Archiwum miesiąca Listopad, 2015

Baza noclegowa i atrakcje hoteli

Turystyka w Polsce to jeden z najszybciej rozwijających się sektorów naszej gospodarki. Jej nieodzownym elementem jest odpowiednia baza noclegowa. Bez wystarczającej ilości miejsc w hotelach, pensjonatach czy gospodarstwach agroturystycznych nie można byłoby mówić o rozwoju turystyki. Wzrost liczby hoteli i innych miejsc pobytu spowodował, że właściciele obiektów prześcigają się w tworzeniu ciekawych ofert, tak aby turysta decydujący się na wypoczynek w Polsce zdecydował się na wybór właśnie ich obiektu. Jednym ze sposobów ściągnięcia klienta jest stworzenie niepowtarzalnej atrakcji, która nie jest dostępna w innym miejscu czy regionie kraju. Temu między innymi służy promocja regionu zielonogórskiego, jako jedynego w Polsce zagłębia winiarskiego. Wiele obiektów próbuje wybić się na oryginalność wymyślając nietypowe atrakcje jak kąpiel w bani czy specjalne tory rekreacyjno – treningowe. Jednak pomimo tych wszystkich atrakcji goście cenią sobie przede wszystkim jakość usług i atmosferę miejsca, dlatego też ciągle najlepiej sprzedaje się po prostu domowa, przyjazna atmosfera.

Turystyka rowerowa w Polsce

14Rower staje się z roku na rok coraz popularniejszym środkiem transportu w mieście. Przedostanie się z jednego końca dużego miasta na drugi bywa często szybsze na rowerze niż samochodem, który stoi w ciągnących się kilometrami korkach. Nie powinien zatem nikogo dziwić szybki rozwój turystyki rowerowej. Miłośnicy dwóch kółek nie chcą bowiem z nich rezygnować nawet w weekendy czy podczas urlopu. Dlatego też pojawiły się w ostatnim czasie liczne ścieżki i szlaki rowerowe. Na szczególną uwagę w tym kontekście zasługuje projekt szlaków rowerowych w Polsce wschodniej zwany Green Velo.

Szlak ten został tak zaprojektowany, że cykliści mogą nie tylko delektować się przyjemnością samej jazdy, ale połączyć tę przyjemność ze zwiedzaniem interesujących miejsc historycznych oraz atrakcji przyrodniczych i krajobrazowych. Mapa szlaku Green Velo uwzględnia również bazę noclegową i gastronomiczną w północno – wschodniej części kraju, dzięki czemu planowanie trasy jest dużo łatwiejsze i zdecydowanie przyjemniejsze.

Zwiedzanie kraju – park w Białowieży

Jedyna w Europie, zachowana w nienaruszonym stanie puszcza z sercem w Białowieskim Parku Narodowym stanowi niepowtarzalną w skali światowej przyrodniczą atrakcję turystyczną. Liczni turyści przyjeżdżający w region wschodniej Polski mogą nie tylko pooddychać powietrzem prastarego lasu, ale również odwiedzić nietypowy park zoologiczny. Na ogromnym obszarze zgromadzono tu zwierzęta żyjące w Puszczy Białowieskiej i stworzono im warunki bardzo zbliżone do naturalnych. Można tu zobaczyć najstarsze w Polsce stado żubrów – zwierząt żyjących na wolności jedynie na terenie puszczy, ale również liczne inne gatunki. Duże wrażenie na turystach robią rysie i wilki, ale interesujące szczególnie dla najmłodszych mogą być też stada saren, jelenie czy łosie. Zobaczenie tych wszystkich zwierząt połączone z przejażdżką regionalną furmanką z woźnicą mówiącym w regionalnej gwarze jest bez wątpienia niezapomnianym przeżyciem i może być bardzo dobrym powodem, aby zwiedzanie kraju rozpocząć właśnie z tego miejsca.

Turystyka pielgrzymkowa w Polsce

104Zwiedzanie kraju to jedna z popularnych form wypoczynku dla seniorów. Istotną rolę odgrywa tu również pielgrzymowanie do miejsc świętych i miejsc kultu maryjnego. Najważniejszym punktem tego typu wyjazdów jest bez wątpienia Częstochowa. Znajdujący się w tym mieście klasztor na Jasnej Górze przyciąga co roku miliony pielgrzymów i turystów nie tylko z Polski, ale również z całego świata. Przy okazji wizyty w Częstochowie pielgrzymi odwiedzają również Kalwarię Zebrzydowską oraz Wadowice –miejsce urodzin wielkiego papieża Polaka Jana Pawła II. Jasna góra to jednak nie jedyne miejsce, do którego pielgrzymują Polacy.

Poczesne miejsce odgrywają również sanktuaria w Licheniu, Świętej Lipce czy Gietrzwałdzie, upamiętniające cudowne objawienia na ziemiach polskich. Pielgrzymi podróżują też do miejsc związanych z ważnymi świętymi jak chociażby do Niepokalanowa, gdzie pracował święty Maksymilian Kolbe, czy do Roszkowa, miejsca urodzenia świętego Stanisława Kostki. Dzięki ciągłej popularyzacji licznych miejscowości liczba miejsc kultu ciągle rośnie, a turystyka pielgrzymkowa rozwija się w najlepsze.

Gdzie pojechać na wycieczkę?

