Parki narodowe

Wybranie Parku Narodowego, jako obiektu do zwiedzania podczas wypoczynku to z pewnością doskonała decyzja, która się opłaci. Dowiemy się dużo o naszych przodkach i korzeniach.
Amatorzy niecodziennych przeżyć znajdą i dziś w parku miejsca niezwykłe, jak choćby Miejsce Mocy – kamienny krąg, w otoczeniu niespotykanych w innych częściach białowieskich lasów głogów, jabłoni i grusz, dawne miejsce kultu, czy też wzgórze w Parku Pałacowym, porośnięte starymi dębami – być może pozostałość świętego gaju. Białowieski Park Narodowy jest położony na obszarze nizinnym, sprzyjającym rozprzestrzenianiu się roślin i zwierząt, gdyż nie występują w nim żadne naturalne bariery powstrzymujące to zjawisko. Z tej przyczyny brak w parku endemitów – gatunków niewykraczających poza granice danego obszaru. Znajdziemy tu za to wiele gatunków będących reliktami naturalnego lasu nizinnego, które tylko tutaj znajdują jeszcze odpowiednie warunki rozwoju oraz sporo takich, które są typowe dla tajgi, a w parku osiągają zachodnie i południowe granice swych zasięgów, jak na przykład wielosił błękitny o niebieskich kwiatach. Wśród rzadkich gatunków roślin parku znajdziemy: kosaciec syberyjski, storczyk storzan bezlistny, pełnik europejski. fiołek bagienny. skalnicę torfową czy trawę turówkę wonną, zwaną też źubrówka.
Niezwykle bogato reprezentowany jest w parku świat grzybów. Liczbę ich gatunków szacuje się na 3-4 tysiące, w tym zaledwie około 500 to grzyby kapeluszowe. Za to naliczono aż 115 gatunków hub. W Puszczy Białowieskiej bartnicy używali huby, gmatwka dębowego, do podkurzania pszczół w czasie podbierania miodu. Wiele grzybów rośnie na próchniejących pniach i ma często fantazyjne barwy i kształty zupełnie nieprzypominające typowego grzyba, jak np. żagwica listkowata. soplówkoralowa, czy piękno róg lepki. Bardzo liczne i różnorodne są również porosty (reprezentowane przez około 400 gatunków), niezwykle wrażliwe na zanieczyszczenia atmosfery. Rosną wszędzie: na glebie, na drzewach i martwym już drewnie. tworząc bajecznie kolorowe plamy.

Napisz komentarz

Musisz być zalogowany żeby komentować.