Każdy wakacyjny czy zimowy wyjazd trzeba odpowiednio zaplanować. Nawet jeśli jedziemy po raz dziesiąty w to samo miejsce i nawet jeśli doskonale wiemy, czego możemy się spodziewać po przyjeździe do pensjonatu, hotelu lub na kwaterę prywatną. Odpowiednio wcześnie za planowanie wyjazdu powinny się wziąć przede wszystkim te osoby, które wybierają się w góry, niezależnie od tego, czy jadą w środku lata czy też czas ich wyprawy zaplanowany jest na zimę.
Oczywiście wyjazd w góry nie oznacza, że turysta będzie całkowicie odcięty od cywilizacji, a do najbliższego sklepu będzie musiał jeździć samochodem. Wręcz przeciwnie: w ostatnich latach turystyka górska rozwinęła się tak szybko i gwałtownie (szczególnie na obszarze powiatu zakopiańskiego), że wzbudziło to pewne obawy ekologów i służb ochrony przyrody. Turysta przyjeżdżający w Tatry, Bieszczady, Karkonosze czy Pieniny nierzadko ma wrażenie, jakby w ogóle nie wyjeżdżał z wielkiego miasta. Wszechobecność sklepów, galerii handlowych, centrów rozrywki, luksusowych i eleganckich restauracji, wyremontowanych willi i hotelów z apartamentami najwyższej klasy nie dziwi już nikogo. Na szczęście mnogość typowych górskich atrakcji turystycznych takich jak: konne wycieczki po dolinach – Kościeliskiej i Chochołowskiej – możliwość zdobywania najwyższych szczytów, nocowanie w schroniskach, wspinanie się w jaskiniach, spędzanie całego dnia w basenach termalnych i gorących źródła czy korzystanie z możliwości, jakie daje turystyka rowerowa i piesza od wielu lat przyciąga w góry już nie tysiące, ale setki tysięcy turystów.
A jeśli dodamy to tego kolejne atrakcje – tym razem już zimowe – wśród których nieustannie prym wiodą szlaki i trasy narciarskie, jazda na skuterach czy prawdziwe górskie kuligi oraz alpejskie wyprawy w góry z przewodnikiem, wyklaruje się nam obraz niezwykle rozbudowanej, atrakcyjnej i ciekawej oferty turystycznej. I to takiej, w której każdy znajdzie coś dla siebie, nawet jeśli nie jest przekonany do gór lub nie lubi aktywnie spędzać czasu.