia, niezależnie od tego czy lubi zwiedzanie, czy woli długie wędrówki różnymi szlakami. Trudno więc się dziwić, że turystyka krajowa cały czas się rozwija. Bezsprzecznie Krościenko nad Dunajcem, czy oddalona od niego zaledwie o kilka kilometrów Szczawnica, przypadną do gustu większości piechurów. W miasteczkach są trasy, którymi warto wędrować, a Pieniński Park Narodowy na pewno zachwyci każdego. Ponadto, jeśli chodzenie wyłącznie po płaskim podłożu niekoniecznie jest ulubionym zajęciem turysty, może zacząć zdobywać Pieniny. Wspomniane góry nie są wysokie, zatem większość osób poradzi sobie z wyjściem na nie, należy tylko pamiętać o odpowiednim obuwiu – nie warto ryzykować zdobywania Trzech Koron w sandałach…

Wycieczki rowerowe

Często już w okolicach marca sporo osób zadaje sobie pytanie gdzie spędzić urlop. Oczywiście wybór odpowiedniego miejsca jest istotny, jednak czy rzeczywiście wyjazd powinien być jedynym, ewentualnie jednym z dwóch, w całym roku? Dobrym pomysłem jest organizowanie niedalekich wycieczek, które można odbywać naprawdę często.

Części osób turystyka kojarzy się zapewne z bardzo dalekimi wycieczkami i zwiedzaniem odległych państw. Jednak turystyka ma różne oblicza. Jednym z nich jest ta rowerowa. Polega ona oczywiście na odwiedzaniu różnych inspirujących miejsc, a dociera się do nich właśnie na dwóch kółkach. Taka forma spędzania czasu ma właściwie same plusy:

– dostępność – wiele osób ma rower, poza tym funkcjonuje wiele wypożyczalni, z których za niewielką opłatą można wypożyczyć dobry sprzęt;
– aktywne spędzanie czasu – uprawianie sportu jest przyjemne, a rekreacyjne wycieczki rowerowe nie są wymagające, zatem może je odbywać właściwie każdy;
– czas spędzony z rodziną – wyjazdy są najprzyjemniejsze w gronie bliskich.

Jak widać przejażdżki rowerowe mają wyłącznie zalety, warto więc od czasu do czasu wybrać się gdzieś na dwóch kółkach.

Różne oblicza wypoczynku

24Większość osób stara się przynajmniej raz do roku wyjechać urlop, który po wielu miesiącach ciężkiej pracy należy się przecież każdemu. Nierzadko ludzie planują wakacyjny wyjazd już na wiele miesięcy przed okresem letnim. Część z nich decyduje się na zagraniczne wyjazdy, jednak większość wybiera Polskę, ponieważ spędzenie tu urlopu często wiąże się z niższymi kosztami, a atrakcji i obiektów do zwiedzania jest mnóstwo.

Bardzo często wybieranym przez Polaków kierunkiem jest morze. Trudno się temu dziwić, bowiem polskie plaże naprawdę potrafią zachwycić. Jednak wielu młodych ludzi decyduje się na wyjazd do Trójmiasta nie ze względu na morskie kąpiele, a w związku odbywającym się tam co roku festiwalem muzycznym. Czterodniowy Open’er Festival co roku przyciąga mnóstwo ludzi do Gdyni, a to ze względu na występy gwiazd światowej sławy. Od kilkunastu lat pojawiają się tam znane nazwiska, które przyciągają fanów z całego kraju. Jak widać wypoczynek w Polsce może mieć różne oblicza, jednak na pewno każdy znajdzie formę spędzenia czasu, która będzie mu odpowiadać.

Podróżowanie za grosze

Prawdopodobnie wiele osób żyje w błędnym przekonaniu, że podróżowanie jest rozrywką przeznaczoną dla osób z dobrą sytuacją materialną, ponieważ dalekie wyjazdy są kosztowne. Oczywiście nie jest to prawda – dzisiaj, w dobie internetu, wspaniały wyjazd pełen wrażeń nietrudno zorganizować po kosztach. Umożliwiają to najróżniejsze serwisy.

Potęga internetu

Od pewnego czasu popularne stało się dzielenie kosztu benzyny. Osoba udająca się z konkretnego miejsca do określonej przez siebie miejscowości, może poinformować o tym w odpowiednim serwisie. Podane zostają data i orientacyjna godzina wyjazdu oraz koszt paliwa (dla jednej osoby). W ten sposób korzystają wszyscy – kierowca nie musi samodzielnie ponosić całego kosztu benzyny, towarzysz podróży jedzie w wygodnych warunkach, za niewygórowaną cenę, nierzadko jest także dowożony na docelowy adres swojej wycieczki. Jest to bardzo ciekawa forma podróżowania. Pozwala nie tylko na poznawanie nowych, interesujących ludzi, umożliwia także zwiedzanie kraju przy ponoszeniu minimalnych kosztów.

Aktywny wypoczynek

211Wydaje się, że w kraju nie brakuje fanów zimowych atrakcji. Najmłodsi uwielbiają czas spędzony na sankach, starsi wolą spędzić dzień na szusowaniu na nartach lub desce snowboardowej. Trudno zatem się dziwić, że turystyka w Polsce cały czas prężnie się rozwija. Wiele osób pragnie aktywnie spędzić zimowy urlop w górskich miejscowościach, gdzie śniegu na pewno nie zabraknie.

