Sprawdzaj organizatorów wyprawy górskiej.

Planując trudna wyprawę górską, każdy jej uczestnik powinien zrobić sobie listę rzeczy, które musi w tę podróż zabrać. Profesjonalny strój to podstawa. Nie obędzie się więc bez odpowiednich butów trekingowych, bielizny antypotnej, termicznej, bluzy polarowej itp. Ważne sa również rękawiczki, okulary z filtrem UV, kije składane  a także kask i osprzęt (alpinistyczny typu uprząż, raki itp.) Musimy mieć świadomość, że wiele wypraw biwakuje w trakcie wspinania. Każdy powinien mieć własny namiot, termos, sztućce, butlę gazowa  palnik i inne narzędzia biwakowe. Niezbędna w każdej sytuacji będzie również apteczka.

W zależności od tego, jak przebiega przygotowanie wyprawy i w jaki rejon udają się miłośnicy gór, wiele sprzętu można wypożyczyć w danej bazie. Uczestnicy mogą się również podzielić sprzętem. Jedni biorą namiot inni koce i śpiwory. Ci, którzy od lat biorą udział w wyprawach górskich sa doskonale zorganizowani. Na stronach internetowych, znajdziemy dokładny opis sprzętu, jaki jest obowiązkowy dla każdego uczestnika. Wybierając organizatora wyprawy, bądźmy jednak czujni. W środowisku miłośników gór jest wiele autorytetów. Niestety, zdarzają się również organizatorzy wypraw, bez przygotowania. Organizują tak zwane szkoły przetrwania, a tak naprawdę nie maja ku temu żadnych kwalifikacji i doświadczenia. Znany jest przypadek z ostatnich miesięcy, kiedy mimo zagrożenia lawinowego, opiekun licealistów zdecydował o wyjściu w góry. Wyprawa wymagała się zaangażowaniem służb ratunkowych. Na szczęście skończyło się na niewielkich odmrożeniach i wychłodzeniu organizmu uczestników wyprawy, ale skrajna nieodpowiedzialność, długo jeszcze komentowana była w mediach. Nie mówiąc już, o zarzutach prokuratorskich wobec organizatora wyprawy. Naraził on uczestników na niebezpieczeństwo utraty zdrowia i życia. W przypadku tego rodzaju wypraw, lepiej korzystać z ofert licznych stowarzyszeń, dla których góry to styl życia. Ich życiowe doświadczenie, daje nam gwarancję odpowiedzialności.