Jakie atrakcje czekają nas w górach?

Specyficzna sfera, jaką jest turystyka górska, znacznie różni się od tej, z jaką mamy do czynienia w przypadku turystyki miejskiej (zwiedzania miast), nadmorskiej (wypoczynku nad Bałtykiem) czy mazurskiej. Specyficzność ta objawia się przede wszystkim w braku ograniczeń co do czasu trwania sezonu turystycznego, który w przypadku gór właściwie się nie kończy. W Tatry, Pieniny czy Karpaty równie dobrze możemy się bowiem wybrać zarówno w środku zimy i skorzystać z oferowanych wtedy atrakcji zimowych, jak i w czasie gorącego lata, korzystając z możliwości, jaką dają górskie wędrówki piesze, rowerowe lub konne.
Wyjeżdżając w góry warto od razu wybrać sobie główną formę spędzania wolnego czasu: czy bardziej interesują nas właśnie wędrówki i spacery po dolinach, czy też wolimy zdobywać trudne szczyty wymagające sprawności fizycznej. Wśród letnich atrakcji turystycznych w górach coraz większą popularnością cieszą się również takie opcje jak wycieczki konne (coraz więcej szlaków konnych powstaje szczególnie w Sudetach) i rowerowe, ale również całodniowe wyjazdy na baseny termalne (przede wszystkim w Bukowinie Tatrzańskiej). Bardzo ciekawą ofertą dla zorganizowanych grup młodzieży są górskie obozy, w czasie których młodzi ludzie uczą się sztuki przetrwania, poznają naturę „od środka” lub uczęszczają na specjalne kursy wspinaczki skałkowej. Nie wolno też zapominać, że turystyka górska to nie tylko piesze wycieczki. Na obszarach górskich istnieje wiele miejscowości o bardzo bogatej historii i równie bogatej architekturze. Szczególnie w Sudetach warto odwiedzić liczne zamki: Chojnik, Niesytno czy Książ; w Bieszczadach z kolei nie można przeoczyć Jeleniej Góry i jej historycznych atrakcji.
W tym kontekście górskie atrakcje zimowe wypadają niezwykle skromnie, na turystów czekają bowiem głównie szlaki dla narciarzy z wyciągami oraz – jak w przypadku lata – baseny termalne. W ostatnim czasie dużą popularnością zaczynają się zaś cieszyć takie atrakcje jak nauka jazdy na skuterze, kuligi za prawdziwymi saniami czy wyprawy w góry z przewodnikiem (wspinaczka alpejska).

Napisz komentarz

Musisz być zalogowany żeby komentować.