Oczywiście decydując się na wyjazd na narty każdy liczy się z tym, że większość dnia poświęci na szusowanie. Dobrze przygotowanych stoków i wyciągów jest sporo, również ze znalezieniem miejsca noclegowego – czy to w prywatnej kwaterze, czy w hotelu – w ich okolicy również nie powinno być problemu. Warto jednak jeszcze przed wyjazdem pomyśleć o regeneracji i nie zapomnieć o spakowaniu… stroju kąpielowego. W górskich miejscowościach łatwo znaleźć baseny z wodami termalnymi o leczniczych właściwościach i stosunkowo wysokiej temperaturze. Wydaje się, że to miejsce stworzone do relaksu dla zmęczonych szusowaniem narciarzy.

Zwiedzajmy miejsca z historią

Turystyka wielu osobom może kojarzyć się wyłącznie z dalekimi wojażami, odwiedzaniem egzotycznych krajów i poznawaniem nowych kultur. Jednak turystyka ma różne oblicza. Warto starać się wspierać tę polską, ponieważ nasz kraj ma naprawdę wiele do zaoferowania.

Warto co jakiś czas wybrać się na wycieczkę objazdową i zwiedzanie kraju. W czasie dwutygodniowego urlopu nie jest się rzecz jasna w stanie zobaczyć wszystkiego wartego obejrzenia, jednak pewien plan można zrealizować. Dobrym pomysłem wydaje się być np. odwiedzenie trzech polskich miast: Krakowa, Wrocławia i Warszawy. Wbrew pozorom odległość między nimi nie jest duża (niesłuszne są zatem obawy, że spędzi się urlop w samochodzie), a są to bezdyskusyjnie miejsca warte zwiedzenia. Kraków, była stolica Polski, z jednym z największych rynków w Europie, Wrocław z zapierającą dech w piersiach Panoramą Racławicką, czy Warszawa – stolica, której chyba nikomu nie trzeba reklamować. Można odbyć wspaniałą podróż za niewielkie pieniądze, bowiem niektóre portale umożliwiają zorganizowanie bardzo taniego, lub nawet bezpłatnego noclegu, w każdym mieście.

Helskie wakacje

29Wiele osób lubi spędzać wakacyjny urlop nad morzem. Wiele z nich stawia na wypoczynek w Polsce, czemu trudno się dziwić, ponieważ jest mnóstwo rzeczy, które można tam robić. Ponadto trudno nie zachwycić się pięknym krajobrazem np. na półwyspie helskim.

Nadmorskie atrakcje

Co, poza kąpielami w morzu, można robić podczas wakacji nad polskim morzem? Możliwości jest wiele. Każdą osobę, która lubi aktywny wypoczynek, na pewno zainteresuje fakt, że na wspomnianym już półwyspie helskim działa niemało szkół windsurfingowych. Trudno, będąc w miejscu o tak sprzyjających warunkach, nie spróbować choć raz popłynąć na desce. Również dla osób aktywnych, chociaż niekoniecznie mających ochotę na całodzienną zabawę w wodzie, istnieje możliwość wypożyczenia rowerów. W każdym ośrodku wczasowym na pewno będzie taka opcja, a helskie lasy zachęcają do długich rowerowych wycieczek. Jeśli natomiast nad morze wybierze się osoba nie przepadająca za sportem, również znajdzie rozrywkę: latarnie morskie, czy fokarium bezsprzecznie warte są odwiedzenia.

Turystyka górska w Polsce

Niegasnącą popularnością cieszą się wyjazdy do ciepłych krajów. Bułgaria, Hiszpania, czy Egipt ciągle są w czołówce wśród najczęściej wybieranych kierunków wśród Polaków. Czy jednak w związku z powyższym wypoczynek w Polsce jest mniej popularny? Absolutnie nie.

Turystyka w Polsce cały czas się rozwija. Oczywiście popularne miejscowości, jak np. Zakopane cały czas są chętnie odwiedzane. Miasto zyskało taką sławę przede wszystkim za sprawą Adama Małysza i jego sukcesów sportowych. Do dziś konkursy w skokach narciarskich cieszą się dużą popularnością. Co ważne – Zakopane jest miejscem, w którym skoczkowie lubią rywalizować, a to dzięki niesamowitej atmosferze panującej pod skocznią.

Inne górskie miejscowości jak np. Białka, czy Bukowina Tatrzańska również są chętnie odwiedzane, głównie ze względu na dużą ilość stoków narciarskich. Zyskują na tym wszyscy – ludzie mieszkający w turystycznych miasteczkach, którzy czerpią zyski z handlu, ale przede wszystkim turyści, którzy mogą postawić na aktywny wypoczynek w pięknych i świetnie do tego przygotowanych miejscach.

Aktywny wypoczynek w górach

22Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że Polska jest pięknym krajem. Różnorodność krajobrazu, ogromna ilość zabytków powinna zatem przekonywać mieszkańców do jej poznawania. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat popularne stały się zagraniczne wojaże i egzotyczne wycieczki. Czy atrakcyjny wypoczynek w Polsce jest możliwy?

Górskie atrakcje

W Polsce nie sposób się nudzić i mimo popularności zagranicznych wycieczek, mnóstwo Polaków decyduje się na spędzenie urlopu w ojczyźnie. Trudno się temu dziwić bowiem atrakcji jest naprawdę wiele. Dużą popularnością cieszą się miejscowości górskie. Trudno się temu dziwić, ponieważ można tam aktywnie spędzić czas właściwie podczas każdej pory roku. Zimą duża ilość stoków zachęca narciarzu do szusowania, a latem piechurzy mogą zdobywać kolejne szczyty. Również finanse rzadko kiedy są przeszkodą, bowiem w górach nietrudno o nocleg w niedrogim schronisku. Nie brakuje tam także 5 – gwiazdkowych hoteli dla turystów lubiących po aktywnie spędzonym czasie spędzać wieczory w bardziej komfortowych warunkach.