Dominikana

4Dominikana to państwo na Morzu Karaibskim, które zajmuje blisko 2/3 powierzchni wyspy Haiti, czyli 48 700 km. Sytuuje się tym samym na 129 miejscu pod względem wielkości. Stolicą Dominikany jest Santo Domingo. Miejsce to odkryte zostało w 1942 roku przez żeglarza Krzysztofa Kolumba podczas jego wyprawy do Indii. To on rozpoczął tam również uprawę trzciny cukrowej i tym samym zapoczątkował rewolucję cukru na całym świecie. Dominikana, zwana inaczej Republiką Dominikańską, podzielona jest na 26 prowincji i dystrykt stołeczny Santo Domingo. Rząd sprawuje prezydent wraz z dwuizbowym parlamentem, który jest wybierany co 4 lata. Językiem urzędowym jest hiszpański. Większość ludności jest katolikami (79%), na drugim miejscu znajdują się protestanci – 10%.
W kraju tym przez cały rok panuje klimat tropikalny. Temperatury wahają się w granicach 18 – 27 stopni. Najcieplejsze miejsce to okolica jeziora Lago Enriquillo, gdzie termometry wskazują niekiedy 40 stopni Celsjusza. Spotkać tu można jedne z nielicznych na wyspie gadów – krokodyle. Nie występują tu także kojarzące się z tropikami jadowite węże. Niezwykle ciekawy jest natomiast świat ptaków.
Dominikańczycy żyją głównie z handlu cukrem, bananami, kawą i tytoniem. Cennym materiałem eksportowym są również złoto, srebro, bursztyn, nikiel i sól kamienna.
Dobrze w tym kraju rozbudowana jest sieć dróg krajowych licząca 17 400 km. Linia kolejowa, pomimo, że istnieje (142 km długości), nie jest w użyciu. Wśród ważniejszych portów wyróżnia się Santo Domingo, Ria Haina, La Romana oraz San Pedro de Macoris. Międzynarodowe lotnisko znajduje się w stolicy, ale także w Puerto Plata, Punta Cana, Barahona.
Sami Domikańczycy to niezwykle przyjaźnie nastawiony naród, którego główną dewizą jest „no hay problemas”, czyli „nic się nie stało”. Wiele mówi się także o gościnności mieszkańców tego kraju. Muzyka i taniec towarzyszą każdemu Dominikańczykowi niemalże przy każdej okazji. Najpopularniejszą muzyką jest merengue, którego uczy się już nawet najmłodsze dzieci. Innym gatunkiem muzycznym jest bachata, która w przeciwieństwie do merengue bogata jest w smutne i nostalgiczne dźwięki.

Comments are closed.