Banałem, ale zarazem i oczywistością wydaje się stwierdzenie, że Polska to piękny kraj. Do tego nie trzeba nikogo przekonywać. Niemniej jednak, aby poznać chociażby te najważniejsze miejsca na turystycznej mapie Polski, trzeba poświęcić sporo czasu na zwiedzanie kraju. Dlatego też już najmłodsi wyjeżdżają na wycieczki szkolne do najważniejszych miejsc w państwie. Jedną z najpopularniejszych tras turystyki objazdowej jest trasa po południowej Polsce. Obowiązkowym punktem programu jest zwiedzanie Krakowa, kopalni soli w Wieliczce oraz wizyta w Oświęcimiu. Program ten można zawsze rozszerzyć o spacer po Parku Ojcowskim, gdzie można podziwiać niezwykłe kształty skał wapiennych ze słynną Maczugą Herkulesa na czele. Północne regiony kraju też mają wiele do zaoferowania turystom. Niesłabnącym powodzeniem cieszy się Gdańsk czy Toruń. W zachodniej części Polski warto zajechać chociażby na chwilę do Gniezna – pierwszej stolicy państwa Piastów oraz odwiedzić Biskupin – prastary gród słowiański. Na wschodzie czeka na turystów Zamość – perła polskiego renesansu oraz Białowieża położona w sercu jedynej w Europie puszczy wpisanej na listę światowego dziedzictwa.

Zwiedzanie kraju – Mazury

gdansk8Spopularyzowane jakiś czas temu hasło: „Mazury – cud natury” nie jest wcale przesadzone. Kraina tysiąca jezior w północnej części kraju to doskonałe miejsce na wypoczynek w Polsce o każdej porze roku. W okresie letnim Mazury są prawdziwym rajem dla miłośników sportów wodnych. Jeziora są pełne większych i mniejszych żaglówek, łódek czy rowerów wodnych. Liczne rzeczki i kanały zachęcają do organizowania spływów kajakowych, podczas których można podziwiać piękno krajobrazu. Ten region kraju to również eldorado dla wędkarzy.

Organizowane co roku konkursy wędkarskie przyciągają setki amatorów tego nietypowego sportu. Ale Mazury to nie tylko rekreacja. To również liczne punkty, które warto przewidzieć, gdy planuje się zwiedzanie kraju. Na szczególną uwagę zasługują gotyckie zamki krzyżackie jak chociażby ten w Szczytnie czy Nidzicy oraz pozostałości bunkrów Hitlera w Wilczym Szańcu. Na mazury warto wybrać się również zimą. Coraz lepiej rozwinięta baza turystyczna sprawia, że każdy znajdzie tu ulubiony sposób na spędzenie zimowego urlopu. Na narciarzy czekają szlaki do nart biegowych oraz dobrze przygotowane stoki. Można też jeździć na łyżwach, wziąć udział w kuligu, czy po prostu pospacerować po lesie i nacieszyć oczy pięknym krajobrazem.

Zwiedzanie kraju – Gdańsk

Letni wypoczynek w Polsce kojarzy się najczęściej z pobytem nad polskim morzem. Decydując się na taki wyjazd warto odwiedzić Gdańsk – jedno z najciekawszych miast w Polsce. To portowe miasto przez setki lat było centrum transportu morskiego i silnym ośrodkiem handlowym na Bałtyku, przez co stawało się miejscem konfliktów pomiędzy różnymi państwami. Ślady panowania krzyżackiego, niemieckiego i polskiego widać na każdym kroku. Dlatego warto w trakcie urlopu wybrać się na Długi Targ, główną ulicę starego Gdańska i tam pooddychać atmosferą miasta. Na starówce każdy znajdzie coś dla siebie. Miłośnicy architektury będą mogli podziwiać piękne mieszczańskie kamienice, starego żurawia portowego czy gdański kościół mariacki. Na amatorów dobrego jedzenia czekają liczne restauracje i tawerny serwujące świeżą rybę oraz potrawy z całego świata. Tym którzy cenią spokój i ciszę przypadnie na pewno do gustu pomysł wybrania się do Oliwy, gdzie można posłuchać koncertów organowych w katedrze lub wybrać się na spacer po ogrodzie botanicznym. Podsumowując, Gdańsk to bez wątpienia miejsce, które przynajmniej raz warto odwiedzić.

Zwiedzanie kraju – Kraków

Na mapie turystycznej Polski są setki miejsc wartych zobaczenia. Bez wątpienia jednak na pierwsze miejsce atrakcji turystycznych naszego kraju wysuwa się Kraków. Ten stary, piastowski gród od lat cieszy się niesłabnącą popularnością zarówno wśród turystów polskich jak i zagranicznych. Mówi się nawet, że zwiedzanie kraju bez wizyty w Krakowie zawsze będzie niepełne. Zwiedzając Kraków nie można pominąć najważniejszego miejsca w historii Polski, jakim jest Wawel. Tu zobaczymy piękne królewskie sale, zdobyte przez wieki skarby, a w podziemiach katedry wawelskiej będziemy mogli złożyć hołd pochowanym tam władcom. Warto również znaleźć czas na odwiedzenie krakowskiego Kazimierza, starej dzielnicy żydowskiej, gdzie można poczuć niepowtarzalny klimat i atmosferę sprzed lat. Dla osób szukających niestandardowych atrakcji przygotowano muzeum przy Kopcu Kościuszki, w którym można zrobić sobie zdjęcie z figurami woskowymi ważnych postaci historycznych jak Piłsudski czy Paderewski. Kraków to również ważne centrum artystyczne i kulturalne, dlatego też w jego atmosferze można zakochać się na długie lata.