Ojcowski Park Narodowy

Ojcowski Park Narodowy to idealne miejsce na rodzinny wypad za miasto. Unikatowe warunki Ojcowskiego Parku Narodowego sprawiły, iż na skałkach zobaczyć można najróżniejsze rośliny W związku z tym zbiorowiska roślinne tworzą mozaikę płatów to różniących się od siebie, to znów wzajemnie się przenikających.
Tylko 12% zespołów roślinnych ma charakter naturalny, m.in. grąd, buczyna karpacka, murawy naskalne i kserotermiczne. Zaledwie 1 % jest zbliżonych do pierwotnych. W parku rośnie 1 050 roślin naczyniowych, tworząc 30 zespołów roślinnych. Pod względem liczebności gatunków Ojcowski Park Narodowy zajmuje trzecie miejsce w Polsce, po Tatrach i Pieninach, lecz jeśli uwzględnimy niewielką powierzchnię parku okaże się, że jest tu największe zagęszczenie gatunków roślin w Polsce.
Przeważają typowe dla środkowej Europy, ale duży udział mają też gatunki południowoeuropejskie. Wśród 50 gatunków roślin górskich (po Górach Świętokrzyskich jest to ich największe skupisko na niżu polskim) unikatem jest chaber miękkowłosy, rosnący w Dolinie Zachwytu. Charakterystyczne jest występowanie wielu roślin – reliktów minionych epok, natomiast brak gatunków rosnących wyłącznie na niewielkim, określonym terenie – endemitów. Okazało się, że uważana przez długi czas za endemit brzoza ojcowska rośnie także w innych częściach świata, dlatego nie może być endemitem Polski. Jako pierwszy znalazł to drzewo, różniące się od dotychczas znanych mu brzóz, Willibald Besser podczas swych wędrówek po Dolinie Prądnika w 1805 roku. Uznając je za endemit tych terenów nazwał je Betula oycoviensis, czyli brzozą ojcowską. W 1938 roku, dzięki staraniom dwojga sławnych botaników: Władysława i Janiny Szaferów, w miejscu jej występowania – Hamerni – utworzono rezerwat. Obecnie teren ten stanowi enklawę parku narodowego. Brzoza ojcowska jest podobna do brzozy brodawkowatej. Różni się od niej tym, że jest niższa i bardziej krzewiasta, ma drobniejsze i inaczej rozmieszczone na dłuższych krótkopędach liście. Przez naukowców została jednak sklasyfikowana jako drobnolistna odmiana zwykłej brzozy brodawkowatej.

Napisz komentarz

Musisz być zalogowany żeby komentować.